Як митрополит Андрей Шептицький благолословив створення єврейської держави

Як митрополит Андрей Шептицький благолословив створення єврейської держави

Спецпроєкт Українсько-єврейської зустрічі під назвою «Як митрополит Андрей Шептицький благолословив створення єврейської держави» відкрила журналістка й директорка з комунікацій канадської некомерційної організації «Українсько-єврейська зустріч» Наталія Федущак. Модератором став історик, перекладач Андрій Павлишин. 


Шимон Бріман, єврейський історик та журналіст розповідає, що не міг уявити, що голова Української Церкви, діяч такого масштабу й український патріот міг так добре і так глибоко розуміти всі проблеми єврейського народу. Як відомо, майже тисячоліття Католицька Церква дотримувалась позиції, що євреї були вигнані зі Святої Землі за те, що не прийняли Ісуса, і тому були змушені за це розплатитися. На цьому фоні погляди Шептицького були зовсім інші.

«В інтерв’ю єврейській газеті він (митрополит Шептицький — ред.) каже, що він повністю підтримує створення Єврейської держави. Що тільки на своїй землі, ви — євреї, зможете повністю розкрити свої таланти, свої здібності. Він каже, що тільки на своїй землі ви зможете відкрити дух пророцтва», — каже Шимон Бріман.


Ліліана Гентош, історикиня, авторка монографій, праць, присвячених Андрею Шептицькому, поділилась, що постать митрополита для багатьох є дуже несподіваною, адже той був фігурою, яка на 50-60 років у свої поглядах випередила Ватикан. 

«Для митрополита Шептицького це питання було однозначним: «нашим ближнім є кожна людина». І він це показує у своїх працях: перші, напевно, є 34-й рік, потім ідуть 36-й, 38-й і праці під час війни…», — розповідає Ліліана Гентош.

Ще будучи студентом Ягеллонського університету, Шептицький зацікавився єврейською культурою, згодом почав вчити іврит. Його цікавили історії різних релігій.

«Ми маємо перед собою людину, яка була дуже різносторонньо освічена, мала глибокі зацікавлення. І всі ці його зацікавлення спонукали його до думок. І він дуже рано мав негативне ставлення як до нетолерантності в політиці, так і до ортодоксальних ідей навіть в релігійному житті», — пояснює історикиня Ліліана Гентош.

До слова, праці та проєкти, що стосуються діяльности й життя митрополита Андрея Шептицького, можна переглянути на сайті UJE та порталі Zahid.net. Партнер події організація «Українсько-єврейська зустріч». 

 

Нагадаємо, що наймасштабніша культурна подія України 28 BookForum цього року відбувається онлайн та офлайн. Програма фестивалю налічує 160 подій, понад 250 учасників, зокрема 25 іноземних авторів з 21 країни світу. Усі події 28 BookForum — безкоштовні. Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua.

Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.