• 14 Вересень, 2017

НАЙБІЛЬША ЛІТЕРАТУРНА ІНТРИГА РОКУ

Саме для вручення премії «Найкраща книжка Форуму-2017» у Львівській національній опері  зібрався увесь бомонд міста. Упродовж усього вечора лунала музика у виконанні Львів Джаз Оркестри під орудою заслуженого артиста України Юрія Бервецького. Ведучими заходу стали Соломія Чубай і Андрій Дрозда.

Першим спікером вечору став Борис Гудзяк –  єпископ Української Греко-Католицької Церкви, голова єпархії святого Володимира Великого в Парижі для українців візантійського обряду у Франції, який розпочав свою промову із хвилини мовчання, щоб вшанувати пам’ять українських героїв, які загинули під час війни.

  • Хочу подякувати видавцям за вашу працю. За красу української книжки. У Парижі щиро і з переконанням показую ваші твори і закликаю їх рівнятися до вас. Я стараюся тут бути, бо це найбільше свято української культури. Хочу побажати усім вам знайти час, щоб з тою книжкою сісти, полистати ваші шедеври, відчути їхній папір і випити кави. Останніми роками УКУ будує справжню скарбницю. У цьому місті, у цій країні є люди, які захищають вас цінують і будують скарбницю для вашої творчості. Хай Бог благословить цей Форум. Чекаю вас усіх у Парижі.

Наступним промовцем став голова Львівської ОДА Олег Синютка, який розпочав свій спіч із вітального слова від Президента України Петра Порошенка, а завершив такими словами:

  • Кожне слово тут важить дуже багато. Тому хочу вам щиро подякувати. Ви перетворили Львів на місто книжки, думки. Низький вам уклін від мене. Є традиція визначати найкращу книжку. Я маю сьогодні честь привітати нагородою за високий професіоналізм книгу, присвячену світлій пам′яті Блаженнішого Любомира (Гузара) під назвою «Учителю, іду за тобою» від видавництва «Місіонер».

Також разом із відзнакою Олегом Синюткою було подаровано сертифікат на суму 10 тисяч грн. для розповсюдження книги у бібліотеках Львівщини.

Наступним вийшов на сцену заступник Міністра культури України Юрій Рибачук, який виголосив таку промову:

  • Форум завжди створює свободу вільного спілкування і є відчуття, що апостол правди і науки серед нас. Форум – це місце, де творяться нові сенси. Звичайно, цей простір потребує підтримки і Міністерство культури  надає цю допомогу. Форум створив спільноту лідерів суспільної думки, з такими друзями Форум житиме і процвітатиме. Хай живе Форум!За вагомий внесок українського читання і книговидання нагороджую Олександру Коваль. Для нас важлива співпраця із професійними спільнотами. Тому вручаю почесну грамоту за підготовку видання «Іван Кавалерідзе. Мемуари, драматургія, публіцистика» Національний Центр Олександра Довженка за фундаментальний аналіз кіно-мови.Нагороди вручено Українській Бібліотечній Асоціації та Українській Асоціації Видавців і Книгорозповсюджувачів.

Опісля зазвучали куплети  з опери «Кармен» Жоржа Бізе, співав лауреат численних міжнародних конкурсів Ярослав Попайло.

Потім виступив голова Львівської міської ради, мер Львова Андрій Садовий:

  • Кращі з кращих приїдуть до нашого міста – у нас з’являється конгрес. Сподіваюсь, що ця добра традиція буде продовжуватися.У нас є така ініціатива – молодим письменникам, які згадують Львів у своїх творах, ми покриваємо багато витрат на харчування, перебування просто, щоб було комфортно і щоб ці історії про Львів і надалі залишалися такими милими. Мені приємно оголошувати нові ініціативи – з наступного року вводимо 20 премій по 25 000 грн. для молодих письменників. Будемо підтримувати Форум, бо ми любимо читати, любимо Форум і любимо вас! Подяка від імені громади міста Львова вшановується Демкура Тарас – керівник проекту та меценат мистецького Львова «Таїна Пінзеля». За підготовку до друку нагороджено видання Леоніда Ушкалова видавництво “Дух і літера” за книгу «Ловитва невловимого птаха: життя Григорія Сковороди», а також за підготовку до друку видання «Східно-західними вулицями Львова» відзначено «Видавництво Старого лева» «Монета короля Данила Галицького».

Церемонію продовжили блоком відзнак від партнерів – пан Сергій Бойко – управляючий західним регіональним відділенням «Райффайзен Банк Аваль» зазначив»: «Подякувати хочу пані Коваль за те, що відчуваємо себе одним цілим з таким приємним Форумом Видавців. Книга –знання. Знання –успіх. Успіх – багатство. А про ваше багатство подбає наш банк».

