Обговорення проєкту «Дитинство Тернополя»
17 вересня на 27 BookForum відбулась дискусія на тему «Малі міста» у межах проєкту «Дитинство Тернополя». Зустріч пройшла за участі автора проєкту Тараса Цикланяка та організатора «Мистецького фестивалю «Ї» Юрія Матевощука.
Наразі серія «Малі міста» складається з семи книг. Вони були створені для об’єднання спогадів людей з різних часових просторів та відтворення цілісного образу Тернополя з усіма його маловідомими фактами та деталями.
Ідея проєкту з’явилася ще в далекому 2009 році. Вона зародилася з бажання осмислити специфіку повсякденного життя у Тернополі - чи то 10, чи то 100 років назад. За словами автора серії видань, це була «спроба показати живих людей». Основну увагу у книгах приділено саме особливостям побутових речей та інтеракцій, закарбованих у спогадах опитуваних. Їхні розповіді значною мірою стосуються періоду дитинства та юності, саме тому проєкт було названо «Дитинство Тернополя». Ще одним наскрізним мотивом серії стало прагнення об’єднати довоєнне і післявоєнне місто, відкрити досі незнані або маловідомі факти, а також, за словами Тараса Цикланяка, «створити ауру міста».
Перший том складається з вибраних уривків газети «Вільне життя» 50-х та 60-х років і стосується переважно радянського періоду. Незважаючи на те, що для автора серії він є найменш цікавим, саме цей том потрапив у різні куточки світу: від Нової Зеландії і аж до Канади.
Крім того, цікавою частиною проєкту стала книга «Про людей і людисьок», яка, на відмінно від першого тому, складається переважно зі спогадів мешканців міста, що демонструє різноманіття досвіду жителів Тернополя у різних часових проміжках.
Наразі триває робота над «Махабундою». Це історія про 93-річного тернопільчанина, що розповів про життя у місті, розпочинаючи буремними 1930-тими і закінчуючи повоєнними часами. За словами автора, книга є своєрідною «трагікомедією», сповненою і веселих спогадів, і таких подробиць, що їх «без матюків не розкажеш». Ще однією частиною проєкту стали листівки повоєнного Тернополя, які планують випустити як подарункове видання.
Під час дискусії також згадали проєкт по створенню мініатюр. Він створений для візуалізації вже зруйнованих пам’яток чи демонстрації попереднього вигляду тих споруд, що, хоч і збереглися, але після реконструкції втратили свій початковий вигляд.
«Дитинство Тернополя» - це краєзнавчий проєкт, який має на меті без зайвої серйозності чи науковості передати особливості історичного існування Тернополя, його повсякденні турботи, радості та вподобання жителів міста. Їх спогади, на збір яких витратили близько 10 років, становлять значну частину всього проєкту. Окрім цього у книгах видання ви знайдете як вибірку з газети 50-х, так і шаржі сучасних тернопільчан. Насамкінець зустрічі Тарас Цикланяк зазначив, що всього планується 10 книг проєкту, деякі з яких вже були згадані під час дискусії та вказані вище.
Дивіться подію онлайн:
27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.
Авторка тексту: Ірина Хомко