• 25 Вересень, 2018

Презентація кримського випуску культурологічного часопису «Ї»

23 вересня у межах тематичного кластеру «Політика(вибори)» відбулася презентація кримського випуску. Вийшов він у культурологічному часописі «Ї». Його представили Тарас Возняк(головний редактор часопису), Андрій Іванець(кримський історик),а також представники редакції у числі: Аліма Алієва, Гульнари Бекірової та Адаса Якубаускаса. Модератор бесіди – Алім Алієв.

Новостворений випуск культурологічного часопису «Ї» про кримських татар представили на 25 BookForum. « Кримські татари. Довге повернення» – таку назву отримало видання часопису. Багато різних людей працювало над ідеєю створення збірки, яка б розповіла про історію Криму. Важливим було сформувати авторський колектив. Також було необхідним створити компетентний у цій темі орган, який би представляли фахівці. Автори торкалися актуальних тем, які є важливими для суспільства, та для народу загалом. Центральною темою став опис корінного народу – кримських татар. За основне завдання взяли
демонстрацію світу ісламу. Ісламу прийнятного – демократичного. Теми брали з найрізноманітніших джерел. Наповнили випуск найбільш важливими. Особливу увагу приділяли темі діаспор, а також кримській окупації.

Кримський історик Андрій Іванець досліджував українсько-татарське партнерство. Він зробив висновок, що ці обидва народи переживали один і той самий процес. Вони страждали, а тому мусили з тими складнощами боротися. «Про ті партнерські відносити можна тепер робити певні заключення. Справді, те партнерство було важливим. Проте, обом елітам необхідно було шукати більш тісні взаємодії. Тоді можна було б уникнути проблем», – запевняє Іванець.

Українські татари – важлива частина української нації. І збереження їхньої культури є цінним. Нині татари майже втратили свою рідну мову. Що збереглося у кримських татар – то культурний аспект. У більшості випадків вони досі позиціонують себе через релігію. «Ще те, що залишилося – кулінарний спадок. Традиції в одязі вони втратили ще раніше. Бо почали одягатися як місцеві жителі. А, якщо не
залишилося мови, не залишилося і фольклору», – стверджує Адас Якубаускас.

Утім, зараз з’явилося багато фольклорних колективів. Вони працюють на те, щоб зберегти культурний спадок, який має кримськотатарський народ. У новому виданні ще йде мова про литовських татар. Саме їх автори порівнюють з тими татарами, що живуть у Криму. Окремий розділ випуску присвятили власне Криму і російській окупації. «Кримські татари. Довге повернення» – своєрідний екскурс у минуле. Спроба проаналізувати досвід попередників та зробити висновки. Ті, хто відвідав презентацію виступили з невеликим проханням. Зробити наступне видання у більшій частині політичного спрямування. Дійсно, видано мало книг про історію кримських татар, про їх життя. Нині ця тема є надзвичайно актуальною, що може стати поштовхом до створення нових і нових праць. У кінці презентації кожен мав змогу поспілкуватися з учасниками заходу, а також безкоштовно взяти примірники нового випуску.

Автор – Анжеліка Вінніченко

Фото – Наталія Коломоєць

×