«Дім – нуль відходів»: відкрита дискусія про утилізацію сміття
Чи може людина жити без пластику? Як відмовитися від поліетилену? Як жити в домі, де майже немає відходів? Ці питання підняли на дискусії в Центрі міської історії 21 вересня у межах 26 BookForum, де говорили про важливість утилізації сміття. Учасники – співорганізаторка ініціативи Zero Waste Lviv Ірина Миронова, а також громадська діячка Анна Понікарчук.
Із переробкою сміття, його сортуванням борються вже досить давно. Є багато варіантів: відмова від пластику та поліетилену, їх утилізація, окремо – компостування рештків їжі, вдумливе споживання, зокрема, одягу. А ще - треба згадати про зберігання сміття на рівні країни. І тут починаються суцільні проблеми: ті, хто цікавляться цією темою, знають, що в Україні третину сміття вивозять на полігони, ще третину – на сміттєві заводи. Остання частина невідомо де. Пропонуєте спалення? Аж ніяк не вихід: при спаленні виділяється 30% смоли, яку теж потрібно кудись дівати. До того ж, техніка сміттєспалення є дуже дорогою.
Допоки ми не перекриємо «кран» сміття, не зупинимо цей потік, тобто, поки люди не почнуть сортувати відходи, правильно їх утилізувати чи компостувати, сміттєва «блокада» не зупиниться», - зазначила Анна Понікарчук
Маємо для вас п’ять шляхів вирішення цієї проблеми. Правило 5-ти «С»:
- Скажи «Ні!»
Тобто, відмовтеся від пакетів, соломинок, одноразових речей, стаканів із паперу тощо. Носіть із собою пляшку чи горнятко. Важливо відсікати неймовірну кількість непотрібного сміття, за яке ви і заплатили.
- Скорочуй споживання
Навчіться ходити зі списком продуктів до магазину. Купуйте рівно стільки їжі, скільки дійсно з’їсте. Робіть свідомі покупки, навіть, якщо йдеться про одяг. Корисно пам’ятати, що на виготовлення однієї футболки треба 2700 літрів води. Ще один лайфхак: як будете мати мінімум речей, менше витрачатимете часу на прибирання чи ремонт.
- Скористайся повторно
Це про багаторазове користування. А ще про акцію – «Давайте речам друге життя». Краще річ ремонтувати, аніж викинути і купити нову.
- Сортуй та утилізуй
Такого правила потрібно дотримуватися після виконання попередніх трьох. Сміття необхідно сортувати і обов'язково не забувати про його утилізацію. На жаль, є багато речей, які не переробляються і це теж жахливо шкодить довкіллю.
- Сумлінно компостуй
Є варіант, якого дотримуються багато людей. Кидаєте рештки їжі у відро, а потім - присипаєте порошком, який називається бокаші. Цей порошок прибирає запах і не гниє. Сміття переробляється, ще й виходить екологічно чисте добриво.
Тож, як перетворити свій дім у місце без відходів? Відповідь знайдете у книзі Беа Джонсон «Дім – нуль відходів». Її переклала Тетяна Євлоєва. Там авторка згадує про ті самі правила 5-ти «С». Вона та її родина сумлінно їх дотримуються і вже не перший рік. Це своєрідний покроковий гід, який навчить утилізувати непотрібне. І, що не менш важливе, допоможе заощадити ваш час та гроші. Повірте, наша планета тоговарта.
Автор тексту – Вінніченко Анжеліка
Світлини - Фотоагентство LUFA