Історія

Історія

Довкола книжок. Як «Форум Видавців» створив в Україні Міжнародний літературний фестиваль і Національний книжковий ярмарок


Засновниками та організаторами головного культурного фестивалю країни є ГО «Форум Видавців». За більш як 20 років з приватної ініціативи організації вдалося перетворитися на потужну інституцію, що займається промоцією читання і популяризує книговидання в Україні. Провідними проєктами «Форуму видавців» є Львівський міжнародний літературний фестиваль та Національний книжковий ярмарок.


Про громадську організацію «Форум Видавців»

Розвивати в Україні цивілізований книжковий ринок та інтегрувати його у світовий видавничий контекст — таку місію перед собою у 1994 році поставила команда ентузіастів з міста Львів. Громадські діячі, культурологи, мистецтвознавці, журналісти і видавці вийшли у публічний простір із потребою відповідати на тодішню книготорговельну кризу в Україні. Так вони заснували платформу для ділового спілкування гравців книжкового ринку — насамперед видавців та власників книгарень. До дискусії залучили ширше культурне коло: авторів, перекладачів, художників, музикантів. Точкою відліку став безпрецедентний захід у вересні 1994 року — Форум видавців у Львові. Програма передбачала комплекс з 25 фахових і літературних заходів, а також книжковий ярмарок. Уже тоді це були літературні акції і конкурси, презентації видавництв й авторів, літературні читання, автограф-сесії, дискусії, круглі столи, перфоманси тощо.

Видавці і книгорозповсюджувачі зібралися, аби презентувати себе і познайомитися одне з одним та спільно поміркувати, як виживати і розвиватися, аби згодом наблизитися до реалій найближчого західного досвіду — польського книжкового ринку.

На початку 1995 року зареєстрували неприбуткову громадську організацію «Форум Видавців».

Відтоді ГО «Форум Видавців» почала брати участь в організації колективних експозицій на міжнародних книжкових ярмарках у Варшаві, Франкфурті, Лейпцигу, Пізі, Вільнюсі і репрезентувати Україну на видавничих заходах світового масштабу.

У рік свого заснування громадська організація ініціювала конкурс «Найкраща книжка Форуму». Так організатори започаткували щорічну традицію відзначати найкращі книжки, видані за рік, у різних номінаціях. Це заохочує видавців досліджувати світові галузеві тренди і стимулює до здорової конкуренції. «Найкраща книжка Форуму» — одна з найважливіших подій у книжковому житті країни. Отримати такий статус мріє кожен видавець. Зараз конкурс має назву «BookForum Best Book Award».

Так зароджувався один з головних культурних фестивалів країни. У 1997 році у межах Форуму видавців у Львові окреслився великий літературний фестиваль, що уже понад 20 років має міжнародний рівень. У 2013-2014 роках на Форумі діяв статус «Країна — Почесний гість».

З кожним роком «Форум Видавців» розвиває культурний продукт і розширює цільову аудиторію. У 2002 році організація заснувала конкурс дитячого читання «Найкращий читач України». Це поклало початок дитячому фестивалю «Книгоманія». У 2005 році подія вийшла на всеукраїнський рівень. За час існування у конкурсі взяло участь близько мільйона дітей з усіх областей.

2007 року конкурс «Найкращий читач України» і фестиваль «Книгоманія» стали частиною книжкового ярмарку «Форум Видавців — дітям». Це єдина в Україні й одна із небагатьох у Центральній та Східній Європі подій, цілковито присвячених дитячій літературі та читанню. У 2011-му подія розширила формат і географію. Тоді «Форум Видавців — дітям» перейменували на Львівський міжнародний дитячий фестиваль.

Від 2007 року у межах Форуму видавців у Львові запровадили програму фахових заходів для книговидавців, а від 2010 — для бібліотекарів.

«Форум Видавців» став однією з організацій, завдяки яким Львів у 2015-му отримав статус «Місто літератури ЮНЕСКО», увійшовши до великої мережі креативних міст світу.

