Дитячий Форум відбувся. Основні факти
[:ua]12-15 травня у Львові відбувся Дитячий Форум
Основні заходи:
Дитячий фестиваль у формі гри «Країна Героїв»
Програма для переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2016»
Книжковий ярмарок
У межах Дитячого Форуму-2016 відбулося:
592 заходи, з них:
468 майстер-класи, розважальні та пізнавальні заходи у тематичних просторах
14 заходів у межах програми для переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2016»
13 заходів у межах Освітнього майданчика
11 виставок
3 квести – музейний, бібліотечний, видавничий
2 мистецькі майстер-класи «На острові ілюстраторів» у межах проекту Литва-Україна. Культурне партнерство-2016
81 літературний захід, в тому числі:
30 презентацій книжок,
20 зустрічей з авторами,
18 автограф-сесій
13 читань
У книжковому ярмарку на Дитячому Форумі взяли участь 53 учасники.
Дитячий Форум відвідало 8 638 осіб, з них:
6 213 відвідувачів, які придбали квитки
2 425 осіб пільгових категорій, в тому числі:
1 313 особливих дітей, сиріт, напівсиріт, дітей учасників АТО і волонтерів АТО, переселенців, дітей з багатодітних та малозабезпечених родин, які відвідали захід за рахунок благодійних внесків ТзОВ «Кормотех», ТзОВ «Певаг Україна», ТОВ «Радивилівмолоко»
1 112 осіб, які відвідали захід за рахунок ГО «Форум видавців»: учасники АТО, волонтери АТО, особи з обмеженими можливостями, пенсіонери, працівники дошкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, закладів позашкільної освіти, бібліотекарі дитячих бібліотек, педіатри та працівники дитячих лікарень і поліклінік, соціальні працівники, які супроводжують дітей, в тому числі 187 татів з дітьми, які скористались пільговим квитком.
У Дитячому Форумі взяло участь 1778 учасників – представників видавничих та книготорговельних структур, майстрів, науковців, спортсменів, танцюристів, художників, музикантів, в тому числі 35 авторів.
135 учасників програми для переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2016», з них:
47 найкращих читачів України, переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2016» з 21 області України, м. Києва та Львова
45 переможців конкурсу «Книгоманія-2016» з Львівській області
43 бібліотекарі
87 волонтерів допомагало у проведенні Дитячого Форуму, серед них – 36 членів Національної скаутської організації України «Пласт».
Події Дитячого Форуму висвітлювало 46 журналістів з 41 ЗМІ.
За подіями Дитячого Форуму слідкували 24 324 підписники на Фейсбуці і 7127 підписників групи ВКонтакті.
Програма Дитячого Форуму була опублікована на оновленому сайті archive.bookforum.ua, а також надрукована тиражем у 12000 примірників.
Книжковий ярмарок
31 видавництво взяло участь у Книжковому ярмарку, серед них було кілька нових видавництв, зокрема «Джезва», «Чорні вівці», «Ірбіс комікси», «КругоВерть», «Ластівки», Видавничий центр «12», «Книговир».
Видавництво «Джезва» презентувало «Львівські віршики» Наталі Трохим, хоча були представлені й інші новинки для дітей на їхньому стенді.
Серед новачків – чернівецьке видавництво «Чорні вівці», яке привезло на Дитячий Форум 6 нових книжечок. За словами Наталі Флорескул, піар-менеджера видавництва, продали найбільше примірників книжки австрійського письменника Ервіна Мозера «Фантастичні історії на добраніч», яка вийшла у перекладі Нелі Ваховської.
Видавництво «Ірбіс комікси» дебютувало ще під час минулорічного Форуму видавців, а на Дитячому представило чергові новинки.
Максим Кондзелка, директор видавництва «Ірбіс комікси»: «Ми продаємо комікси. Продажі успішні, адже це щось нове, цікаве. Наші комікси поєднують і сюжет, і гру позитивних-негативних персонажів, історичний фактаж, багато ілюстрацій, не перевантажених текстами і, звісно, серійність. Дитина хоче продовження, і це найбільше стимулює».
Велика гра «Країна Героїв»
Дитячий Форум відбувався у формі гри. Діти не просто відвідували заходи, де здобували новий досвід та навички, а також отримували за це суперсили у вигляді кольорових наліпок.
Вони їх наносили на велику карту Країни Героїв і робили її кольоровою, таким чином рятуючи від Мороку. Щоб стати супергероєм, учасники гри брали участь у різноманітних подіях у всіх тематичних просторах Дитячого Форуму.
Заходи літературної програми відбувались водночас у кількох просторах: Читальні, Лекційній та Презентаційній.
