Ретроспектива кластера «Жінка в темі»: про що говорили у межах кластера за останні 3 роки?

Ретроспектива кластера «Жінка в темі»:  про що говорили у межах кластера за останні 3 роки?

Одним із тематичних кластерів програми Львівського міжнародного BоokForum вже понад 5 років є кластер «Жінка в темі». У його межах відбуваються, дискусії, мистецькі зустрічі та презентації книжок, що висвітлюють значення жінки в українському суспільстві. Назва означає те, що жінка дійсно в темі: стоїть на перехресті української культури, медіапростору, політики та є їхнім рушієм. Кураторки кластеру – письменниця, журналістка, перекладачка, продюсерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Славінська та письменниця і правозахисниця, членкиня Українського ПЕН Лариса Денисенко.

Команда «Форуму видавців» підтримує світову ініціативу руху за ґендерну рівність HeForShe та тиждень мистецтв ARTS WEEK 2021. Пропонуємо найгостріші питання і найцікавіші події кластера «Жінка в темі» за останні 3 роки.


27 BookForum (2020 рік)

У цей нелегкий онлайновий рік кластер «Жінка в темі» спробував зосередитись на тих, хто часто залишається в тіні, поза межами загальновживаного наративу. У центрі уваги опинилися тема самоідентифікації та кліше, що можуть виникати навколо неї – зокрема, і в контексті соціального дистанціювання у часи пандемії. Чи всі ми рівні, чи наші голоси звучать однаково та чи дійсно є інклюзія? Ці теми намагалися з’ясувати під час таких заходів:

  • Дискусія «Письменниці та героїні – ідентичності нації?»

Разом із Галиною Вдовиченко, Оксаною Луцишиною, Іриною Славінською, Наталкою Сняданко, Ганною Улюрою та Євгенією Кононенко розвінчували кліше «відомого письменника», адже видатною так само може бути письменниця чи поетеса. Як сприяти видимості жінок у літературі? Дискусію можна переглянути за посиланням.

  • Розмова із Катериною Бабкіною, Ларисою Денисенко, Іриною Славінською, Гаською Шиян та Іриною Карпою на тему «Хто є в сучасних українських текстах?»

Дискусія-есенція основної теми, до якої звертався кластер у 2020 році – про кого пишуть у книжках та чи рівні шанси у всіх читачів та читачок впізнати в героях та героїнях себе? Коли зі сторінок улюблених творів лунатимуть голоси меншості – відповідь шукали у розмові за посиланням.

  • «Чи потрібна чоловікам ґендерна рівність?»

Це запитання особливо актуальне для руху HeForShe, і ця ініціатива одразу ж відповідає – безперечно, потрібна. Як чоловіки та хлопці можуть стати агентами змін та чому фемінізм потрібен не лише жінкам — говорять Лариса Денисенко, Остап Сливинський, Тамара Марценюк та Дорж Бату.


26 BookForum (2019 рік)

 Цього року кластер «Жінка в темі» зосереджувався на взаємодії літератури та правозахисту. У центрі уваги — покоління 25-45+. Його голоси зазвучали на повну силу упродовж останніх років, сформувавши цікаву та нову солідарну спільноту, що тяжіє до творення спільних проєктів і перетворення культурного простору навколо себе. Окремий фокус був передбачений для теми видимості жінок у галузях медіа, культурних подій та літератури.

Під час 26 BookForum відбулося 28 подій тематичного кластера. Найгучніші серед них:

  • Зустріч із Еліф Батуман – американською журналісткою та письменницею, фіналісткою Пулітцерівської премії 2018 року. Батуман є авторкою романів «Біс. Пригоди російської літератури й тих, хто її читає» та «Ідіотка». За другий із них письменниця опинилася у шорт-листі лауреатів Пулітцерівської премії.
  • Також Еліф Батуман разом із Мар’яною Савкою, Олею Гнатюк, Іриною Старовойт, Тетяною Терен долучилася до дискусії «Як це – бути експерткою?».
  • Читання «Говорити: жіночі голоси сучасної літератури», у яких узяли участь Катерина Бабкіна, Маріанна Кіяновська, Олена Гусейнова, Катерина Калитко, Ірена Карпа та Лариса Денисенко.
  • Розмова про «геноцид жінок» із нагоди видання мемуару «Жінка в Берліні» (видавництво «Комора») з Оксаною Забужко, Роксоляною Свято та Оленою Гусейновою.
  • Окрему лекцію було присвячено львівським творчиням Галині Ґурській, Руні Райтман та Юлії Кайль-Рінґель, загиблим під час Голокосту.


25 BookForum (2018 рік)

У 2018 році кластер «Жінка в темі» мав загальний характер. Кураторки говорили із гостям та відвідувачами заходів на безліч тем – від загальної широкої теми ролі фемінізму у суспільстві до реалій жіночих в’язниць.

Згадали і перше (можливо, не лише в Україні, а й у світі) видання, де авторками, упорядницями та видавчинями виступили лише жінки — альманах «Перший вінок». Він вийшов у львівській друкарні Товариства імені Шевченка у 1887 році. Серед авторок видання: Леся Українка, Ганна Барвінок, Уляна Кравченко, Анна Павлик та Софія Окуневська. Цьому виданню та долі письменниць була присвячена ретроспективна лекція Соломії Трильовської. Також відвідувачі 25 BookForum за підтримки команди «Pro Lviv with love» мали змогу здійснити літературну екскурсію вулицями Львова за маршрутом альманаху.

Дуже відвертою розмовою стала зустріч із письменницею, колишньою ув’язнено. Іриною Агапеєвою та презентація її роману «Троянди за колючкою. Сповідь про жіночу тюрму» (видавництво «Брайт Букс»).

Відбулися в межах кластера й міжнародні заходи — литовсько-українські читання за участі романістки, поетеси та журналістки Біруте Йонушкайте та поетеси, перекладачки та видавчині Наталки Трохим.

Заходи кластера також зверталися до таких книг:

  • «А тепер усе інакше» Насті Мельниченко (видавництво «Видавництво»);
  • «Люба Іджеавеле або фемінстичний маніфест у п’ятнадцятьох пропозиціях» Чимаманди Нгозі Адічі (видавництво «Видавництво»);
  • статтей Люсі Ірігарей (Франція), які дають змогу познайомитися з альтернативним поглядом на жіночу стать у психоаналітичній теорії.