У грудні 2017 ГО «Форум Видавців» стала членом Версополісу. Це престижна всеєвропейська поетична платформа, що популяризує молоду поезію та об’єднує 24 фестивалі з 23 країн Європи. Версополіс сприяє у перекладі авторів на англійську та інші європейські мови. Членами платформи є 219 авторів. Натомість «Форум Видавців» як член Версополісу регулярно делегує на платформу українських поетів.

Неприбуткова громадська організація «Форум Видавців» уже 27 рік поспіль забезпечує всебічну промоцію читання і популяризує книговидання в Україні, а також репрезентує українську книгу у світі. Інституційна діяльність організації сприяє культурній дипломатії та міждисциплінарному діалогу в українському та міжнаціональному вимірах.

Засновниця та Президент ГО «Форум Видавців», а нині директор Українського інституту Олександра Коваль власне прагнення тоді у 1990-х творити подію і розвивати організацію пояснює тим, що насамперед хотіла, аби її донька росла серед добрих, розумних, вільних і радісних людей, які читають книжки, і вірила, що змінить цей світ.


Про міжнародний фестиваль «BookForum»

Літературний фестиваль у межах Форуму видавців у Львові поступово виокремився у масштабну подію спочатку всеукраїнського, а згодом міжнародного рівня. У 2000-му подія охопила 25 тисяч відвідувачів. А наступного року — уже 40 тисяч. Від 2001-го у Літературному фестивалі беруть участь іноземні гості. За останні 23 роки фестиваль охопив понад 2500 унікальних авторів з 43 країн, а також 15 000 фахівців книжкової галузі. Щороку на фестиваль з-поза Львова приїжджає понад 10 тисяч людей.

Це — територія свободи. Щороку фестиваль формулює фокусну тему, довкола якої вибудовує програму. Це сотні подій у різних локаціях Львова. Програму заходів формують тематичні кластери і спецпроєкти, як-от «Історія», «Війна», «Медіа», «Комікси», «Освіта», «Бізнес та економіка», «Жінка в темі» «Наука і технології», «Філософія», «Здоров'я», «Мандри», «Стиль життя» тощо.

До уваги відвідувачів — дискусії і перформанси, лекції і воркшопи, презентації книжок та автограф-сесії, концерти і кінопокази, публічні інтерв'ю, виставки, сценічні читання і ще безліч інтерактивів. Однією з найпопулярніших акцій є «Ніч поезії та музики non-stop». У різні роки почесними гостями фестивалю ставали Пауло Коельо, Оксана Забужко, Зигмунт Бауман, Іван Дзюба, Петер Вайдгаас, Роман Віктюк, Юстейн Ґордер, Януш Леон Вишневськи, Ерленд Лу, ДіБіСі П'єр, Фредерік Беґбеде, Марсі Шор, Енн Епплбом.

Традиційно у заходах Форуму беруть участь найвідоміші українські письменники: Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Віктор Неборак, Ірен Роздобудько, Світлана Поваляєва, Тарас Прохасько, Таня Малярчук, Лариса Денисенко, Юрій Покальчук, Наталка Сняданко, Сергій Жадан, Ірена Карпа та інші.

Окрему частину програми становить міжнародний поетичний фестиваль «Київські лаври», за який відповідає журнал «ШО».

У 2008 році завдяки фестивалю у школах Львова вперше провели «Читацький марафон»: українські письменники день за днем зустрічалися зі школярами в їхніх класах.

У 2014 році програма фестивалю вперше включала понад 1000 подій.

Щороку на фестивалі відбувається проєкт «Українсько-Єврейська Зустріч» — спільна з однойменною фундацією ініціатива.

У 2018 році Форум видавців у Львові змінив назву на BookForum і під оновленим іменем утвердився у статусі головного культурного фестивалю країни та одного з найбільших літературних фестивалів у Центрально-Східній Європі.

У 2020 відбувався 27 BookForum. Через пандемію COVID-19 подія проходила онлайн. Фестиваль став онлайн-майданчиком для обговорення суспільно важливих тем, що дозволило багатьом людям відвідати подію не виходячи з дому, фестивль також став ще доступнішим для маломобільних груп населення. Загальне охоплення перегляду подій фестивалю становило понад 400 тисяч.