Це були зустрічі з відомими письменниками, презентації нових книжок, автограф-сесії, читання з акторами та музикантами, літературно-мистецькі майстер-класи з авторами та художниками.
Серед письменників та ілюстраторів, які відвідали Дитячий Форум: Іван Андрусяк, Галина Вдовиченко, Леся Воронина, Сашко Дерманський, Сергій Гридін, Мар’яна Савка, Катерина Міхаліцина, Катерина Бабкіна, Ігор Калинець, Ніна Бічуя, Галка Крук, Наталка Малетич, Тарас Шило, Дара Корній, Олександр Есаулов, Марина Рибалко, Алевтина Кахідзе, Катерина Штанко, Наталка Гайда, Юлія Пилипчатіна, Оксана Була та багато інших. Весь перелік учасників – на сайті archive.bookforum.ua.
У просторі «Творчі майстерні» проводили мистецькі та рукодільні майстер-класи: з ліплення, малювання пастеллю та аквареллю, з виготовлення листівок, паперу, пазлів, повітряного змія, прикрас з полімерної глини, з виготовлення об’єктів з керамопластики, зі створення пісочних картин у пляшках, виготовлення обручів з капелюшком, браслетів у стилі «Шамбала», ляльок-травниць, створення шпильок з фетру та ін.
Художниця Алевтина Кахідзе розказує про свої майстер-класи на Дитячому Форумі: «Це були не уроки малювання, а тренування пам’яті. Якщо пам’ять тренована, то вона може будувати уяву, а якщо є уява, то можна будувати майбутнє. А уява не може будувати без картинок з життя. Те, що ти пам’ятаєш і як пам’ятаєш, є дуже важливим. Я даю завдання намалювати свій дім, свою кімнату, це суперзавдання для дитини, яка починає згадувати. Вони спочатку враженні тим, що не можуть згадати, що і де. А друге завдання було на розширення кругозору дитини. Я просила намалювати прапор. І на Дитячому Форумі, і у моїй школі під Києвом, діти починають з прапора України. Але як тільки говориш, що можна будь-що намалювати, всі малюють прапор любові, весни, ельфів... Думаю, ця ситуація багато говорить і про освіту, і виховання дітей в Україні, треба дорослим задуматись над цим».
У просторі «Науковий майданчик» діти різних вікових категорій мали змогу спостерігати наукові експерименти та брати участь в інтерактивних лабораторних практикумах та наукових дослідах, познайомились з основами програмування. Зокрема, дізнавались, як працює 3D-принтер, ознайомлювались з основами робототехніки, спробували писати свою програмку чи створювати комп’ютерну гру.
Усі заходи у цьому просторі були спрямовані на зацікавлення дітей у науковій діяльності, винахідництві та технічній творчості.
У «Рухливому» просторі щодня відбувалась ранкова зарядка з олімпійцями (спільно з Відділенням НОК України у Львівській області та Управлінням з питань фізичної культури та спорту ЛОДА), показові виступи та практичні заняття від Львівської обласної федерації Таеквон-До І.Т.Ф, футбольні ігри для дітей від 3 до 8 років від Футбольної академії для дошкільнят «Клуб Лева», проводили пробні уроки з різних видів танцю – хіп-хопу, брейкдансу, акробатики, бального, народного і естрадного танців.
В «Артистичному» просторі розповідали про музичні інструменти та дозволяли дітям спробувати зіграти на електрогітарі, синтезаторі, ударних, організовували дитячі хори, навчали співу. А ще показували театральні вистави, проводили театральні майстер-класи із акторської майстерності та імпровізації.
У просторі «Екологія. Мандри» було розміщено зоокуточок з екзотичними птахами та тваринами, тут також постійно відбувались інформативні та ігрові заходи на теми сортування сміття, створення речей із вторинної сировини та практичні заняття від пластунів.
У межах Дитячого Форуму відбулося три квести.
Видавничий квест відвідало понад 1000 осіб.
Головне завдання – відгадати таємне гасло. Для цього потрібно було відвідати стенди 11 видавництв, відповісти на 11 запитань і отримати за це по літері, з яких складалась фраза.
Музейний квест відвідало понад 3000 осіб
Кожен учасник музейного квесту отримав буклет з маршрутом і завданнями, які можна було виконати біля музейних стендів. Окрім запитань, музейники підготували низку розваг, ігор, творчих занять.
