Видавництво "Terra incognita": "З нами мудреці усього світу нарешті заговорили українською"

Видавництво "Terra incognita": "З нами мудреці усього світу нарешті заговорили українською"
Форум видавців продовжує серію інтерв’ю із молодими видавництвами. Про своє бачення книжкового ринку України розповіла команда  видавництва "Terra incognita", яке спеціалізується на виданні книг із психології, філософії та езотеричної літератури. 

Коли виникло видавництво "Terra incognita", чому своєю нішею обрали саме психологію та філософію, а також візуальну книгу?

Наше видавництво стартувало минулого року на Книжковому Арсеналі. Втім, готувались ми до цієї події півтора року. Позиціонуємо себе як перше українське видаництво психологічної, філософської та езотеричної літератури - з нами мудреці усього світу нарешті заговорили українською. У пріоритеті - видання класиків езотерики і філософії. Ми жартома називаємо себе “видавництвом НЕ-розумних книг”. Адже наші книги промовляють не стільки до розуму, скільки до глибинної, внутрішньої, первозданної мудрості людини – «розуму серця». Тому, попри видиму «розумність» та інтелектуальність, ці книги «НЕ-розумні» – адже лише серце здатне по-справжньому розуміти їхню мову і насолоджуватися нею. Отож – читай серцем! І думай українською! Також одним із своїх завдань вважаємо відкриття нових українських імен у цьому жанрі - власних Ошо, Толле чи Верберів. Але це надзавдання, яке потребує часу і великої удачі, а поки ми започаткували серію “Українська езотерика” - ілюстровані видання українських філософів і письменників, чия творчість так чи інакше торкається світу непроявленого. Арт-буки (чи візуальна книга) - це особлива пристрасть співзасновника видавництва Ярини Винницької, яка є автором проекту “Ковчег Україна” і “Скриня. Речі Сили”. Традиційна культура з її сакральною геометрією, вишивками-мантрами, піснями-мантрами є насправді народною духовною практикою. Тому й такі мистецькі видання опинились у нашому видавництві.

Скільки видань вийшло у 2017 році, яким був середній наклад видань? Які із книг стали лідерами продажів та тиражів?

З травня 2017 року ми видали 9 книг, серед яких - філософські трактати, бесіди з духовними вчителями, пригоди у світі мертвих, мандрівка світом традиційного весільного костюму і навіть різдвяна казка. Середній наклад - традиційний для українського книжкового ринку - 2 тис. примірників. Але несподівано для нас перше українське видання Ошо - скандально-відомого проповідника з Індії - та Екгарта Толле - одного з найпопулярніших у світі сучасних духовних лідерів - стали бестселерами, півроку протримались у топ-20 “Книгарні Є” і пережили три наклади. Це був ризиковий експеримент - ми першими наважились перенести такого типу літературу з езотеричних магазинів для обраних до “Книгарні Є” і не прогадали - українці хочуть читати езотеричну літературу рідною мовою. Дуже успішним було наше видання творів Сковороди у сучасному перекладі і дизайні. А також арт-бук “Наречена”, який отримав відзнаку “Форуму видавців” і потрапив до каталогу найкращих книг з України, укладеного Українським інститутом книги.

Які тенденції на книжковому ринку Ви виділяєте? У чому полягає специфіка роботи із арт-виданнями?

Гадаємо, що продовжиться бум нон-фікшн літератури. Щодо арт-видань, то вони, на жаль, залишаються дуже нішовими, і щоб вивести їх за межі культурної резервації вузького кола поціновувачів, потрібні надзусилля і якісь особливі промозаходи. А також підтримка державної машини пропаганди і розповсюдження. Інакше вони приречені залишатись у резервації.

Вже невід’ємною частиною промоції книжки є її активне поширення у соцмережах, відеогляди, буктрейлери. Як Ви плануєте свою промоцію як молоде видавництво?

Промоція, маркетинг, піар - це особливе мистецтво, окрема планета, яку ми тільки відкриваємо для себе - освоюємо і вивчаємо її закони. Підступність полягає у тому, що ці закони постійно змінюються - ще не встиг освоїти, а вже такі інструменти не працюють, і треба освоювати нові. Цього року плануємо запуск нашого сайту, масштабування сторінок у фб і Інстаграм, а також відкриття youtube каналу. Тому щоб стати успішним видавницем, потрібно бути також шоу-меном, актором, режисером, міфотворцем.

Які видавничі плани на 2018 рік? Які великі цілі ставите перед собою на найближчі 3-5 років?

У 2018 році плануємо продовжити видавати тих авторів, які вже поселились у нашому видавництві - вийдуть нові книги Ошо, Екгарта Толле, Бернара Вербера. Також з’являться нові імена - відомого індійського філософа Джідду Крішнамурті, американського письменника-містика Ніла Дональда Волша. Знаковою подією особисто для нас і для українського книжкового світу вважаємо вихід українського перекладу книг славнозвісного містика Карлоса Кастанеди. Серію розпочне хрестоматійне “Вчення дона Хуана”. І звісно, всі наші видання будуть, як завжди, дуже по-особливому оформлені. У серії “Українська езотерика” також плануємо декілька феєричних видань, які, сподіваємось, не залишаться непоміченими. Стартуємо з “Непростих” Тараса Прохаська у дуже “непростому” оформленні Юлії Табенської та “Вечорів на хуторі поблизу Диканьки” у фантастичному перекладі Юрія Винничука та не менш фантастичному оформленні Максима Паленка.