• 13 Листопад, 2018

До Міжнародного дня незрячих: історії, люди, книжки

Міжнародний день незрячих (англ. International Day of the Blind) щороку відзначається 13 листопада у багатьох країнах світу з метою привернення уваги суспільства до незрячих людей, поширення інформації щодо незрячих людей та їхніх прав.

Чому саме 13 листопада?

Давайте розпочнемо з самого дня, чому його відзначають саме 13 листопада? Все дуже просто, у цей день (1745 року) народився педагог, завдяки якому відкрилися декілька шкіл і підприємств для незрячих. Йдеться про Валентина Гаюї. До нього незрячі люди не могли отримати освіту. Саме він розробив рельєфно-лінійний шрифт – унціал. Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний по довжині одній унції». Це були великі рівні рельєфні літери, витиснені на щільному папері. Головною заслугою «унціала» було те, що за допомогою цього шрифту можна було навчати сліпих дітей читанню і друкувати книги для сліпих. Шрифт був пересувний, і це допомагало сліпим дітям робити набір потрібного тексту. Крім цього Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих і матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт і глобусів. За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем рельєфного шрифту з шести точок.

Пізніше Всесвітня організація охорони здоров’я вирішила відзначати Міжнародний день незрячих саме у день народження Гаюї.

Чому шрифт Брайля?

Картинки по запросу Луї БрайльВперше шрифтом, що складався з крапочок, користувалися військові за наказом Наполеона. Вони намагалися знайти “нічну абетку”, яка б допомігла їм спілкуватися вночі без світла і зайвого шуму. За розробку цієї азбуки взявся Шарль Барб’є, французький  выйськовий.

У 1811 році сталася ситуація, яка поклала початок створенню цього відомого шрифта.
Маленький Луї Брайль, що народився в родині шевця, поранився шилом в майстерні батька. Нещасний випадок призвів до запалення очей – і вже через пару років Луї повністю осліп. Але родина не опустила рук і зайнялася навчанням хлопчика, запрошуючи репетиторів і навчаючи його рукоділлю. Завдяки цьому, в 10-річному віці Луї почав вчитися в Паризькому державному  інституті для сліпих дітей.  Там він вивчив техніку «нічної абетки», яку використовували військові, щоб читати в темний час доби. Вона і стала фундаментом для створення шрифту Брайля, який Луї почав розробляти в 15-річному віці.

У 1829 році з’явився перший варіант азбуки, заснований на рельєфно-точковому шрифті, відправлений на розгляд ради інституту. Рада вважав його незручним для зрячих викладачів – і тільки в 1837 році до шрифту Брайля повернулися за наполяганням незрячих і слабозорих учнів. В цьому ж році друкується перша книга з використанням його азбуки – «Історія Франції».

Як влаштований шрифт?

Для зображення букв використовується шість точок, розташованих у два стовпці. Точки проколюються зі зворотного боку аркуша, щоб читач на шрифті Брайля міг проводити пальцями по опуклим точкам. Використовуючи традиційний (шеститочкові) шрифт Брайля, можна записати 64 різних символу: 63 інформативних і один пробіл. У розширеному (восьміточечном) шрифті Брайля 256 символів – 255 інформативних і один пробіл. Висота опуклою точки становить 0,5 мм, цього достатньо для розпізнавання точки на дотик. Діаметр точки – 1,2 мм. Відстань між точками – 2,5 мм, відстань між символами – 2,3 мм по горизонталі і 3,8 мм по вертикалі. Для позначення малих і великих літер перед потрібними літерами ставляться спеціальні символи.

 

Відомі люди

Розповідаємо вам про 5-х відомих людей, яким проблеми із зором не завадили досягти вершин та залишитися назавжди в історії людства. 

Гомер

Відомі незрячіПочнемо з найдавніших відомих сліпців. А точніше – з Гомера. Він жив у VIII столітті до нашої ери, тож про його життя відомо мінімально. Точних відомостей про незрячість Гомера немає, однак в той час співаки, віщуни, філософи часто були незрячими. Вважається, що співець Демодок в “Одіссеї” – це і є сам Гомер. Точніше – його літературне втілення.

 

 

 

Джозеф Пулітцер

Картинки по запросу пуліцерНайпрстижною премією у журналістиці вважають саме пулітцерівську. Чому? Видавець, журналіст, родоначальник жанру “жовтої преси” та власне засновник престижної премії Джозеф Пулітцер був незрячим.

Щоправда, не від народження. Журналіст втрачав зір поступово. Він придбав газету New York World і значно підвищив її тираж. Але за кілька років успішної роботи він практично осліп… Тож мусив відмовитися від посади головного редактора. З посади він пішов, але попри проблеми зі здоров’ям, залишався небайдужим до суспільного життя, розкриття соціальної несправедливості.

 

 

 

Андреа Бочеллі

Картинки по запросу андреа бочеллиІталійського співака знає і любить весь світ. Він продав понад 70 мільйонів альбомів у світі. Йдеться про італійського виконавця класичної та популярної музики Андреа Бочеллі.
З дитинства він незрячий. Народився Андреа з вродженою глаукомою, але до 12 років мав зір. Однак під час гри у футбол отримав травму голови, яка позбавила хлопчика зору… Попри це він закінчив юридичний факультет. Але це виявилося не його справою.

