«Це має бути легко та просто подано»: про пандемію у дитячій літературі
Бесіда на тему «Книжки про коронавірус: розмовляємо з дітьми про пандемію» відбулася 17 вересня у межах головного культурного фестивалю країни. У розмові про «коронавірусну» літературу взяли участь дитяча письменниця, перекладачка Галина Буділова та психологиня, психотерапевтка Ольга Іванюк-Долженко. Модераторка заходу — письменниця та книжкова блогерка Оксамитка Блажевська.
«Власне, ми сьогодні будемо говорити про таку непросту тему: книжки про коронавірус. Як говорити з дітьми про пандемію? А також подискутуємо про ті видання, які з’явилися від початку карантину про коронавірус», — розпочала розмову модераторка.
Дитяча письменниця Галина Буділова розповіла, що «батькам з дітьми говорити про пандемію доволі складно, але це має бути легко та просто подано». Саме тому письменниця поділилась добіркою кращих світових книг про коронавірус, які допоможуть пояснити дітям що відбувається навколо.
Перша книга під назвою «Галактичний путівник по Коронавірусу для сміливих та цікавських дітей» з’явилась в Італії за підтримки Міжнародної асоціації дитячих музеїв «Hands-on!». Це своєрідна терапевтична казка про перебіг захворювання у світі. Головним героєм твору є лікар з китайського містечка. Він намагається з’ясувати, чому оголосили карантин у всьому світі, чому зачиняються музеї та школи. І все це подано у доступній для дошкільнят формі.
На думку психологині та психотерапевтки Ольги Іванюк-Долженко, терапевтична казка – один з найдієвіших способів роботи з дітьми дошкільного віку.
«Батьки повинні розуміти важливість їх присутності в момент читання, аби пояснити дитині досі невідому інформацію та підтримати її», — наголошує Ольга Іванюк-Долженко.
Книга «Собака Дейв стурбований через коронавірус» теж розрахована для дітей молодшого віку. Особливість видання у тому, що його створила італійська медсестра, яка приділила багато часу на пояснення медичних аспектів захворювання простою мовою. Що це за хвороба? Що відбувається з людиною під час захворювання? Як не сприяти поширенню коронавірусу? Відповіді на ці та багато інших питань шукайте у «Собака Дейв стурбований через коронавірус». Приємним бонусом є поради основ гігієни для наймолодших.
Також з’явився комікс про коронавірус від іспанської художниці Мануели Моліни, у якому в ігровій формі можна малювати, розмальовувати предмети. Це гарний спосіб, аби показати свої емоції на папері.
«Коронавірус. Книга для дітей» — одна із найвідоміших нині книжок про пандемію. Ілюстрації належать німецькому митцю Акселю Шеффлеру, відомому своїми персонажами Груффало, Чікі та Брікі та іншими.
«У книзі дуже глибоко розкриті всі теми, всі аспекти: і психологічні, і медичні», — розповідає Галина Буділова.
Наступна книга, про яку говорили учасники дискусії — «Історія про коронавірус». У центрі сюжету — розмова мами і доньки перед сном. Цей формат письменниця характеризує, як терапевтичну казку. Авторка навчає, як дотично обговорити важливі теми з дитиною.
Письменниця Галина Буділова зауважила, що мета усіх цих книжок – знизити тривожність. Забагато інформації – теж не добре, тому важливо саме батькам говорити про це з дітьми.
Ще одне важливе видання – «Мій герой – це ти». Надихаюча розповідь про те, як діти можуть боротися із вірусом COVID-19. Книга була створена за підтримки ВООЗ, ЮНІСЕФ, Управління верховного комісара ООН у справах біженців та здобула популярність у цілому світі. Розрахована ця книга на старшу авдиторію, дітям не рекомендовано читати її самостійно — зазначають в публікації.
«Я читала цю книгу зі своїм чотирирічним сином. Ми читаємо разом, і я йому пояснюю, що дракона не існує, але ми фантазуємо для того, щоб допомогти, підказати», — ділиться психологиня, психотерапевтка Ольга Іванюк-Долженко.
Також ця книга торкається теми толерантності в суспільстві, як щодо людей інших національностей, так і людей з фізичними вадами.
«Загалом, це мандрівка різними країнами, різними місцинами на планеті, і головні герої знайомляться з різними людьми, і у кожного з них свою історія зустрічі з пандемією», — розповідає письменниця Галина Буділова.
Основна ідея книжки полягає в тому, що кожна дитина може стати супергероєм, якщо буде піклуватися про своє здоров’я, своїх близьких, та дотримуватиметься правил гігієни.
«Вдома через корону. Книга-пригода для дітей». Це видання німецького автора, яке містить багато ідей для експериментів, рецептів, занять для дітей в умовах ізоляції вдома.
Наступна у списку книжка, яку рекомендує підліткам і дорослим Галина Буділова – розмальовка-антистрес «FuckOff, Coronavirus, I’m Coloring». Фішка видання в тому, що читач розмальовує лайливі слова, пов’язані з коронавірусом, і таким чином дає волю своїм емоціям.
Десятку дитячих видань про пандемію закриває книжка-розмальовка «Робі та Злюка в Короні» авторства Галини Буділової. В основі видання – терапевтична казка, у якій іграшковий робот-лікар Робі розповідає дітям Платону та Мії про коронавірус та про правила безпеки під час пандемії. Книжка стала «швидкою допомогою» для дітей та їх батьків ще в квітні, коли сім’ї перебували на карантині вдома.
«Метою книги було показати, що нічого такого екстраординарного, панічного не відбувається, адже віруси були, є та будуть надалі з нами контактувати. Є імунітет, є дотримання правил гігієни – і завдяки таким речам люди зможуть знизити ризик заражень. Ось такі речі потрібно проговорювати з дітьми», — наголошує авторка книжки-розмальовки. Чітких вікових обмежень видання не має, книга буде цікава як дітям у віці 3-7 років, так і старшим чи молодшим.
Також Галина Буділова порекомендувала звернути увагу на проєкт авторства білоруських ілюстраторів «CovidComics’20» у співпраці з іноземними митцями. Автори коміксу вирішили «посміятись» з ситуації, що склалася, і в сюжет відомих казок ввели пандемію.
«Наприклад, є Муха-Пандемуха, Карабас-Барабас, який проводить онлайн-уроки з фітнесу. Також Баба-Яга на самоізоляції, Русалонька, що захворіла коронавірусом, — дуже багато смішних ситуацій обіграно у цій книжці», — розповіла письменниця Галина Буділова.
Нині на ринку книговидання дитяча література долає тему коронавірусу найбільш ефективно. На думку психологині Ольги Іванюк-Долженко, суть таких книжок у тому, щоб «допомогти дитині впоратись з тривогою». Наприкінці розмови модераторка Оксамитка Блажевська порадила ще дві науково-популярні книжки: «Хто живе в тобі? Історія про мікробів, для яких ти рідний дім» авторства Клер Імер та «Воно заразне. Інфекційний світ патогенів та мікробів» Дженніфер Гарді.
Дивіться подію онлайн:
27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.
Авторка: Ірина Оліщук