КнигоТерапія: наші емоції під час читання

КнигоТерапія: наші емоції під час читання

19 вересня в межах 27 BookForum за участі дитячого письменника,  керівника дитячої редакції видавництва «Наш Формат» Івана Андрусяка та психологині Наталки Мраки відбулася зустріч на тему: «КнигоТерапія: вчимося проживати емоції у книжках». Особливими гостями онлайн-розмови стали діти: Софійка, Володя, Поліна, Алевтина та Софійка. 

Наталка Мрака почала розмову з пояснення книготерапії. Як виявилося, це явище не є чимось абсолютно новим. Книготерапія – один із видів арттерапії, який використовували ще в Давній Греції. Зокрема, Піфагор зазначав, що книги мають таку ж лікувальну силу, як і трави та музика. «Коли ви читаєте книги, то можете бачити, як змінюється ваш настрій. Коли ви берете до рук якусь яскраву книжку, то очікуєте щось від неї дістати»,  – розповіла Наталка і додала, що наприкінці онлайн-зустрічі діти малюватимуть книжкового героя, який їм найбільше подобається. 

Іван Андрусяк, у свою чергу, розповів про ті дитячі книги, які незабаром будуть у продажі видавництва «Наш Формат». Це, зокрема, «Ляказочки» Ірен Роздобудько, «Загублені в таборі» Насті Музиченко, «Кузя, Зюзя і компанія» Всеволода Нестайка. З приводу останнього Іван Андрусяк прокоментував: «Зрозуміло, що Нестайка уже, на жаль, немає на цьому світі. Цю книжку він написав раніше. Але знаєте, по-справжньому гарні письменники… те, що вони пишуть, залишається. Уже письменника немає, а книжки є, книжки живуть, і кожне нове покоління дітей читає і любить ці книжки». Також він додав, що ілюстраторка Надія Кушнір намалювала «неймовірно крутелезні» ілюстрації до цього видання. А на фейсбук-сторінці Івана Андрусяка знаходиться відео із типографії, завдяки якому ви можете побачити, як відбувається робота над книгою.

Також декілька тижнів тому побачила світ нова історія пана Івана «Морськосвинський детектив», у якій головним героєм є морська свинка на ім’я Жерар. «Дія цієї книжки відбувається ось тут у моїй кімнаті й он там за вікном, де ростуть два абрикоси, на які періодично застрибують коти…І колись тут, он там в куточку, стояла така велика клітка, в якій жив морський свин Жерар. Він страшенно любив поласувати всякими смаколиками і розслідував всі оці страшні таємниці… На жаль, тривалість життя морських свинок не така велика, як людей, тому морського свина Жерара у мене вже немає. Але він лишився в цій книжці», – розповідає діткам автор. 

Читання уривку саме з «Морськосвинського детектика» стало елементом книготерапевтичної частини онлайн-зустрічі. Наталка Мрака запропонувала дітям намалювати улюбленого персонажа з будь-якої книги, поки Іван Андрусяк читатиме їм твір. Діти чудово впоралися із завданням. Володя намалював свого улюбленого кота, персонажа з книги Галини Вдовиченко «36 і 6 котів». Поліна зобразила вже згаданого детектива Жерара. Також діти намалювали персонажів із трилогії Сашка Дерманського «Чудове Чудовисько», із твору Анатолія Птіцина «Дон Привидон» та з книги «28 днів із життя Бурундука» Івана Андрусяка. Після обговорення малюнків, Наталка Мрака запитала в дітей, якого кольору зараз у них настрій. З-поміж червоного, помаранчевого, рожевого прозвучало Володіне «синій». «Тому що ми скоро прощаємось»,  – пояснив свій вибір хлопчик.

На завершення діти побажали Іванові Андрусяку (чи, може, собі?) продовження «Морськосвинського детектива», а письменник поділився таємницею про те, що зберігає дитячі ілюстрації до його книжок, адже це справжнє джерело натхнення для нього. Підсумовуючи, Наталка Мрака сказала: «Ви бачите, що емоції народжуються під час читання книжки і можуть жити ще довго після її прочитання». Маємо надію, що спогади про цю зустріч також закарбуються в серці емоцією тепла!

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка матеріалу: Тетяна Марценюк