Правила та форма заявки: «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія»™ 2023 р. Художня література

Правила та форма заявки: «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія»™ 2023 р. Художня література

Українці та євреї живуть поруч на території сучасної України майже два тисячоліття. Нарізно й спільно вони сплели полотно, яке назавжди увійшло в культурну, мовну й історичну спадщину України. Тривалі періоди мирного співіснування супроводжувалися також роками трагедій, які розділяли ці два народи різними історичними переживаннями й наративами. А проте нині, у XXI столітті, коли Україна й Ізраїль формують свою ідентичність як незалежні держави, спільні моменти залишаються й приводять до нового розуміння минулого.

Премія «Зустріч» покликана спиратися на спільний багатовіковий досвід українців і євреїв, що знайшов вираження в художній літературі і літературі нонфікшн. Премія присуджуватиметься щорічно за найвпливовіший твір художньої й документальної літератури (почергово), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства й втілюючи девіз «Наші історії неповні одна без одної».

Жанр, термін подання та нагородження

2023 року Премія присуджуватиметься у категорії художньої літератури.

Розглядатимуться твори, опубліковані у 2020-2022 роках. 

Період подання: 27 січня — 28 березня 2023 року (кінцевий термін подання: 28 березня 2023 року).Нагородження: у вересні 2023 року.

Премія

Премія у розмірі 7000 євро присуджується щороку. Вона складається з двох категорій: художня література і літературa нон-фікшн. Художня література визначається як проза, поезія й драматургія. Під літературою нон-фікшн маються на увазі історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика. Переможець у кожній категорії буде визначатися почергово, раз на два роки.

Цього року (2023) будуть відзначені твори в галузі художньої літератури — проза, поезія й драматургія

Сума Премії ділиться наступним чином: автор/ка (ри) найкращого твору отримує 4000 євро, а видавець/видавчиня — 2000 євро. Також присуджуватимуться 4 (чотири) заохочувальні премії по 250 євро.

Премію спонсорує канадськa недержавнa організація «Українсько-Єврейська Зустріч» за підтримки ГО «Форум видавців».

Загальні критерії відбору

Книги повинні бути видані в Україні.

Надіслані на розгляд твори повинні відображати цілком або частково певний аспект українсько-єврейського досвіду, наприклад, через персонажів, тло оповіді тощо.

У 2023 році відзначатимуть твори художньої літератури — проза, поезія й драматургія.

Пріоритет надаватиметься оригінальним творам українською мовою, хоча розглядатимуться й видатні твори, перекладені з інших мов українською.

Твори, що розпалюють міжетнічну ворожнечу, розглядатися не будуть.

Самвидавні твори не приймаються.

Книги повинні існувати в матеріальній формі й бути доступні в українських книгарнях, на сайтах видавництв та/або в публічних бібліотеках. Члени журі мають право звернутися до заявника за додатковою інформацією щодо доступності книжок.

Умови подання

Подавати твори на розгляд можуть юридичні особи: видавці/видавчині, особи, пов’язані з книговиданням, некомерційні організації та асоціації видавців.

Розглядатимуться твори художньої літератури, опубліковані у 2020-2022 роках. Видавці/видавчині можуть подавати на розгляд лише один твір художньої літератури за кожен зазначений в умовах нагородження рік (тобто установа, що відповідає критеріям, може подати загалом 3 (три) твори).

Твір можна подавати на розгляд лише один раз.

Вимоги до подання

Подання відбувається у три етапи.

Етап 1:

Заповнити форму заявки, надіслати її в електронному форматі. Форму заявки (українською) запропоновано як Ґуґл-документ на сайті «Українсько-Єврейської Зустрічі» (www.ukrainianjewishencounter.org/uk/) у період між 27 січня — 28 березня 2023 року (кінцевий термін подання: 28 березня 2023 року).

Етап 2:

Заповнені примірники форми (.doc), (PDF тут) заявки окремо на кожну книжку (українською) надіслати у період між 27 січня — 28 березня 2023 року електронною поштою або іншою електронною формою на Е-пошту [email protected].

Етап 3:

У зв'язку з повномасштабним вторгненням росії в України і складністю пересування між країнами та для безпечнішої роботи членів журі з матеріалами претендентів просимо шановних видавців надіслати 1 (один) електронний примірник кожного конкурсного видання у форматі PDF на пошту [email protected] (тільки для службового користування).

