«10 про 10. Спроба канону» на 28 BookForum

«10 про 10. Спроба канону» на 28 BookForum

«10 про 10. Спроба канону» – це спеціальний відеопроєкт, де українські письменники, літературні критики та інтелектуали розповідатимуть про книжки, що вплинули на незалежність. Курує спецпроєкт письменник, культуролог, лауреат «Книги року» BBC Олександр Михед.


"Канон – стабільний, однак динамічний. Взірцевий, але залежний від впливів. Поза часом, однак піддається дискусіям. Часто умовний, але все одно такий, що його неможливо не помічати. Проєкт «10 про 10. Спроба канону» – це кураторський виклик, моя відповідь на пропозицію 28 Львівського Міжнародного BookForum подумати про десять важливих книжок, без яких, на мою думку, неможливо уявити українську літературу часів Незалежності. Та ще й вибрати їх необхідно із сотні, складеної експертами Українського інституту книги, – підкреслює Олександр Міхед. – «10 про 10. Спроба канону» – це сторінки історії новітньої української літератури. За кожною з цих книжок – тінь творчості прекрасних авторів та авторок по окремості і відблиск контекстів, у яких ці книжки поставали. Це балансування між формами – романами, збірками оповідань і літературознавчою розвідкою. 


Очевидно, цей перелік далеко невичерпний і тут бракує поетичних, дитячих книг, нон-фікшну, мальописів, есеїстики, артбуків, та всього різноманіття форм, жанр і форматів, що постали в українській літературі за ці 30 років".


В алфавітному порядку цей перелік виглядає так:

«Амадока» Софії Андрухович;

«Воццек» Юрія Іздрика;  

«Згори вниз» // «Звірослов»Тані Малярчук;

«Земля Загублених, або Маленькі страшні казки» Катерини Калитко; 

«Інтернат» Сергія Жадана;

«Культ» Любка Дереша;

«НепрОсті» Тараса Прохаська;

«Післячорнобильська бібліотека» Тамари Гундорової;

«Польові дослідження з українського сексу» Оксани Забужко;

«Рекреації» Юрія Андруховича. 


На іншому рівні проєкт «10 про 10» працює з людьми, що визначають сьогоднішнє українське інтелектуальне поле. Ми звернулися до них з проханням розповісти про одну з книжок цього переліку. І, звісно, кожна пара побудована зовсім невипадково. 


В алфавітному порядку цей перелік виглядає так:

Андрій Бондар про «Польові дослідження з українського сексу»;

Олена Галета про «Післячорнобильську бібліотеку»;

Ірена Карпа про «Культ»;

Роман Малиновський про «Воццека»;

Олеся Островська-Люта про «Амадоку»;

Євгеній Стасіневич про «Землю Загублених, або Маленькі страшні казки»;

Тетяна Терен про «НепрОстих»;

Ганна Улюра про «Згори вниз» // «Звірослов»;

Гаська Шиян про «Рекреації»;

Володимир Яценко про «Інтернат».


"Кожна спроба канону – це водночас і спроба ретроспективи, і окреслення читацької автобіографії. Та найважливіше: кожна спроба канону – це запрошення до діалогу", - переконаний Олександр Михед. Партнер проєкту Український інститут книги.


Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua.

Програма фестивалю налічує 120 подій, 250 учасників, зокрема - 25 іноземних авторів з 21 країни світу.


Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів