fbpx

26 Book Forum

18-22 вересня 2019 року у Львові та у понад 30 локаціях міста пройшов 26 BookForum – Головний культурний фестиваль країни.

Співорганізатори: ГО «Форум видавців», Український інститут книги, Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація,  Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація.

26 BookForum реалізовувався за підтримки Українського культурного фонду. 

Цільова аудиторія: 
автори, видавці, перекладачі, журналісти, діячі культури, інтелектуали, активна молодь.

Основні події:

  • Урочисте відкриття 26 BookForum
  • 25. Церемонія вручення премії BookForum Best Book Award
  • 11. Ніч поезії та музики non-stop
  • X Львівський міжнародний бібліотечний форум

Фокусна тема

Фокусна тема фестивалю– «Відшукування причетного» – назва одного з віршів українського поета Грицька Чубая.

«Ми постійно шукаємо причетних до глобальних зрушень, так наче це знання дасть нам якусь владу над цими процесами. І шукаємо їх найчастіше десь ззовні, недооцінюючи власний вплив на все, що відбувається довкола.

Пошук спільної мови з іншими і розуміння, з ким цієї спільної мови навіть не треба шукати; турбота про довкілля, свіжий погляд на закостенілі тези; зв’язок між поколінням; зрештою, перемога у війні – усе це залежить насамперед від кожної конкретної людини. Бо нема таких речей і явищ, до яких би ми не були прямо чи опосередковано причетні у цьому житті, навіть якщо ця причетність на перший погляд і не очевидна. І немає такої причетності, яка не передбачає відповідальність перед майбутнім, перед громадою і в першу чергу – перед власним сумлінням.

Недаремно в українській мові слово «причетний» співзвучне до слова «причина». А першопричина всього, що діється навколо – людина. І не якась абстрактна і узагальнена, а завжди дуже конкретна: з плоттю, кров’ю і свідомістю.

На вибір цьогорічної фокусної теми надихнув один з віршів Грицька Чубая «Відшукування причетного». До того ж, у 2019 ми відзначаємо 70 річчя від його дня народження», – пояснює автор концепції фокусної теми Вадим Карп’як, відомий український телеведучий та громадський діяч.

Кураторками фокус-програми «Приналежність» стали літературна критикиня Ганна Улюра та керівниця Ukrainian Literary Center Поліна Городиська. За тематичними блоками «Медіа», «Література» та «Спільнота» проект об’єднав 7 подій різних форматів — дискусію, подіумну розмову, відкриту розмову, круглий стіл тощо. 

Програма фестивалю

Програма 26 BookForum налічувала 700 подій, у яких взяли участь понад 1000 українських та інозених учасників.

Куратор «Українсько-Єврейської Зустрічі» – Андрій Павлишин, український журналіст, громадський діяч, історик та перекладач. Відомий зокрема як дослідник польсько-українських стосунків, творчості Бруно Шульца і перекладів інтелектуальної літератури з польської на українську мову.

Куратор спеціального проекту «Жива сцена» – Остап Сливинський, український поет, перекладач та літературознавець.

«Київські лаври на BookForum» представив Юрій Володарський, літературний оглядач, журналіст.

Українська письменниця, правозахисниця, телеведуча Лариса Денисенко та журналістка, літературознавиця Ірина Славінська курували спеціальний проект «Жінка в темі».

Спецпроект «Стиль життя» під кураторством Гаськи Шиян фокусувався на життєвій складовій письменництва. Відвідувачі дізнались більше про характери та цінності авторів, холівари і конфлікти у літературному середовищі, політичний та ідеологічний контекст творчості, особисті стосунки, соцмережі та балансування між «справжньою роботою» і письменництвом.

Кураторська програма Галини Вдовиченко «Романтична література у світі глобальних змін» у низці подій розкрила, чого чекає читач від сучасного роману про кохання, хто сильніше пише про кохання – чоловіки чи жінки, чи існує межа відвертості в літературі про романтичні стосунки тощо.