Нагороду вручив представник Української Галицької Партії . Лауреатом премії Степана Федака стала Роксоляна Загайська, авторка книги “Вітер в долоні” про Личаківський цвинтар. Письменниця сподівається, що ця книга буде ще однією цеглинкою для розбудови нашої незалежної України.

Наступну нагороду вручив президент благодійного фонду “Справа Скарбека” Назарій Брезіцький:

  • Кожен з нас тут інтелектуал. Я починаю читати дитячі казочки. Кожен з вас має малечу і їм потрібна книжка, а не планшет. Ми вдячні Ол. Коваль, вона не тільки говорить, а й робить – феноменальна річ.

Нагородою було відзначено письменницю і журналістку Марічку Крижанівську.

Тарас Яценко, керівник медія-хаб «Твоє місто»:

  • Дякую, що дослухаєтеся до думки нашої аудиторії. Відзнаку, яку я зараз вручу – це Філіп Сендс про Львів “Східно-західна вулиця. Повернення до Львова”.

Нагороду вручено Мар’яні Савці – «Видавництво Старого Лева».

Відзнаку від Української бібліотечної асоціації вручали видавництву Жупанського за книгу «Хомо урбанус» Йелле Роймар.

Опісля лунає опера Жорж Бізе “Сігіділья” у виконанні дуету Марії Максакової і Олександра Трофимука.

Перейдімо до Гран-прі найкращої книги Форуму. Найважливіша людина Форуму видавців – Олександра Коваль презентує своїх номінантів:

  • Я – волонтерка форуму вже 24 роки, як і всі ми. Я вже 24 роки виступаю в опері. Я обмежуся загальними поцілунками для вас усіх і низьким поклоном за те, що ми зростаємо не у темряві, а в світлі. Хочу подякувати усім партнерам. Без усіх вас Форум би не відбувся. Хочу згадати дуже дорогу мені людину – Романа Іваничука, який відійшов від нас рік тому 17 вересня. Без нього Форум не той. Він би тішився, що видано томи з його творами.

Відзнаки отримали:

Олег Турій “Будьмо собою. Життя і Заповіт патріарха Йосифа Сліпого” (“Видавництво УКУ”)

Мічіо Кайку “Майбутнє розуму” (видавництво “Літопис”)

Кирилова Валентина “NOMINA. Україна. Сторінки родинного альбому. Ukraine. Pagesfrom a FamilyAlbum” (видавництво “ArtHUSS”)

Лауреатами премії “Найкраща книжка Форуму-2017” стали:

Переможці в номінаціях

Класична українська література

Іван Франко “Мойсей” (“Видавництво ЛНУ ім. Івана Франка”) за гідну презентацію української класики у світі

 

Сучасна українська проза

Сергій Жадан “Інтернат” (видавництво “MeridianCzernowitz”) за художнє переосмислення подій на Донбасі

 

Сучасна українська поезія

Іван Малкович (упорядник) “Антологія української поезії XX століття: від Тичини до Жадана” (видавництво “А-ба-ба-га-ла-ма-га”) за панорамне представлення української модерної поезії

 

Класична зарубіжна література

Басьо Мацуо “Поезії” (видавництво “Веселка”) за свіже бачення і вишукане представлення світової класики

 

Сучасна зарубіжна література

Хорхе Луїс Борхес “Книга вигаданих істот” (“Видавництво Старого Лева”) за естетичне видання світового бестселера

 

Література для дітей віком від 0 до 9 років

Оксана Була “Зубр шукає гніздо” (“Видавництво Старого Лева”) за проникливе розуміння світу маленьких читачів

 

Література для дітей віком від 10 до 12 років

Ульф Старк “Маленька книжка про любов” (“Видавництво Старого Лева”) за виховання любов’ю

 

Підліткова література

Яна Подосєльнік “Глосарій моди. Ілюстрації одягу українських дизайнерів” (видавництво “Artbooks”) за захопливу мандрівку світом моди

 

Український non-fiction 

Тимур Ворона “Стартап на мільйон. Як українці заробляють на технологіях” (видавництво “Vivat”) за історії українських успіхів, що надихають

 

Перекладений non-fiction

Христя Фріланд “Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи” (видавництво “Наш формат”) за повчальний екскурс у світову економіку

 

Біографія

Леонід Ушкалов “Ловитва невловного птаха: життя Григорія Сковороди” (видавництво “Дух і літера”) за удоступнення життепису українського філософа

 

Історія

Під заг. ред. Оксани Кісь “Українські жінки у горнилі модернізації” (видавництво “Клуб Сімейного Дозвілля”) за новий погляд на роль жінки в українському суспільстві

