• 25 Вересень, 2018

Дискусія про книжки, де нормально бути не таким

23 вересня 2018 року у межах 25 Book Forum у Львівській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулась дискусія «Свобода бути не таким, як всі: розмова про дитячі книжки на складні теми» за участі редактора видавництва «Видавництво» Іллі Стронґовського та засновниці дитячого арт-видавництва «Чорні вівці» Христини Венгринюк.За словами модераторів, в Україні є 3 так звані цикли найбільшого випуску книжок: для Форуму видавців, для Книжкового Арсеналу у Києві та перед новорічно-різдвяними святами. Однак усі ці книжки на сучасному книжковому ринку є дуже і дуже традиційними. Натомість наше суспільство ще не готове до чогось не такого традиційного. На думку соціуму, соромно видавати книжки на такі «неприйняті» теми. То ж які теми вважаються неприйнятими? І чи все-таки варто їх видавати? А що ж тоді на це скаже суспільство?


Нещодавно у видавництві «Чорні вівці» вийшла друком книжка «Про малого крота, який хотів дізнатися, хто наклав йому на голову». Цей текст зчинив багато галасу та викликав шалений резонанс, адже думки суспільства розділилися: хтось обурювався, адже як про таке можна писати у книжках, та ще й для дітей? Проте, як зазначила Христина Венгринюк, ця книжка правдиво розповідає про певні фізіологічні процеси, але в ігровій формі. До того ж, книжка є дуже якісною та естетичною, тут є чудові яскраві ілюстрації. Окрім цього, книжка дуже допомагає тим дітям, які страждають від булінгу у школах або дитячих садочках, адже образ крота є для діток прикладом не здаватися та не боятися нічого, а йти тільки вперед.

Також Христина Венгринюк розповіла про ще одну книжку, яка вийшла друком у арт-видавництві «Чорні вівці» – «Мій дідусь став привидом». Цей текст, за словами пані Христини, у дуже доступній та легкій формі розповідаж дітям про надзвичайно важку тему – смерть. Звісно, тема є специфічною, але допомагає у певній мірі дитячій психології краще зрозуміти усі ці процеси. Натомість багато батьків цього не розуміють, адже для них ця тема може табу. Коли діти хочуть купити цю кижку, їхні батьки категорично це заперечують. Ілля Стронґовський зауважив, що книжки на такі складні теми є незрозумілими для батьків, оскільки спонукають розповісти своїм дітлахам про якісь такі речі, про які вони раніше не розповідали, або ж не хочуть розповідати. За словами видавця, після прочитання книжок на складні теми, від
важливих розмов не «відмахнешся». На жаль, це одна із головних причин, чому дорослі категорично проти таких книжок.

Одна із відвідувачок дискусії розповіла, що, на її думку, більшість видавництв (навіть сучасних) є пострадянськими і просто ще не є готовими випускати такі видання, які піднімають справді важливі для суспільства питання. Дякуємо усім учасникам та відвідувачам заходу за пізнавальну дискусію, яка спонукає до роздумів.

Фото – Хомів Назар

Автор – Пастернак Олена

×