У 28 BookForum візьмуть участь лауреатки Літературної премії Євросоюзу (EUPL)

Львівський міжнародний BookForum — найочікуваніша культурна подія року, яка об’єднує письменників, поетів та інтелектуалів з усього світу. Зокрема, щороку українці знайомляться з митцями, які роблять значний внесок у розвиток сучасної літератури. Цьогорічний фестиваль не виняток, участь у 28 BookForum візьмуть лауреатки Літературної премії Європейського Союзу:


Ґерда Бліс — лауреатка Премії 2021-го року за роман «Ми світло» (Нідерланди).

Ірен Сола — лауреатка Премії 2020-го за «Мої пісні та гірські танці» (Іспанія).

Каллія Пападакі — лауреатка Премії 2017-го за роман «Дендрити» (Греція).

Ізабель Вері — лауреатка Премії 2013-го за роботу «Мерилін без кісток» (Бельгія).


Літературна премія Євросоюзу — щорічна ініціатива, яка з 2009 року відзначає художніх письменників Європи. Мета Премії — демонструвати культурне багатство європейської сучасної літератури, масштабувати творчий потенціал національних авторів, сприяти обігу, тиражуванню та перекладу художніх видань серед країн Європи. Проєкт фінансується програмою «Творча Європа» ЄС та включає 41 країну-учасницю протягом трирічного циклу. У 2019 році Україна також узяла участь у Літературній премії Євросоюзу. Тоді лауреаткою Премії стала українська письменниця й перекладачка Гаська Шиян за роман «За спиною».


Детальніше про цьогорічних іноземних гостей 28 BookForum.


Ґерда Бліс

Нідерландська письменниця й поетка. 

Ґерда видала збірку оповідань «Ми не думали про смерть» (2017) та збірку поезії «Примарні вогні» (2008). Її дебютний роман «Ми світло» схвально сприйняли нідерландські видавці та європейська літературна спільнота. Не дивно, адже подання та зміст промовисті. «Ми світло» про маленьких людей у великому світі та їхнє руйнівне бажання вірити в утопічні ідеали. Крім Літературної премії Євросоюзу, роман відзначили в шорт-листі премії «Лібріс» за найкращий голландський роман 2020-го.


Ірен Сола

Іспанська письменниця та художниця.

Картини Ірен добре знані на виставках у Барселоні та Лондоні. Як авторка вона заявила про себе у 2012 році збіркою віршів «Бестія». Це був успішний дебют, тому Ірен відзначили Поезійною премією Амадеу Оллер, а книжку переклали англійською. 


У 2019-му Ірен здобула кілька нагород поспіль за роман «Мої пісні та гірські танці» — книжкову премію «Анаграма», Премію Нувола та Премію Каламо за іспанське видання книги. У 2020 році роман відзначили Літературною премією Євросоюзу та Премією Марії Ангели Англади. Про що «Мої пісні та гірські танці»? Про Піренеї, людей, природу та легенди. 


Каллія Пападакі

Грецька письменниця та сценаристка.

 Найкращою авторкою Каллія стала ще у 2010-му, створивши збірку оповідань «Звук порожнього місця» (премія літературного журналу Diavazo). Проте роман «Дендрити» приніс Каллії нову хвилю визнання. «Дендрити» — роман, що надає голосу «безладу» звичайного життя, акцентує на випадковості та створює сенс навколо невизначеностей. У 2017 році письменниця отримала за нього Літературну премію Євросоюзу, раніше у 2016-му — премію «Молодий автор» від грецького літературного журналу «Клепсидра». 


Ізабель Вері

Бельгійська письменниця, акторка, співачка та режисерка театру.

Ізабель стала відомою завдяки театральним виступам у п’єсах: «Монологи Вагіни» (Єва Енслер), «Дванадцята ніч» (Шекспір), «Хороша людина» (Се-Чуан-Брехта). Водночас Ізабель Вері працювала над власними художніми творами. 

Зі своїм другим романом «Мерилін без кісток» вона стала фіналісткою Бельгійської премії Росселя, а також здобула Літературну премію Євросоюзу (2013). Книжка описує життєвий шлях Мерилін від 6-річної дівчинки до 30-річної зрілої особистості, яка почувається гермафродитом. Залежно від свого бажання, Мерилін то жінка, то чоловік. Роман мав неабиякий успіх у читачів: його перекладено в Італії, Сербії, Грузії, Хорватії, Болгарії, Македонії, Словенії, Польщі, Іспанії, Греції. 


На 28 BookForum заплановано понад 100 подій, панельних дискусій і традиційна Ніч Поезії та музики non-stop, запрошені гості з усієї України, а також ЄС, США, Південної Америки та Африки. Почесна гостя Нобелівська лауреатка Ольга Токарчук.


28 Львівський міжнародний BookForum відбудеться 15-19 вересня 2021 року у Львові за підтримки Українського культурного фонду, Львівської міської ради та Львівської облдержадміністрації. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.