 

Навчальна, довідкова, професійна література

Альберто Каїро “Функціональне мистецтво: вступ до інфографіки та візуалізації” (“Видавництво УКУ”) за перший український практичний посібник з інфографіки

 

Візуальна книга

Іван Франко, Міхай Тимошенко, Кирило Горішний “Герой поневолі” (видавництво “Леополь”) за оригінальне рішення у жанрі графічного роману

 

Спец-відзнака “Місто”

Львів:

Катажина Котинська “Львів: перечитування міста” (“Видавництво Старого Лева”)

Київ:

За ред. Владислава Гриневича “Бабин Яр. Історія і пам’ять” (видавництво “Дух і літера”)

Харків:

Максим Розенфельд “Фасади. Харків” (видавництво “АССА”)

 

Особливі відзнаки Малих Журі

Спеціальна відзнака Львівського журі:

Ярина Винницька “Наречена” (видавництво “Terra Incognita”) за високомистецьку актуалізацію народних традицій.

Спеціальна відзнака Київського журі:

Тарас Лозинський “Рушники наддніпрянської України” (видавництво “Майстер книг”) за масштабне дослідження етнокультурної спадщини.

Спеціальна відзнака Харківського журі:

Підлужна Алла “Код Володимира Дахна” (видавництво “АВІАЗ”) за популяризацію доробку видатного українського мультиплікатора.

 

Персональні відзнаки

Персональна відзнака голови журі Богдана Тихолоза:

Мороз Мирослав (упорядник) “Літопис життя і творчості Івана Франка” (видавництво “Артос”)

 Персональна відзнака виконавчої директорки Катерини Шевченко:

Астрід Ліндґрен “Щоденники воєнного часу. 1939-1945” (видавництво “Laurus”)

 Персональна відзнака виконавчої директорки Софії Челяк:

Карл-Марукс Ґаус “Європейська абетка” (“Видавництво 21”)

 Персональна відзнака директорки ярмарку Уляни Татух:

Колектив авторів “Іван Кавалерідзе. Мемуари. Драматургія. Публіцистика” (“Національний центр імені Олександра Довженка”)

 Спеціальна відзнака громадської симпатії (голосування за номінантів на сайті Форуму видавців):

Колектив авторів “14 друзів хунти”(видавництво “ДІПА”)

 

Склад Малих Журі

Київ

Ярина Цимбал – голова київського журі літературознавець, канд. філол. наук, наук. співробітник Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України

Олена Тихоненко – книгознавець, старший науковий співробітник Книжкової палати України імені Івана Федорова

Станіслав Ісаєнков – біолог, доктор біол. наук, старший наук. співроб. Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України

Катерина Бруєвич – художниця

Олександр Гусєв – журналіст, кінокритик

Ірина Петрів – бізнес-леді, директорка піар-агентства «Брендком»

Ростислав Семків – філолог, канд. філол. наук, доцент кафедри літературознавства Києво-Могилянської академії

Юрій Рибачук – заступник міністра культури України

Маргарита Смовженко – ректор Національного університету банківської справи.

 

Харків

Ростислав Мельників – голова харківського журі, завідувач кафедри української і світової літератури ХНПУ імені Г. Сковороди

Філіп    Дикань – журналіст,   куратор   мистецьких   проектів

Сергій Жадан – поет, громадський діяч

Костянтин   Кальметьєв – підприємець,  волонтер “Help Army”

Олена  Матушек – завідувач кафедри історії української літератури ХНУ імені В. Каразіна

Ігор  Оржицький – перекладач,  науковець

Діана    Руда – арт-менеджерка    харківської    книгарні    “Є”

Анатолій Стожук – голова Харківської обласної організації “Національна спілка письменників України”.

 

Львів

Надія Зелінська – голова львівського журі, доктор філол. наук, проф., завідувач кафедри медіакомунікацій Української академії друкарства

Роман Бліхарський – науковий співробітник науково-дослідницького інституту пресознавства ЛННБУ ім. Василя Стефаник

Дарина Скринник-Миська – художниця, мистецтвознавець, викладач Львівської національної академії мистецтв, канд. філософських наук

Ольга Борисенко – книжковий дизайнер

Лілія Русакова – головний бібліотекар Львівської обласної бібліотеки для дітей

Катерина Іванова – директорка книгарні “Книжковий Лев”

Три столиці України – Харків – перша українська, Київ – споконвічна і Львів – літературна винесли свій вердикт. У Львові гран-прі не отримав ніхто, бо хороших книг було дуже багато. Краще віддають кращим, але золото не отримав ніхто. Чекаємо найкращу книгу наступного року.

Автор: Марія Полянська

×