Дорослішання 1990-х роках у книзі литовського письменника Рімантаса Кміта

Дорослішання 1990-х роках у книзі литовського письменника Рімантаса Кміта

Презентація роману литовського письменника Рімантаса Кміта «Хроніки Південного» зібрала чимало людей, які активно вели дискусію про  книжковий опис тінейджерів в часи після розпаду Радянського союзу.

Книга про життя, почуття та обставини жителів Литви у 1990-х роках. Здавалось би, що читаєш про події в Литві, але скільки спільного, скільки паралелей з Україною. Все настільки туго пов’язано.

Ось кілька проблем, що описані в книзі та представлені Радянським Союзом, хоч і в різних країнах:

  1. Інфляція
  2. Торгування з Польщею
  3. Расова дискримінація
  4. Сільський побут
  5. Церковні свята

Книга досить іронічна, невже письменник не хотів зійти з цього шляху?

«Ось згадайте, коли ви зустрічаєтесь зі своїми однокласниками, з друзями, з якими ви прожили все своє дитинство в цьому часі. І розповідаєте смішні історії, згадуєте кумедні моменти, до минулого ставлення у вас іронічне. Тому й книжка в ось такому стилі», - затвердив Рімантас Кміта.

Найголовніша проблема, яка описана в цій книзі – це сексуальне виховання. Ця тема в Радянському Союзі була страшенно заборонена. Вона замовчувалась в школі, в сім’ях, в публічних місцях. У висновку діти дорослішали і необізнаність дедалі ставала проблемою.

«Про еротику в цей час варто було говорити. Звичайно, що ми виростали в сім’ях з батьками з Радянським минулим, і звісно, що ніхто з нами не говорив про сексуальне виховання. – розповідає Рімантас, і додає, - І раптом, падає Радянська стіна, і з Заходу приходить і порнографія, і еротичні журнали. Та людина, яка сексуально не вихована, не знає, що з цим робити і як себе  надалі поводити».

Та сьогодні це навіть смішно читати, як в ці часи пояснювали дану тему.

Одна з редакторів книги – Вероніка Новіка. Вона редагувала найскладнішу частину книги – вислови тінейджерів 1990-х років. Призналась, що деякі слова, їй потрібно було згадувати довгий час. Саме підліткові вислови в цій книзі, це така собі унікальна мова.

«Через унікальні вислови, книга вийшла насправді дуже щирою. Хоч я й думала, що так вже не розмовляють, бо вважала, що в нас вже достатньо різної літератури та фільмів. Але на жаль, коли приїхала додому в Донецьк, то почула цю підліткову нахабну «мову».»- розповіла Вероніка.

Одне з розв’язання проблем в сучасному світі – це перестати соромитись розмовляти про сексуальну освіту.

Текст - Марія Левус

Світлини - Фотоагентство LUFA