У межах тематичного кластеру «Війна» говорили про те, як війна впливає на культуру, літературу і мистецтво й навпаки. До діалогу залучили авторів ветеранської літератури, режисерів, фотографів, філософів, соціальних психологів. 

«Поезія» включала творчі вечори класиків української поезії з виконанням класичної музики львівськими музикантами, дискусійні панелі на тему взаємодії поетичних генерацій останніх 40 років за участі критиків, літературознавців та самих поетів, спеціальну розмову з тими, хто знав Чубая, дискусію про місце сімдесятників в українській поезії, дуети українських поетів та іноземних гостей, а також тематичні групові читання. 

Кластер «Історія» зосередив увагу на видавничому та науково освітньому напрямах публічної історії. Програма охопила панельні дискусії з питань кінореалізації сценаріїв, а також обговорення актуальних контекстів вивчення українсько-польських, українсько єврейських, українсько-російських взаємин. 

Журнал «Куншт» курував події тематичного кластеру «Наука і технології». Дискусія між мандрівником та екологом допомогла знайти відповідей про те, хто винен у глобальному нагріванні і що робити, аби запобігти великому шостому вимиранню.

Причетність як глобальний тренд розкривали події кластеру «Освіта» під кураторством Дарії Боровик, «Філософія» під кураторством Олександра Комарова,  «Політика» під кураторством Тараса Шевченка та «Бізнес. Економіка» під кураторством Володимира Глащенкова.

Медіакластер «Територія свободи: ЗМІ» курувала журналістка Громадського радіо Єлизавета Кузьменко. Учасники обговорювали мінливість сучасної мультимедійної екосистеми, ролі традиційних медіа і впливи соцмереж. 

Окремий тематичний кластер присвятили розвитку української комікс-індустрії на тлі зарубіжних практик «дев’ятого виду мистецтва». Його куратором став видавець Богдан Кордоба.

У межах тематичного кластеру «Фантастика» говорили про фантастичні сюжети у різних медіа, нові тенденції на ринку, зміну у читацьких смаках та про те, чого не вистачає українському читачеві фантастики.

Окремими майданчика стала  «Історична література» під кураторством  письменника Остапа Українця, «Креативні індустрії та урбаністика» під кураторством  Олександри Сладкової, «Українська Візуальна Книга» під кураторством Павла Гудімова та Діани Клочко, «Мови та переклад» під кураторством Ганни Гнєдкової та «Здоров’я» під кураторством Олесі Винник.

Почесні гості 26 BookForum

Арундаті Рой— індійська екофеміністська письменниця, що пише англійською, активістка з питань соціальної справедливості й економічної нерівності, противниця неоліберальної глобалізації. Авторка двох сценаріїв і кількох збірок есе. Лауретка Букерівської премії 1997 року за роман «Бог Дрібниць», що став однією з найпопулярніших книжок і був проданий накладом більше ніж у 8 млн примірників.

За свою активістську діяльність у 2002 році отримала Cultural Freedom Prize від Lannan Foundation.

Ельчін Сафарлі  — сучасний азербайджанський письменник та журналіст. У своїх книгах розповідає про східні традиції, культуру, побут та кохання. Насамперед відомий як автор роману «Солодка сіль Босфору» (2008), в центрі сюжету якого — журналіст із Баку та «місто душі» Стамбул.

Мар’ям Петросян – вірменська письменниця у жанрі магічного реалізму та фентезі. Авторка роману «Будинок, в якому…» та казки «Казка про собаку, яка вміла літати».

Іноземні автори на 26 BookForum

Країни-учасниці 26 BookForum: Австрія, Азербайджан, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцоговина, Велика Британія, Греція, Грузія, Ізраїль, Іран, Індія, Італія, Іспанія, Канада, Литва, Ліван, Македонія, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Палестина (Ґаза), Сербія, Словаччина, Словенія, Сполучені Штати Америки, Туреччина, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція, Шотландія.

На 26 BookForum приїхали індійські поети Соннет Мондаль, Шанта Ачарья та Кавіта Джиндал. 

