• 21 Листопад, 2018

10 книжок про революцію на Майдані

21 листопада згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року в Україні відзначається День Гідності і Свободи. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником Дня Свободи, що відзначався 22 листопада на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки, але згодом був скасований.

Ділимось з вами підбіркою книг про революцію на Майдані.

Українська ніч: інтимна історія революції | Марсі Шор | Видавництво «Дух і літера»

Книжка Марсі Шор, дослідниці новітньої історії Східної Європи з Єльського університету, заснована на оповідях активістів і бійців, батьків і дітей, розгортає контексти їхніх власних інтерпретацій пережитого та бачення майбутнього України. «Чи знаємо ми українську ніч?» – цими словами російського поета Володимира Маяковського починає свою книжку про Майдан американська професор Марсі Шор. Вона каже: хоча Маяковський позичив фразу «Українська ніч» у Миколи Гоголя, назвою книжки авторка завдячує українському солдатові, який незадовго до смерті прочитав вірш «Українська ніч» для проекту документального кіно.

«Сцена, яку я бачила у «Вавилон’13» про чоловіка з Донецька, який вирішив воювати на українському боці. І цей чоловік у камуфляжі на відео читає напам’ять вірш Маяковського «Українська ніч» його прекрасною російською мовою… про Україну», – розповідає авторка.

«Мене дуже цікавить цей досвід, як змінюється час. Як революція змінює досвід тимчасовості. І так багато людей мені казали, що вони втратили відчуття різниці між днем та ніччю, перестали відчувати порядок подій, що трапилось вчора, що сьогодні, що минулого тижня. Бо це вже не мало значення»​, – каже Марсі Шор. Саме в деталях – найважливіше: що означає прожити революцію, що досвід революції дає людині, що штовхає тебе ухвалювати певні, дуже несподівані рішення, коли настає момент, що ти звикаєш боятися, і коли опиняєшся на іншому боці страху. Це людські моменти, які я хочу зберегти»

 

«Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву» | Видавництво Комора

Ця книжка української письменниці представляє собою хроніку з соціальних мереж. Утім, цей твір охоплює не лише Майдан, а й війну на Сході: тут події від листопада 2013 до липня 2014 та їхнє відображення у соцмережах та блогах.

Авторка представляє події в хронологічній послідовності, відбиваючи зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві.  У цій книжці Оксана Забужко виступила автором проекту, упорядкувала літопис Тетяна Терен, а підготувала передмову Світлана Алексієвич. До збірки увійшли матеріали понад 100 авторів.

 

Не менше п’ятисот поширень – таким був критерій відбору текстів для “Літопису самовидців”. Книга починається з повідомлень про побиття студентів. Останній запис в антології датується 29 липня.

 

 «Казка про Майдан» | Христина Лукащук | Видавництво Старого Лева 

Українська письменниця Христина Лукащук створила казку, завдяки якій вона пояснює наймолодшим українцям події зими 2013-2014 рр. у цілком міфологічному ключі – чорні птиці Зла беркути і породжені божими голубами працьовиті українці.

«У багатьох виникає питання: як говорити з дітьми про драматичні події, які пережила наша країна, відстоюючи прагнення людей жити в оновленому суспільстві. Про Майдан було і буде багато видань. А це – книга для маленьких, які все бачать, розуміють і по-своєму сприймають», – йдеться в анотації видання.

 «Повстанська абетка»

Цю книгу видали в рамках однойменного благодійного арт-проекту. Його зініціювали художниця Поліна Мороз та студія LLIWELL studio of creation. Учасниками проекту стали 23 українських художники, які брали безпосередню участь у революції. Вони створили ілюстрації для Абетки, що відображають події на Майдані та в Україні, які відбулися з листопада 2013 року.

 

«Євромайдан: хроніка відчуттів» | Видавництво Discursus

Письменник Василь Карп’юк упорядкував збірку, авторами в якій виступили Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук. Тут зібрані не факти про Євромайдан, а реакція митців, їхні почуття.

