Де ховається небезпека віртуального світу?
21 вересня в Tech StartUp School відбулось публічне інтерв'ю про інтернет-хащі, бото-ферми, прибутки, пов’язані з цими поняттями, а також презентація книги Юлії Смаль «Як я була ботом».
Модератором дискусії був мистецтвознавець і художник Ростислав Лужецький, який ставив вдалі, а подекуди навіть гострі запитання спікерам заходу. Ними були Вадим Карп'як — ведучий політичного ток-шоу «Свобода слова» на каналі ICTV, о.Юстин Бойко — ієромонах, синкел у справах монашества Львівської архиєпархії УГКЦ та Антон Санченко— письменник, перекладач, розробник інформаційно-пошукових і аналітичних систем.
Отже, гості заходу мали можливість почути думку експертів трьох різних галузей суспільного життя, що додало особливої цікавості події. Серед присутніх було чимало батьків з дітьми, але навіть малечі не стало нудно, бо тема виявилась дуже актуальною.
Ростислав Лужецький розпочав з презентації книги Юлії Смаль «Як я була ботом». Він охоче розповів, як одного разу в мережі набув розголосу пост Юлії на цю тему і що саме Оксана Забужко попросила жінку написати книгу про пережитий нею досвід бота. Книжку видали між першим та другим туром президентських виборів, що було дуже символічно. Ростислав сказав,що у своїй книзі Юлія натиснула на тривожну кнопку - і це чудово.
Ця книга — це єдине на пострадянському просторі свідчення людини, яка реально була ботом», — каже Ростислав Лужецький
Згодом слово перейшло до Вадима Карп'яка, який заявив, що проблема ботів виникла далеко не вчора: виявляється вони існували ще до появи інтернету, просто дещо в іншій формі. Він запевнив, що своєрідним прикладом ботів в літературі є «Мертві душі» Гоголя.
Єдиний вихід, який я бачу на даний момент — це прийняти цю систему і знати, що вона існує», — впевнений пан Вадим
Ведучий політичного ток-шоу «Свобода слова» також розповів про передвиборчі кампанії і вплив ботів на їх хід. Він з власного досвіду запевнив, що політика — це акторство, тому жоден політик не є до кінця відвертим ні перед людьми, ні перед камерами.
Згодом присутні мали змогу послухати думку о. Юстина Бойка, який жартував і розповідав життєві історії. Він заявив,що найбільше досягнення людства — це можливість спілкування між собою.Однак небезпека віртуального світу в тому, що найперше руйнується приватність думки та страждає правда. Також о.Юстин поділився своїми знаннями про вчення Платона, Сократа та перспективи розвитку емоційного інтелекту.
Боти грають на емоції, а не на розум», — о. Юстин Бойко
Він запевнив, що основна проблема віртуальності в тому, що вона робить все відносним, і тому зникає довіра до реального життя.Через це навіть втрачається романтика у стосунках між молодим хлопцем та дівчиною, що о.Юстин часто спостерігає, коли готує наречених до шлюбу.
Ведучий Ростислав нагадав про феномен сім’ї Кардаш’ян в інстаграмі і заявив, що зараз через рекламу і блогерів відбувається обезцінення будь-яких напрацювань людства.
Очевидно, у Христа було б менше підписників, ніж у Кайлі Дженнер, — сміється Ростислав Лужецький, а пан Бойко підхоплює: Та його б забанили у фейсбуці на другий же день!
Такі жартівливі діалоги викликали посмішку у відвідувачів, що створювало затишну атмосферу на заході.
На завершення слово надали Антону Санченку. Він запевнив, що наче не пам’ятає часів Платона та Сократа, але пригадує етап зародження інтернету. Письменник поділився історією, як вперше зустрів бота на літературному фестивалі. Також він розповів про відому у Росії політичну кампанію, яка розпочалась з жарту і привела до влади одного із колишніх президентів.
У мене існує моральна дилема: чи варто вітатися в житті з тими, кого забанив на фейсбуці?» — запитує спікер
Жарти, захопливі розмови і дискусії на актуальні теми зробили цю подію цікавою і наповненою позитивними емоціями. Гості заходу могли зробити важливі висновки про віртуальне життя і його небезпеки.
Авторка тексту - Капко Марта
Cвітлини - Фотоагентство LUFA