• 14 Вересень, 2017

Міжмор′я: зустріч із письменником Земовітом Щереком

«Веселий і привітний молодий чоловік, за яким ховається людина глибоко аналітичного складу розуму» – так характеризує Олексій Чупа  польського письменника Земовіта Щерека. Він досліджує різні комплекси, недоречності і стереотипи Центральної та Східної Європи.

Земовіт Щерек: «Більшість людей асоціює мене насамперед із репортажистом, який пише в стилі гонзо, але я себе відчуваю письменником і пишу так, як бачу цей світ. Найбільше люблю писати есе про подорожі, які є близькими до репортажів».

Письменник щиро зізнається, що про зустріч на Форумі видавців згадав тільки два дні тому і через це буде своєрідний експромт.

Однією з найвідоміший книг Земовіта є «Прийде Мордор і нас з′їсть». Ця книга  про те, якою бачать Україну поляки, які перебувають у полоні стереотипів. Від таких тем не можна втекти, їх не можна ніяк уникнути. Якби книга була написана не у 90-х, а у часи Євромайдану, то вона мала б зовсім інший зміст. Стереотипи руйнуються з виходом країни на барикади. Після останніх подій в Україні поляки дещо змінили своє, як відзначає Земовіт,  ідіотичне сприйняття. Українець постає в образі воїна за свободу. Але таке бачення швидко проходить і згодом все стає як раніше. Письменник пояснює, що це цілком закономірний процес.

Земовіт Щерек: «Українсько-польські стосунки можна описати так: тисячі років сусідства з моментами, коли всі були готові позривати одні одному голови. Але пам′ять про ці моменти живе й досі і нею переймаються молоді покоління. Я дійсно не розумію, чому це так.  Щоб це припинилося треба чекати нових виборів».

Українсько-польські стосунки не є чимось винятковим: німці не люблять поляків, ті, у свою чергу, українців, а ті росіян і т. д. Ніхто не може визначити, хто насправді є варваром. Автор відзначає, що, попри всі незгоди, польська  література є надзвичайно близькою із українською: вона не має ні з ким такого контакту.

Багато поляків асоціюють українців зі злом, демоном, але вони дійсно мають щастя, що ті працюють саме в Польщі. Ці два народи споріднені у культурному сенсі. Що ж до ідеї Міжмор′я – простору між Європою і Азією, то письменник вважає, що це «курам на сміх».

Земовіт Щерек: «Такий союз країн по різному бачать праві і ліві сили. Перші вважали б, що всі повинні реалізовувати насамперед польські інтереси. Це не викликало б ніякої довіри. Другі акцентували б свою політику на реалізації прав людини і антинаціоналізмі. Якби у мене запитали, де б я хотів жити – у  Міжмор′ї чи Євросоюзі, то я б з упевненість вибрав Євросоюз».

Автор: Марія Масюк

Фото: Артур Дмитришин

 

 

×