Свідок Голокосту: Художник Зіновій Толкачов

  • Видавництво: Дух і літера
  • Автор: Вишеславський Гліб
  • Мова видання: Українська мова
  • Рік видання: 2022
  • Обкладинка: тверда
  • Кількість сторінок: 240

Анотація

Уперше подано концептно монографічний погляд на художню творчість українського живописця і графіка Зіновія Толкачова (25.02.1903–30.08.1977), що значною мірою була пов’язана із висвітленням теми Голокосту під час Другої світової війни. Учень ВХУТЕМАСу, випускник графічного факультету Київського художнього інституту (1930), Толкачов брав участь у громадянській та німецько-радянській війнах, зокрема звільнюючи в’язнів концтаборів Майданек й Аушвіц (Освенцим). Зиновій Толкачов — автор живописної серії «Освенцим» (1967–1968), графічних серій «Окупанти» (1942), «Майданек» (1944), «Освенцим», «Квіти Освенциму», «Christus na Maidanku» (1945), «Містечко» (1946), ілюстрацій до творів Л. Первомайського, Б. Брехта, Е.-М. Ремарка, брав участь у конкурсі проєктів монументу жертвам нацизму в Бабиному Яру (1965), виставках пам’яті Шолом-Алейхема (1939, 1966) та ін.

В книзі окреслено суспільно-політичні спонукання, висвітлено творчі засновки, та магістральні мистецькі особливості, що спричинили створення графічних серій Толкачова і визначають їхнє місце в світовій художній культурі, пов’язаної з темами насильницької смерті та перемогою над смертю засобами мистецтва.

Містить біографічну канву, переліки основної літератури про художника, колекцій, де зберігаються твори Толкачова, та основних його виставок (до 2003 року).

Про видавництво «Дух і літера»

Видавництво друкує твори гуманітарної класики зарубіжних і вітчизняних авторів з філософії, соціології, історії, політології, економіки, культурології, богослов’я, юдаїки тощо, а також видає гуманітарний часопис «Дух і літера».