Розмова з Фернандою Мельчор про поліцейські колонки, відьом та її роман Hurricane Season («Сезон ураганів»)
Фернанда Мельчор, що, народилася в 1982 році у місті Веракрус, Мексика, широко визнана одним із найяскравіших нових голосів мексиканської літератури. Її роман Hurricane Season («Сезон ураганів») виграв премію PEN Mexico Award за літературну та журналістську майстерність, а в 2019 році - німецьку премію «Anna-Seghers-Preis» та Міжнародну літературну премію. Наразі номінований на Міжнародну премію «Man Booker 2020».
Зважаючи на коронавірусну ситуацію, авторка не змогла потрапити в Україну, але натомість завершила роман, який писала протягом двох років. Фернанда зізнається, що в дитинстві любила читати і писати, а зараз полюбляє книжки Стівена Кінга і Томаса Гарріса, такі як «Мовчання Ягнят» і «Червоний дракон».
Фернанда росла у країні з високим рівнем насильства стосовно жінок. «…Нам казали, що ми не такі, як чоловіки, ми другокласні громадяни». Спостерігаючи за цим насильством, читаючи жахливі історії, вона дедалі більше цікавилася тим, чому люди стають на шлях зла. Хотілося стати такою, як Старлін ( агент з «Мовчання ягнят»), і найближчою до цього була, звісно ж, професія журналіста.
В університеті Фернанду захопило те, що називають «новою журналістикою»: написання про реальність, про сучасні події за допомогою літературних засобів. Зараз в написанні історій жінку найбільше цікавлять людські розповіді, де особистість опиняється в ситуації, яка змушує її змінюватись і прагнути до чогось нового. «…Я зрозуміла, що історії, які розповідають про насильство, – найбільш людяні…»
«…В моїх історіях та героях є різні сторони. Коли один характер тільки гарний, а інший тільки поганий - це карикатура, це мультик, це спрощено. Воно далеко від поняття «бути людиною». Адже «бути людиною» – це бути складною, змінюватися в часі, мати прагнення, які суперечать, які борються між собою, і переживати цю внутрішню боротьбу. Це важливо…»
На книгу «Сезон ураганів» письменницю надихнула поліцейська колонка, в якій розповідали про вбиту відьму та її коханця, який згодом зізнався у скоєному. Авторка вирішила, що обов’язково напише про це.
«…В романі не головне, хто вбив відьму, а як це сталося і чому. Це зовсім інший вид детективних романів, в яких є тіло, і є вбивця, і наприкінці стає відомо, хто вбив. В «Сезоні ураганів» це, навпаки, взагалі неважливо… Щоб дійти до правди, треба зрозуміти, чому була скоєна така жорстокість...»
Важливими в книзі є плітки. Письменниця стверджує, що за допомогою них хотіла «вшанувати» пам’ять своєї мами, тіток, бабусь. Фернанда чула, як в дитинстві старші люди пліткували і хотіла, аби в читача було відчуття, ніби той підслуховує розмову, яку не мав би чути. Авторка додає, що хотіла б, аби аудіокнигу «Сезону ураганів» записували жінки, бо для неї твір звучить саме жіночим голосом.
До речі, роман написаний іспанською і настільки підлаштований під Веракрус, що пані Мельчор навіть не очікувала такого резонансу від читачів з інших країн. Попри все, це історія про насильство, а насильство, на жаль, всюдисуще, тому «Сезон ураганів» актуальний не тільки для мексиканців.
Ця книга — таємниче, інтригуюче та доволі жорстоке чтиво. У романі зображено життя в суспільстві, де є місце злидням і відчаю, насильству і розбещеності, наркотикам, алкоголізму, корупції, гомофобії та мізогінії.
Це однозначно смілива книга, після прочитання якої, хочеться запитати: «Я справді частина цієї соціальної системи?»
Наразі книга доступна англійською мовою та сподіваємося, що невдовзі з’явиться й український переклад.
Дивіться подію онлайн:
27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.
Авторка тексту: Ірина Запотічна