«Тарас Прохасько здебільшого рефлексує в контексті вічних цінностей, добра і зла, вчинку і стоїчності. А Іван Ципердюк найбільш буквально сприймає ситуацію і найбільше відверто називає речі своїми іменами, де мінімум літературного гриму і максимум щирості», – пояснював Василь Карп’юк.
Він додає, що Андрухович у своїх текстах мислить у глобальному контексті, а також описує конкретні ситуації, зокрема стеження за ним, Жадан залишається поетичним, метафоричним і революційним, а Юрій Винничук – нещадно іронічний і саркастичний.

«Євромайдан. Лірична хроніка» | Видавництво Discursus

Упорядником цієї збірки також виступив Василь Карп’юк. До неї увійшли вірші українською та російською мовами від 31 поета. Серед авторів Маріанна Кіяновська, Євгенія Більченко, Катерина Калитко, Борис Херсонский, Павло Коробчук, Олексій Бик, Василь Махно, Марічка Гуменюк, Мар’яна Савка, Карина Тумаєва, Василь Кузан, Дмитро Андрощук, Галина Крук, Олена Герасим’юк та інші.

«Текстів у книжці небагато, але всі вони добірні. Кожен вірш є цінним не лише тому, що стосується Євромайдану, а як вірш. Не може одночасно бути 200 геніїв, які напишуть 200 геніальних текстів. В нашому виданні серйозні автори й серйозні тексти, які залишаться», – пояснив видавець Василь Карп’юк.

«Небесна Сотня: антологія майданівських віршів» | Видавництво Букрек 

До збірки увійшли вірші, написані як поетами-аматорами, так і відомими авторами. Серед них Дмитро Павличко, Мар’яна Савка, Іздрик, Олексадр Ірванець та інші.  “Небесна сотня” оформлена малюнками, які художники розповсюджували у соцмережах. Обкладинкою книги послужила картина художниці Марії Федюк, що якнайкраще змалювала бойовий дух героїв на Майдані.

«Небесна сотня» | Видавництво «Фоліо»

У книзі містяться хроніка Євромайдану, життєписи героїв, спогади їхніх родичів, близьких, друзів та побратимів.  У книзі багато світлин та реальні факти з трагічних подій на Майдані у лютому 2014. Передмови до книги написали церковні ієрархи − Філарет, Патріарх Київський і всієї Руси-України; Святослав, Отець і Глава Української Греко-католицької Церкви, речник Української Православної Церкви Протоієрей Георгій Коваленко.
З кожного проданого примірника цієї книги видавництво перераховує частину грошей благодійному фонду «Центр допомоги постраждалим Майдану «Родина Майдан».

«Maidan – Portraits from the Black Square» / «Майдан – портрети з Чорного квадрату»

Цю книгу про Майдан створила фотограф із Лондона.

Коли я прибула у Київ, 1-го лютого, антиурядові демонстранти були забарикадовані на Майдані Незалежності та жили в умовах облоги. Тисячі організованих демонстрантів готувалися до бою, накопичували саморобну зброю та масово створювали імпровізовані бронежилети. Площа приваблювала увагу кригою і вогнем, густою сажею, димом. Але я відчувала, що маю сфотографувати це драматичне тло для того, аби показати як насправді виглядали ці люди і ким вони були“, – розповідає авторка для The New Yourk Times.

Фотограф створила імпровізовану портретну студію на барикадах на вулиці Грушевського. Вона фотографувала своїх героїв на чорному тлі, що дозволило їй зосередитися на тому, ким вони вважали себе, як дивилися, як усвідомлювали себе.

Олег Виноградов «Слово Майдану»

Збірка складається зі ста оповідань учасників і очевидців. Це спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямків і рухів Майдану. Кожен майданівський день, кожну подію, кожен штурм герої книги бачили по-різному. Передмову до цієї книги написав Євген Нищук.

Більше книжок про Майдан можна знайти на сторінці – Бібліотека Майдану

×