Як виражати свою унікальність: дискусія про шляхи самовираження

Як виражати свою унікальність: дискусія про шляхи самовираження

17 вересня у межах 27 BookForum відбулась дискусія про вираження своєї індивідуальності у сучасному глобалізованому світі. Для того, щоб обговорити, як вигідно презентувати свою унікальність, на нашій онлайн-дискусії зібралися Христина Соловій (українська співачка та музикантка), Тетяна Терен (журналістка, інтерв’юерка, виконавча директорка українського PEN), Наталія Ворожбит (драматургиня, сценаристка, режисерка кіно і телебачення), Василь Махно (поет, есеїст, письменник і перекладач). Модерувала дискусію Роксолана Свято (філологиня, літературознавиця, перекладачка).

Назва події починалася зі слів «інцест малих культур…», що, за словами Роксолани Свято, в контексті культурного досвіду можна трактувати як «переступ звичного дозволеного…». Унікальність, що призводить до цього «переступу», варто розглядати у різних перспективах. Наприклад, часто саме суто індивідуальні риси так чи інакше транслюють ідентичність автора, що відповідає його соціокультурній приналежності. Василь Махно говорить про те, що «…це не валіза, яку ти можеш викинути». Цей феномен яскраво видно на прикладі письменника Аскольда Мельничука, адже попри те, що він багато пише саме про Україну, українським письменником його назвати неможливо.

Під час обговорення було наголошено на комерціалізації мистецтва. Христина Соловій зауважила, що досі на музичні смаки середньостатистичного українця значною мірою впливають радіостанції.  Проте на радіо потрапляють, в основному, пісні визначеного формату, що не дає творцям продемонструвати унікальність та автентичність їхньої творчості широкому загалу.

 То чи можливо донести до глядача/слухача індивідуальний досвід, який не є цілком зрозумілим у певному культурному середовищі? Учасники дискусії зауважили: потрібно шукати золоту середину, прикладом якої стала Наталія Ворожбит. Вона своєю роботою «Спіймати Кайдаша» об’єднувала різні категорії глядачів: від любителів телевізійного мейнстриму до тих, для кого телебачення вже віджило своє. 

У процесі розгортання розмови про популяризацію відкрилося нове дискусійне поле, пов’язане з утворенням мистецтвом зв’язків, які не лише об’єднують навколо себе людей, а й сприяють просуванню інколи суспільно важливих питань. Оскільки організація PEN яку представляла Тетяна Терен, займається, окрім культурної, ще й правозахисною діяльністю, спікерка пояснила, що для боротьби за права, необхідним є привертання уваги суспільства. Останнє може поєднуватися з самовираження митців та мисткинь, і в такий спосіб сприяти поширенню інформованості людей.

Зараз перед творчістю постають все нові виклики та можливості. Приміром, під час дискусії згадали і надання нової образності Галичині, і робота з темою трагедій людства, таких як Голокост чи Голодомор, і зовсім недавні події Революції Гідності. Йдеться про пошук нових способів вираження посттравматичного досвіду, що є новим суспільним і мистецьким викликом, вартим уваги.

Вираження індивідуальності є невіддільною частиною культурних та суспільних процесів як в Україні, так і в цілому світ. Тому важливим залишається утворення нових смислів та зв’язків і збереження балансу у нашому соціокультурному середовищі.

Дивіться відео онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка тексту: Ірина Хомко