Софія Рябчук, кординаторка музейного квесту: «Чимало музеїв зі Львова та інших міст, що активно працюють з дітьми, представили свої дитячі програми, унікальні майстер-класи для дітей, різні види цікавих активностей (пазлів, розмальовок, фотоколажів, настільних ігор тощо), пов’язаних з тематикою і колекціями свого музею. Тема цьогорічного музейного квесту – «Герої». Кожна дитина на вході у простір музеїв бере буклет квесту і рухається, як вказано в буклеті, від музейного стенду до стенду, вирішуючи завдання, знайомлячись з певним героєм і пізнаючи в ігровій формі чимало цікавого. Наприклад, біля стенду Львівського музею історії релігії діти познайомились з таким персонажем як Юлій Цезар, послухали про його поразки і тріумфи, проаналізували, для кого він був героєм, а для кого — навпаки».
Бібліотечний квест пройшло понад 1500 дітей
Під час проходження цієї гри, діти змогли побачити на 7 стендах цінні та рідкісні книги з фондів бібліотеки та дізнатись історію створення книги і відгадати поставлені запитання. Координатор квесту – Василь Кметь, директор Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка.
У просторі «Студійному» діти фотографували, дізнавались як створити кліп, фонограму, відеоролик і навіть мультфільм.
30 столів з різноманітними настільними іграми було розміщено в «Ігровому» просторі, тут складали конструктори, а також діти розважались у казковому куточку від «Молокії», де грали у дитячий боулінг і вчились доїти корову.
У просторі для дошкільнят протягом всіх днів Дитячого Форуму наймолодших відвідувачів забавляли аніматори, показували дитячі вистави, проводили заняття з малювання і рукоділля, пропонували чимало інших розваг.
Варто згадати окремий простір на Дитячому Форумі – Простір БараБуки, де весело було дітям різного віку – від 0 до 13 років. «За ці дні діти вигадали власну книжку з Сергієм Лоскотом, змоделювали транспорт майбутнього з «Історією автомобілів», розмалювали власний пікнік із Галиною Ткачук, переписали на свій смак книжки Кузька Кузякіна (Дмитра Кузьменка), піднялися високо в гори попасти овечок із Любою-Параскевією Стринадюк, намалювали чарівних створінь із Надією Кушнір, дізналися про таємниці книжкових ілюстрацій із Вікторією Ковальчук, помандрували світом за допомогою «Мап» і «Карт» із Іриною Гищук, стали книжковими царівнами зі Світланою Балух, а також посадили всіх своїх друзів та улюблених героїв на гойдалку разом із Оксаною Булою. А ще – взяли участь у читацькому квесті за книжками-новинками найцікавіших українських дитячих видавництв» – з відгуку БараБуки про майстер-класи дитячих письменників та художників.
Освітній майданчик
Про створення навчального середовища для дітей, яке стимулюватиме їх навчатись, розвиватись та реалізовувати свій потенціал, реформи в освіті, розвиток критичного мислення говорили під час заходів Освітнього майданчика, який організував Центр інноваційної освіти «Про.Світ». Це програма лекцій та дискусій для батьків, вчителів, представників бізнесу та громадськості.
Програма для переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2016»
У межах Дитячого Форуму відбувся заключний етап Конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2016». Переможці обласних етапів з 21 області України, міст Львова та Києва, а також переможці конкурсу з усіх міст та районів Львівської області взяли участь у літературних заходах, майстер-класах з різних видів творчості, які провели художники, фотографи, письменники, актори, журналісти, а також пройшли квест містом літератури ЮНЕСКО. Театралізована церемонія нагородження найкращих читачів України відбулась у Науковій бібліотеці ЛНУ ім. І. Франка, де книгоманам також вручили подарунки від партнерів.
Книги для переможців надали видавництва: «Академвидав», «Віват», «Знання», «КМ-букс», «КСД», «Місто літератури», «Навчальна книга – Богдан», «Око», «Ранок», Видавництво «Фоліо». Пригощала книгоманів молочна компанія «Галичина».
Під час Дитячого Форум відбувся Литовсько-український проект «На острові ілюстраторів». Це майстер-класи від українських та литовських художників для дітей учасників АТО, переселенців, під час яких діти створюють свою історію, малюють персонажів. А потім презентують її публіці спільним перформансом.
Учасники проекту – Паулюс Юодішюс, Єва Бабілайте, Дмитро Кузьменко, Христина Лукащук, Юлія Пилипчатіна, а також режисер Сауле Дегутіте, яка разом з дітьми готує фінальний перформанс. Ці заходи відбулися у межах проекту «Литва-Україна. Культурне партнерство-2016», організатор – Литовський Інститут Культури. Координатор проекту в Україні – Софія Коваль.
У межах Дитячого Форуму відбувся перший показ колекції одягу для дітей з особливими потребами. Цей захід було організовано з ініціативи дизайнерки Катерини Кароль та ГО «Батьки Джерела», за підтримки торгової марки DUNA. Одяг демонструвало 15 особливих дітей.
