fbpx
  • 11 Квітня, 2018

Як стягнути компенсацію за порушення авторського права на твір?

У наш час кількість порушень авторського права на твори просто зашкалює. Для того щоб в цьому переконається необхідно зайти на будь-який книжковий ринок або в Інтернет. Більшість книжкової продукції містять твори інших авторів з порушенням авторського права. Інтернет і соціальні мережі просто переповнені фотографіями, малюнками, літературними творами, фільмами та іншими творами, які використовуються з порушеннями авторського права.

Як боротися з піратами в білих комірцях?

Відповідь на це питання шукають тисячі авторів і інших правовласників авторського права на твори. Відповідь на поставлене питання дуже просте: необхідно захищати свої авторські права в судах.

У інформаційному листі надано практичні рекомендації щодо захисту авторського права, які дозволять багатьом авторам і видавцям почати боротьбу за свої права.

Відповідно до Закону України «Про авторське право і суміжні права» із порушника авторського права на твір можна стягнути компенсацію в розмірі від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат (пункт «г» частини 2 стаття 52). Причому, розмір компенсації не може бути менше ніж 10 мінімальних заробітних плат, яка встановлена ​​законом на момент прийняття судом рішення у справі (п. 42 Постанови Пленуму ВСУ від 04.06.2010 р №5 «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права і суміжних прав »). Це означає, що при збільшенні мінімальної заробітної плати в період розгляду справи в суді розмір компенсації також збільшиться. Наприклад, позов поданий в березні 2018 р. при мінімальній заробітній платі рівній 3723 грн. В цьому випадку сума компенсації дорівнює 37230 грн. У грудні 2018 р. суд приймає рішення про стягнення компенсації за порушення авторського права на твір. З урахуванням того, що в грудні 2018 році мінімальна заробітна плата буде 4100 грн, так стверджують в уряді, то суд за заявою позивача стягне з порушника авторського права компенсацію в розмірі 41000 грн.

З урахуванням того, що на кону чималі гроші, то число осіб, які бажають їх отримати, постійно збільшується. Для того щоб в цьому переконається, досить зайти до Єдиного державного реєстру судового рішення і в поле «Пошук по контексту» ввести пропозицію «Авторське право».

Для того щоб стягнути компенсацію з порушника авторського права на твір необхідно знати відповіді на два питання.

Хто може подавати позов до суду про захист авторського права?

Звертатися до суду з позовом про захист авторського права можуть суб’єкти авторського права, тобто особи, яким належать виключні майнові права на твір. Це автори, якщо тільки вони не передали за договором майнові права на твір роботодавцю, видавцеві, замовнику або іншій особі. Це спадкоємці авторів творів, а також суб’єкти підприємницької діяльності, які отримали майнові права за законом або договором.

Що є порушенням авторського права?

Будь-яке використання твору без договору з автором або іншою особою, якій належать виключні майнові права на твір, є порушенням авторського права. Таким неправомірним використанням творів є розміщення творів в Інтернеті або виготовлення примірників творів в будь-який матеріально формі, наприклад, у вигляді примірника друкованого видання або компакт диску. Такі екземпляри творів вважаються контрафактними.

До контрафактним екземплярів відносяться і екземпляри правомірно оприлюдненого твору, з якого видалена або неправомірно нанесена інформація про суб’єкта авторського права, а також екземпляри твору, які виготовлені в кількості, що перевищує кількість примірників (тираж), передбачений договором, поширюються на території, не передбаченій договором, виготовлені на матеріальному носій не зазначеному в договорі, отримані шляхом видозміни об’єктів авторського права.

Перед прийняттям рішення про подачу позову необхідно виконати підготовчу роботу.

1) Після виявлення неправомірного використання твору необхідно здійснити фіксацію наявних порушень.

Якщо виявлені порушення в товарах, наприклад, в друкованій продукції, на галантерейних виробах, на етикетках (упаковці) продовольчої продукції та іншої продукції, то необхідно придбати цей товар, оформивши документи купівлі-продажу: чек, накладну і т.д.

Якщо виявлені порушення в мережі Інтернету, то необхідно зробити відео процесу огляду веб-сторінки з неправомірно розміщеним твором. Для цієї мети можна використовувати програми запису відео з екрану, наприклад, Camtasia Studio 9.