Процес оцінювання

Надіслані книжки оцінюватимуться у два етапи:

Мале журі із трьох осіб, що їх оберуть затверджені Радою директорів представники «Українсько-Єврейської Зустрічі» на основі консультацій із представниками ГО «Форум видавців», визначить, чи відповідають книги критеріям відбору.

Велике журі, що його оберуть затверджені Радою директорів представники «Українсько-Єврейської Зустрічі» на основі консультацій із представниками ГО «Форум видавців», визначить переможця та 4 (чотирьох) володарів заохочувальних премій.

Велике журі складатиметься з трьох експертів з України та з-за кордону. Члени журі матимуть один голос, а голова журі – два голоси.

Оголошення

Склад журі буде оголошено за 4 (чотири) місяці до оголошення переможця.

Короткий список буде опубліковано впродовж календарного місяця (серпня) до оголошення переможця.

Умови нагородження

Усі примірники надісланих книг та матеріали заявок стануть власністю «Українсько-Єврейської Зустрічі».

Автори-номінанти й автори-переможці повинні брати участь у всіх відповідних публічних заходах, пов’язаних із Премією, включаючи інтерв’ю, читання й виступи.

Видавці повинні розмістити знак Премії на всіх наступних додрукованих примірниках книг, що увійшли до короткого списку і/або перемогли. Такі знаки-деколі або шаблон для них надасть «Українсько-Єврейська Зустріч».

Довідка:

Вперше премію було присуджено 2020 року в категорії художньої літератури (проза, поезія, драматургія).

Фіналісти Премії-2020 (Художня література):

  1. Катерина Бабкіна, «Мій дід танцював краще за всіх» («Комора», 2019 рік, м. Київ);
  2. Ірина Власенко, «Учителька німецької» («Юніверс», 2019 рік, м. Київ);
  3. Максим Дупешко, «Історія, варта цілого яблуневого саду» («Видавництво 21», 2017 рік, м. Чернівці);
  4. Маріанна Кіяновська, «Бабин Яр. Голосами» («Дух і Літера», 2017 рік, м. Київ);
  5. Василь Махно, «Вічний календар» («Видавництво Старого Лева», 2019 рік, м. Львів).

Переможець Премії-2020 (Художня література):

Василь Махно, «Вічний календар» («Видавництво Старого Лева», 2019 рік, м. Львів).

Другий рік премії 2021 року був присвячений категорії літератури нонфікшн (історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика.)

Фіналісти Премії-2021 (Літературa нонфікшн):

  1. Станіслав Адлєр, «Вигнанець з раю: Одісея хлопчика з Болехова» (Видавництво «Каменяр», 2020 рік, м. Львів);
  2. Ірина Мелешкіна, «Мандрівні зорі в Україні. Сторінки історії єврейського театру» (Видавництво «Дух і Літера», 2019 рік, м. Київ);
  3. Сома Моргенштерн, «В інші часи. Юні літа у Східній Галичині» («Видавництво-21», 2019 рік, м. Чернівці);
  4. Йоханан Петровський-Штерн, «Анти-імперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності» (Видавництво «Критика», 2018 рік, м. Київ);
  5. Юрій Скіра, «Покликані: Монахи Студійського Уставу та Голокост» (Видавництво «Дух і Літера», 2019 рік, м. Київ).

Переможець Премії-2021 (Літературa нонфікшн)

Йоханан Петровський-Штерн, «Анти-імперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності» (Видавництво «Критика», 2018 рік, м. Київ).

У 2024 році Премія присуджуватиметься у категорії літератури нонфікшн. Розглядатимуться твори, опубліковані у 2021-2023 роках.

Надалі у кожній категорії (художня література і література нонфікшн) розглядатимуться твори, опубліковані упродовж двох попередніх років.

Премія-2022 не присуджувалась у зв’язку з геноцидною війною росії проти України.

За докладнішою інформацією просимо звертатися:

Наталія Федущак

Директорка з комунікацій

«Українсько-Єврейськa Зустріч»

Моб. (США)/WhatsApp — (бажано): +1 (720) 394-8184

Моб. (Україна): +380 (66) 704-9681

Е-пошта:         [email protected]

Скайп:             nfeduschak

Анна Батищева

Секретарка премії

«Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія™»

Моб. (Україна): +38 (067) 670 0587

Е-пошта:    [email protected]