Леся Українка – більше, ніж вчили у школі

Леся Українка – більше, ніж вчили у школі

Що ми запам’ятали зі шкільних уроків про Лесю Українку – одну із найвидатніших жіночих постатей української літератури?

Те, що вона походила зі шляхетного роду та була письменницею у другому поколінні після мами Олени Пчілки? Те, що ще малою Леся дуже захворіла і страждала від хвороби до кінця життя? Чи те, що Леся Українка товаришувала з Ольгою Кобилянською, а Іван Франко охрестив її «єдиним мужчиною українського письменства»? Цього, звісно, достатньо, аби мати уявлення про літераторку загалом.

До 150-річчя від дня народження Лесі Українки «Форум видавців» пропонує переглянути знання про письменницю та ділиться добіркою із трьох книг. Вони допоможуть скласти більш точний портрет знакової для усієї нашої культури авторки та зрозуміти її творчість глибше та за межами шкільної програми з літератури.

Оксана Забужко. «Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій». (видавництво «Комора», 2018)

Ґрунтовна історико-культурна праця, яка, втім, незрозуміло що саме пояснює більше — творчий спадок Лесі Українки чи загальний історичний контекст України.

Постать письменниці тут є своєрідним ключем для пояснення багатьох історичних та політичних подій нашої держави. Оксана Забужко намагається розплутати клубок майже міфологічних перепетій історії, завчасно даючи читачеві знати, що саме завдяки літературному спадку Лесі Українки це стане можливим.

Крім того, як зазначається в анотації до книги, це «ще і книга-попередження про наше сьогодення – про те, як жорстоко ми розплачуємося за втрату й забуття багатовікової лицарської культури».

Ганна Улюра. «Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві».  (ілюстрації: Крістіна Золотарьова, видавництво «ArtHuss», 2020)

Збірка чи то портретних нарисів, чи то есеїв про найвидатніших жінок зі світу письменства від літературної критикині Ганни Улюри. До списку, звісно ж, потрапила і Леся Українка.

Ця книга прекрасна тим, що дає нове переосмислення вже відомих біографічних фактів і по-новому аналізує творчість письменниць, зважаючи на історичний та особистий контексти. А ще — мотивує якомога швидше опинитися у книгарні та придбати видання Лесі, аби поглянути на її творчість свіжим та вже мудрішим поглядом.

Мирослав Лаюк. «Залізна вода» (дизайн обкладинки: Іван Шкоропад, Видавництво Старого Лева, 2021, відкрито передпродаж)

Книга була анонсована спеціально до ювілею Лесі Українки. Це єдиний художній роман у нашій добірці, який, однак, розкриває багато маловідомих біографічних фактів.

За сюжетом Леся Українка є провідницею, яка не лише змушує розвиватися події роману, а й допомагає героям розібратися у самих собі.

До того ж сюжетних ліній тут дві: одна стосується початку ХХ століття, інша – наших днів. А отже, письменниця не лише веде за собою персонажів, а й з’єднує читачів із подіями кількох століть.

А для молодших читачів «Форум видавців» підготував повернення «ЛІткур’єра»!

До ювілею письменниці для школярів (орієнтований вік глядача – 5 клас та старше) свої твори читатимуть лауреати Премії імені Лесі Українки Дара Корній, Іван Андрусяк та Галина Малик.

Цієї суботи, 27 лютого о 15:00 у прямому ефірі нашої фейсбук-сторінки.