«У розвинених країнах подібні покази – це дуже модно і актуально, вони збирають аншлаги! В Україні це відбувається вперше, але я переконана, що не востаннє, бо насправді людей, які готові створювати такі акції і насолоджуватися ними, є більше, ніж достатньо!», – говорить Юлія Аронова, голова ГО «Батьки Джерела».
Під час Дитячого Форуму відбулась благодійна акція «З Україною в серці», яку організував благодійний фонд «Народна підтримка воїнів АТО». Під час акції було зібрано понад 100 дитячих книжок, які передадуть у дитячі бібліотеки на Сході, діти підписали понад 1000 листівок для учасників АТО, а також вдалось зібрати 1530 грн. пожертв. У межах акції діяла виставка малюнків дітей прифронтової Луганщини.
Дитячий Форум відбувся за підтримки Львівської міської ради
у межах програми Львів – Місто літератури ЮНЕСКО
Співорганізатори:
ГО «Форум видавців», Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Львівський Палац мистецтв, Національна скаутська організація України «Пласт».
Благодійники:
«Ейч. Ді. Партнерз», ПрАТ «Тернопільський молокозавод», ТзОВ «Кормотех», ТзОВ «Певаг Україна», ТОВ «Радивилівмолоко».
Партнери проекту:
Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка, Український Католицький Університет, Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Литовський інститут культури, Львівська обласна бібліотека для дітей, Центральна бібліотека для дітей м. Львова, Центр інноваційної освіти «Про.Світ», Український центр розвитку музейної справи, Відділення НОК України у Львівській області, Управління з питань фізичної культури та спорту ЛОДА, Мала Академія Наук України (м. Київ), НУ «Львівська Політехніка», ТОВ «АВЕ Львів», Львівська школа Монтессорі, Львівський поліграфічний коледж, Студія Дитячої Творчості «КОКО», Арт-студія «Шухляда», Дитяча студія «Жирафа», Центр музичного розвитку, Музична школа «YOLO», Творча майстерня «Сверлик», Львівська Школа Джазу та Сучасної Музики, Дитяча Школа Кулінарії «Ложка», Телевізійний центр «Кадрики», дуже наукове шоу ОШОУ, Компанія «Весела Наука Львів», Сімейно-розважальний центр «Веселий Вулик», Центр розвитку дитини «Snail», Babyclub і HelenDoron, Львівська обласна федерація Таеквон-До І.Т.Ф, Циркова студія «Юність», студія пісочної анімації та творчого розвитку «Планета мрій».
Партнер Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2016» – Фундація Дарини Жолдак
Партнери програми для переможців Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія»: Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка, Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Львівська обласна бібліотека для дітей, видавництва: «Академвидав», «Віват», «Знання», «КМ-букс», «КСД», «Місто літератури», «Навчальна книга – Богдан», «Око», «Ранок», «Видавництво «Фоліо».
Генеральний інформаційний партнер 1+1 медіа
Генеральний телевізійний партнер Еспресо-ТВ
Офіційні телевізійні партнери: ТРК Львів, Львів ТБ
Незалежний партнер Інтернет-телебачення «Твоє місто»
Улюблене радіо Радіо «Львівська хвиля»
Генеральний інтернет-партнер Українська правда. Життя
Ексклюзивний радіо-партнер студія ЛЮКСЕН
Інформаційна підтримка:
Журнал «Країна», Газета по-українськи, Радіо «Вголос», Львівське обласне радіо, газета «Львівська Пошта», «Порадниця», LvivOnline, AfishaLviv, Мамин клуб, Діти в місті. Львів, мережа ресторанів «Челентано»
Інтернет-компанія Biblyuk.com
Спеціальні медіапартнери:
БараБука, ЛітАкцент, Експеримент, блогYakaboo, 5books
Інтернет-партнер Укртелеком
Офіційний технічний партнер Комп’ютерний всесвіт
Партнери з харчування: паб LUFT, кафе «Щось цікаве», кафе Pasta
Дизайн DuncherGroup
Партнери з друку: ДизАрт, Молода Галичина
Дитячий Форум організовували: Олександра Коваль, Катерина Шевченко, Любов Борщова, Анна Батищева, Уляна Татух, Неллі Клос, Софія Челяк, Софія Коваль, Марія Михайлик, Ольга Петришин.
Дитячий Форум допомагали організувати: Вікторія Асадча, Наталя Бабалик, Софія Рябчук, Михайло Москаль, Ростислав Флюд, Кирило Трухін, Марта Коник.[:]