Освіта як шоу-бізнес: говорити з сучасними дітьми їхньою мовою

Освіта як шоу-бізнес: говорити з сучасними дітьми їхньою мовою

20 вересня в межах 27 BookForum відбулася дискусія, де її учасники обговорили те, яким має бути навчання, що зацікавлює, чи має освіта розважальну функцію, яким має бути баланс, як іти в ногу з часом та бути на одній хвилі з дітьми (що читає, дивиться, слухає, чим цікавиться сучасне покоління). Поговорили про вчителів як рольову модель для сучасного покоління, а також комікси, мемологію, соціальні мережі, гаджети та інші тренди у викладанні.

Учасники дискусії:

  • Анастасія Євдокимова – начальниця відділу промоції читання Українського інституту книги, вчителька Всеукраїнської школи онлайн, експертка та авторка громадської спілки «Освіторія», кураторка освітньої програми «Гімназія» Гоголь Фесту.
  • Ігор Хворостяний – радник з питань мови фінського проекту «Навчаємось разом», експерт громадської спілки «Освіторія», учитель української мови та літератури, лектор онлайн-курсів, автор посібника «Українська мова: лайфхаки», тренер проєкту «Бомбезно».
  • Олена Павлова – шеф-редакторка «Освіторія-медіа», кураторка чисельних культурно-мистецьких подій, письменниця і художниця, авторка популярного медіа-персонажа комікса «кота Інжира».
  • Галина Ткачук – популярна дитяча письменниця, керівниця літературного гуртка для дітей та підлітків «Написатор» від проєкту підтримки дитячого читання «Барабука».

Дискусія розпочалась із обговорення питання «Чи може бути освіта розважальною». Експерти вирішили, що освіта таки повинна бути розважальною та захопливою тоді, коли це доречно, навчання не має бути негативним та нудним, а цікавим і сучасним. Треба слідкувати, аби зберігався баланс і якість освітнього продукту.

Анастасія Євдокимова поділилася своїми методами того, як зробити освітній процес для школярів цікавішим. Вона розповіла, що для неї це був шлях через мережу «Інстаграм», а саме: через конкурс відгуків. Також вона згадала, що дієвим способом познайомити з літературою дітей молодшого шкільного віку є знайомство із письменниками. Часто у школі вивчають літераторів, які жили «до них». Важливо залучати до навчання батьків, аби ті читали з дітьми, ставали їхніми однодумцями. Ще один з способів, аби знайти спільну мову школярів з літературою, це подкасти.

Також згадали про такі тренди, як донесення інформації через мережу «Тік Ток» та «Твітер», а Галина Ткачук розповіла про букстаграм, де діти діляться прочитаними книжками, планами та власними рецензіями.

На думку Ігоря Хворостяного, освіта має бути пошуком та відкриттям. Тут має бути емоційний досвід та не має бути універсальних порад.

«…Процес навчання так само інтимний, як процес любові і кохання. Кожен вкладає щось своє у ці поняття. Якщо освіта стане інтимною, тоді буде шанс і простір кудись рухатись…»

Олена Павлова стверджує, що проблема освіти в Україні в тому, що вона досі не відійшла від планової економіки, а вчитель має знати, чим цікавляться, чим живуть діти. Згадали також «Файні меми з української літератури та історії», які не можуть бути основним інструментом навчання, але допомагають тренувати сучасних учнів, які розмовляють мовою мемів.

Ще один спосіб зацікавити молодь, це урок у формі стенд-ап шоу чи драми. Для вчителя важливо бути харизматичним, аби привабити увагу аудиторії, та перш за все, цю харизму важливо знайти в собі. Експерти вважають, що це може проявлятися в будь-який спосіб, залежно від характеру людини.

Дивіться подію онлайн:

27 Львівський міжнародний BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

Авторка матеріалу: Запотічна Ірина