Андрій Дахній презентував свою нову книгу про Мартіна Гайдеґґера та філософію існування
Інтелектуал-гуманітарій повинен стояти на трьох китах – літературі, історії та філософії. Саме тому під час 25BookForum функціонував тематичний кластер «Філософія».
23 вересня відбулася презентація твору Андрія Дахнія «Мартін Гайдеґґер та екзистенційна філософія». Модератором заходу став Олександр Комаров.
Коли ми читаємо назву монографії, то складається враження, що ціла книга буде про Гайдеґґера, але про нього розповідається лише у третьому розділі. Перші два описують екзистенційну філософію, її специфіку, джерела та визначають предтечі.
Необхідно розтлумачити суть явища філософії існування. Модератор зазначає, що у книзі є аж двадцять конкретних критеріїв для визначення цього явища. Андрій Дахній назвав декілька пунктів, які роблять цей напрям автономним.
Перше – це виділення екзистенційної тематики як центральної для філософії. Тобто якщо для мислителя ключова проблема – це людське існування, то є підстави зараховувати його до екзистенціалізму, але одного цього недостатньо.
Друге – екзистенційні мислителі тяжіють до трагізму, песимізму. Цей момент є найбільш властивим, тому що великий акцент робиться на факті скінченності людського існування.
Третє – всі визначні філософи цієї течії більшою чи меншою мірою є феноменологами. Їх не цікавлять сутності, умоглядні принципи, а цікавить явище і як воно себе показує. При чому, будь яке явище корелюється з феноменом людини. Наприклад, Гайдеґґер часто звертається до проблеми техніки: як вона впливає на наше світосприйняття, поведінку. Тобто все обертається довкола людини.
Окремі частини книги присвячені поняттю часу. Адже в філософії і в науці він сприймається по різному.
Автор пояснює, що він мав на меті простежити за розвитком екзистенційного мислення і дослідити його вплив на Гайдеґґера. Себто, йти від загального до конкретного. Важливо з′ясувати, в якому контексті зароджувалося мислення німецького філософа, адже західна філософія напрочуд строката і розмаїта, деколи навіть суперечлива. Тому говорити про неї непросто.
Після презентації усі охочі могли висловити рефлексії щодо почутого або поставити питання автору і модератору.
Автор - Марія Масюк
Фото - Дарина Кухар