Він виступав в барах і на вечірках, це стало його хобі. Однак такий талант важко було не помітити і вже невдовзі йому запропонували контракт на запис музики. Зараз його ім’я відоме у всьому світі, він співав для Папи Римського, а також працював з Лучано Паваротті. Сам співак переконаний:

 

 

Хелен Келлер

Картинки по запросу Хелен ÐšÐµÐ»Ð»ÐµÑ€В успіх цієї жінки взагалі важко повірити! Адже вона була не лише незрячою, але й глухою. Однак, це не завадило їй стати письменницею, громадською діячкою та викладачкою.

Дівчинці було трохи більше року, коли після хвороби вона втратила і зір, і слух. Це стало викликом для Хелен і її родини. Однак вона досягала значного успіху у навчанні. Дівчинка не лише вміла читати (за допомогою шрифта Брайля), але й грати музику!

Вона отримала освіту в коледжі, вийшла заміж та писала статті в різні журнали. Її книга “Історія мого життя” стала світовим бестселером. І це ще не все! Вона мандрувала світом, була власницею кількох докторських ступенів і великої кількості нагород. Її промови надихали тисячі людей. До речі, історія життя письменниці – в основі фільму “Чудотворець”.

 

 

Стіві Вандер

Картинки по запросу стіві уандер

Знаменитий американський музикант і композитор. І сліпота, з якої він народився, не стала перешкодою на його шляху. Вже у вісім років він спокійно грав на фортепіано, органі, ударних і губній гармошці.

Помітив талановитого хлопця знаменитий продюсер Горді в 1962 році. Перший запис Вандера з’явився вже в 12 років, а перший виконаний ним сингл зробив музиканта  зіркою. Альбом 1971 року «Звідки я» став мультиплатиновим. Уандер випустив понад 30 успішних альбомів і рекордне число раз, а саме, 25, був лауреатом престижної премії Греммі.

 

 

 


Про книжки

Завдяки  Ресурсному центру освітніх технологій НУ «Львівська політехніка» та Оксані Потимко вже декілька років у Львові друкують книжки шрифтом Брайля. Цього річ вони запустили новий проект, в рамках якого не просто надрукувалу книжку, а й озвучили її разом з відомими львівськими зірками та незрячими дітками.

У вересні цього завдяки роботі центру  17 дитячих бібліотек міста Львова отримали по 10 найменувань книг сучасних авторів, надрукованих шрифтом Брайля та доповнених аудіоверсією. Втілений  проект має назву «Читаємо на рівних. Бібліотека для всіх» – це 221 книга, яка була  створена у Ресурсному центрі освітніх технологій НУ «Львівська політехніка», керівником проекту є Оксана Потимко.

До озвучення книг долучилися самі автори книжок–  Марічка Крижанівська, Надійка Гербіш, Наталка Малетич, Галина Вдовиченко, Мар’яна Савка. Згодом з’явилась нова ідея – створити інклюзивні команди у складі незрячих дітей і відомих львівських артистів та долучити їх до озвучення книг. Таким чином на світ з’явились кілька аудіокниг, у яких звучать голоси соліста ВФ «Піккардійська терція» Славка Нудика і 9-річної Діани Патереги, відомої львівської співачки Оксани Мухи і 10-річної Софійки Хоми та інші», – розповіла в одному з інтерв’ю авторка проекту, керівник Ресурсного центру Львівської політехніки Оксана Потимко.

 

 «Дитячий Кобзар» Тараса Шевченка 

Книга надрукована шрифтом Брайля та доповнена аудіоверсією на диску у виконанні львівських зірок і незрячих дітей. Книга була надрукована у Ресурсному центрі освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами НУ «Львівська політехніка», який очолює Оксана Потимко – авторка цієї ініціативи. До озвучення книги долучилися Оксана Муха, Олександр Божик, Славко Нудик, Андрій Хавунка, Павло Табаков, Олеся Киричук, Дмитро Кацал, а також 12 незрячих дітей віком від 8 до 13 років.

Збірка вийшла тиражем у 120 примірників, 12 із них подарують дітям, які її озвучували, один примірник обіцяють залишити у Національному музеї Шевченка у Каневі та Києві, а також роздадуть усім українським спеціальним школам-інтернатам, кожній обласній дитячій бібліотеці України. Всі, хто працював над проектом, виконували свою роботу благодійно, і тираж книги розповсюдять безкоштовно.

 

 

“36 і 6 котів-детективів” | Галина Вдовиченко

A5Книга “36 і 6 котів-детективів” – одна з книжок, що була надрукована за підтримки Фонду Родини “Нечитайло”, який вже декілька років підтримує видання книжок для незрячих дітей. На сайті фонду ви зможете безкоштовно отримати будь-яку книжку, яка вас зацікавила безкоштовно, просто заповнивши заявку на сайті  фонду  . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чорна книга кольорів  | Видавництво Старого Лева

Чорна книга кольорів обкладинка

Томас не бачить кольорів. Вони перетворилися для нього на тисячі запахів, звуків, смаків та емоцій. І ця книжка – своєрідне запрошення заплющити очі й собі спробувати відчути усі барви світу в новий, незвичний спосіб.
Історія про те, як «бачити» кольори із заплющеними очима. Вона допоможе доторкнутися до зеленого кольору трави, посмакувати червоним кольором полуниці та відчути синій колір неба. Ви дізнаєтеся, який колір, на думку Менени Коттін, найм’якший, а завдяки рельєфним ілюстраціям Розани Фаріа побачите чорно-білу веселку, яка раптом вибухає барвистими кольорами.

 

 

 

 

 

 

 

×