Креативні міста ЮНЕСКО представляла Почесна амбасадорка Доброї Волі, італійська поетеса Марія Франческа Мерлоні. 

На 26 BookForum завітала володарка літературної премії Європейського Союзу, письменниця з Македонії Лідія Дімковська. Окрім поезії та романів, Лідія пише есеї, а також перекладає румунську та словенську літератури на македонську мову. 

Гостем 26 BookForum також став автор 25 книжок, професор Джефрі Сакс. Понад 20 років він був головним рабином Великої Британії, а тепер викладає у Нью-Йоркському університеті і лондонському Кінгс коледжі.   

Послухати вірші різними мовами, зокрема окситанською — мовою середньовічних трубадурів — можна було, познайомившись з Аурелією Лассак. Поетеса виступає літературною радницею для фестивалів у різних країнах. Свої поезії виконує разом з піснями у перекладі багатьма мовами.  

Зі Сполучених Штатів прихали фіналістка Пулітцерівської премії (2018) Еліф Батуман, поетка Олена Дженнінґс, співзасновник Нью Йоркської Групи аванґардних українських діяспорних письменників Юрій Тарнавський, а також донька одного з найвпливовіших дипломатів та істориків США ХХ століття Грейс Кеннан

Із реаліями польської літератури та новинками їхнього видавничого ринку відвідувачі 26 BookForum знайомились на зустрічах з письменником Янушем-Леоном Вишневським, фантастами Лукашем Орбітовським та Рафалом Косіком, критиком Конрадом Янчурою, поеткою Юлією Фєдорчук, військовим істориком Радославом Сікорою, репортажистами Войцехом Яґєльським та Іоанною Сєдлецькою, а також Даріушем Яворським та Катаржиною Гуменюк з Польського інституту книги. 

26 BookForum також відвідав автор «Литовської книги року» (2017) роману «Літопис південного сходу» Римантас Кміта

Versopolis

Другий рік поспіль BookForum став майданчиком для знайомства авторів з міжнародної платформи Версополіс з українським читачем. У 2019 фестиваль відвідали поети Перу Сайзпрез (Іспанія), Пол Генрі Кемпбел (Німеччина) та Адіса Башич (Боснія та Герцоговина). 

Для європейських авторів це нагода вийти на новий видавничий ринок і видати свої книжки українською. 

ГО «Форум видавців» стала членом Версополісу в 2018 році. Ця престижна Всеєвропейська поетична платформа популяризує молоду поезію та об’єднує 15 фестивалів з 13 країн Європи: Словенії, Словаччини, Македонії, Хорватії, Великої Британії, Бельгії, Італії, Іспанії, Польщі, Франції, Німеччини, Австрії, Швеції, Литви та України. Версополіс сприяє у перекладі авторів на англійську та інші європейські мови. Членами платформи є  219 авторів. 

Grand Tour

26 BookForum став однією з локацій Grand Tour сучасних європейських поетів. Дворічна мандрівка літературними фестивалями у 13 містах є презентацією антології з однойменною назвою — «Grand Tour. Подорож молодою поезією Європи». Книжку видала Німецька академія мови і поезії.

Укладачі збірки Ян Ваґнер і Федеріко Італьяно під однією обкладинкою зібрали 730 віршів сучасних європейських поетів. До книжки увійшла й українська поезія. 

Антологію вже презентували у Франкфурті-на-Майні, Брюсселі, Відні, Берліні, Белграді та Лейкербаді. На черзі — Ерланґен, Белфаст, Львів, Рим, Кельн, Ґданськ та Копенгаген. Grand Tour триває від березня 2019-го по вересень 2020 року.

На 26 BookForum книжку презентували її редактори Ян Ваґнер та Федеріко Італьяно разом із поетами Ульріке Альмут Саніг з Німеччини, Мігелем-Мансо з Португалії, Лідією Дімковською з Македонії та Галиною Крук з України. 

Приєднуйтесь до нас у соціальних мережах:

×