Крім того, необхідно зберегти веб-сторінку з порушеннями авторського права на твір в Інтернет-архіві, що дозволить зберегти докази в разі видалення інформації про порушення авторського права з веб-сайту порушника.

2) Необхідно правильно розрахувати суму компенсації, яку можна стягнути з відповідача.

При розрахунку суми компенсації слід знати, що зазвичай в справах по захисту авторського права є два відповідача. Одним відповідачем є особа, яка продає товари з неправомірно використовуваними творами. З такого відповідача зазвичай стягується компенсація в розмірі 10 мінімальних заробітних плат за розповсюдження контрафактних примірників творів. Іншим відповідачем є особа, яка неправомірно використовувало твір у своїй продукції, наприклад, видавець, виробник галантерейних виробів, або власник веб-сайту, на якому неправомірно розміщено твір.

Для розрахунку суми мінімальної компенсації, яка стягується з другого відповідача, можна використовувати формулу, яка має наступний вигляд:

К = N × К min

де:
К – мінімальна компенсація, що виплачується за рішенням суду;
N – кількість самостійних правопорушень, в тому числі самостійних способів неправомірного використання творів, які доведені в суді;
К min — мінімальний розмір компенсації за окреме самостійне порушення авторського права, в тому числі за самостійні способи неправомірного використання творів, який визначається за формулою:

К min = 10 × М.З.П.

де:
М.З.П. – мінімальна заробітна плата, встановлена законом на момент прийняття судом рішення про стягнення компенсації.

Для визначення самостійних способів порушень авторського права скористаємося нормою Закону України «Про авторське право і суміжні права» (ст. 50), відповідно до якої до порушень авторського права відносяться будь-які дії відповідача, які порушують майнові права на твір, викладені статті 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Необхідно відзначити, що кількість способів неправомірного використання творів залежить від того, яким шляхом поширюються об’єкти авторського права.

Зазвичай виробник контрафактних примірників творів, наприклад, видавець книжкової продукції, порушує два способи використання творів, а саме:

  • твір відтворено у вигляді друкованого видання;
  • екземпляри твору поширюються шляхом продажу.

У зв’язку з тим, що є два самостійних порушення, то сума компенсації, яка стягується з виготовлювача контрафактних творів, дорівнює 74460 грн.
З урахуванням суми компенсації, яка стягується з продавця книжкової продукції, сума компенсації, яка стягується за позовом, дорівнює 111690 грн.
Якщо твір неправомірно розміщено в Інтернеті, то зазвичай порушуються три способи використання твору, а саме:

  • твір відтворюється шляхом запису для тимчасового або постійного зберігання в цифровій формі на веб-сайті;
  • твір включається в базу даних;
  • твір доводиться до відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до твору з будь-якого місця і в будь-який час за власним вибором.

У зв’язку з тим, що є три самостійних порушення, то сума компенсації дорівнює 111690 грн., яка стягується з власника веб-сайту, а при відсутності інформації про власника веб-сайту – з власника доменного імені (ст. 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права »).

Необхідно відзначити, що відповідачами за позовом можуть бути і особи, які дають гіперпосилання на веб-сторінки з контрафактними екземплярами твори.

3) При виборі адвоката слід звернути увагу не тільки на наявність практичного досвіду захисту авторського права в суді, що має підтверджуватися судовими рішеннями, ознайомитися з якими можна в Єдиний державний реєстр судовий рішень, але і наявністю освіти в сфері інтелектуальної власності, що підтверджується дипломом. Справа в тому, що справи щодо захисту авторського права програються в суді в основному через непрофесіоналізм адвокатів, що беруться не за свою справу.

Необхідно зупиниться на джерелах фінансування судового процесу. Зазвичай всі судові витрати несе позивач, що не кожному автору та видавцю по плечу. Однак є вихід із фінансової скрути. Останнім часом набули поширення сервіси, що дозволяють знайти інвесторів, які фінансують судовий процес в обмін на відсоток від суми позову, наприклад, американські платформи LexShares, Trial Funder, Mighty. В Україні також з’явився сервіс OpenLex по фінансуванню судових процесів.

Можна припустити, що суми компенсації, які стягуються з порушників авторського права, залучать інвесторів до фінансування судових процесів в обмін на відсоток від суми позову.

 

Матеріал підготував Володимир Коноваленко
E-mail: [email protected]
Веб-сайт: https://konovalenko.zp.ua/

У тексті збережено авторську пунктуацію та орфографію

 

 

 

×