«Форумологія» - книга про своїх людей, свої місця і свою філософію
20 вересня в кінопалаці «Копернік» відбулася презентація альманаху текстів учасників 25 Bookforum.
Bookforum – це історія, яка охоплює цілих двадцять п′ять років. За час Форуму трапилось багато цікавих історій як і з відвідувачами, так і з організаторами й учасниками літературного фестивалю. Саме тому виникла ідея створити книгу «Форумологія». Таку назву вигадала програмна директорка Софія Челяк. Альманах має свою концепцію – свої люди, свої місця, своя філософія. Модераторка Марта Коник зазначає, що коли створювалася книга, то мали на меті наголосити саме на її жіночому роді. Хоч і автор ідеї форуму Олександр Афонін, та в життя це втілили Олександра Коваль та Катерина Шевченко. Пані Коваль стала одним з авторів і описала історію фестивалю.
«Форумологія» - літературне виявлення форуму, яке показує його з перспективи грайливості, радості, жіночності.
На презентацію запросили друзів найбільшої літературної події країни, які розказали про свої особливі історії. Першою мікрофон до рук взяла журналістка, директорка радіо «Культура» і перекладачка Ірина Славінська.
Ірина Славінська: «Я зворушена. Вперше тримаю в руках цю книжку. Всі, хто хоч раз був на цьому дійстві, можуть підтвердити, що Форум – це любов. Це простір, я кому ти опиняєшся з тими, кого ти любиш – автори, видавці, колеги. Простір любові, де існує багато толерантності та довіри. А з іншого боку – це робота, статті, інтерв′ю, відрядження. Було б добре бодай раз приїхати в ролі туристки, але ніколи не виходить. Тому що є речі, які треба презентувати, наприклад, оцю книжку, навколо якої ми зібралися. Перший в житті мій досвід модерації публічної події, яку я сама організувала, був саме тут. Ті сорок п′ять хвилин, поки ми разом говорили в одній із зал палацу Потоцьких, були найдовшими в моєму житті. Було дуже страшно. Було багато учасників, хотілося всім дати слово, але водночас треба було зробити так, щоб ми влізли в час. Це бойове хрещення дуже допомогло в майбутньому. І сьогодні кожну презентацію можу порівняти з тим, що я думала і відчувала тоді. Мені вже нічого не страшно на фоні того, що відбувалося під час дебюту.
Наталка Сняданко: « Ця наша презентація в такому старому доброму стилі форуму видавців, коли до кінця не знаєш хто буде на презентації, ще навіть не бачив книжку. Все дуже спонтанно. Ця спонтанність – те, що дуже сильно вчить. Я порівнювала мій досвід Форуму з досвідами за кордоном, де все за пів року було визначено. Саме тоді я почала цінувати таку спонтанність, коли в будь-який момент може організуватися презентація за допомогою людей, які випадково опинилися біля тебе. Це страшено цікаво. Ти до кінця не знаєш, що тебе чекає, хоча в тебе розписана програма. Презентація тут – це досвід товариського спілкування інтелектуалів».
Ірина Славінська: «Ми з колегами з радіо «Культура», яке всі ці дні працюємо у геокуполі, готували ефіри, складали списки гостей, графік. І завжди хочеться підготувати щось про запас, якщо гість не з′являється. Ми зупинилися на такому робочому плані – якщо гість не приходить, то редакторка виходить на подвір′я, хапає за руку першого, кого бачить. Концентрація людей дозволяє це зробити: завжди є можливість зустріти митця».
Мар′яна Савка: «Будь-яка публічна людина, коли виходила на сцену, то зустрічалася з тими моментами, коли затиналася, говорила щось не те. Форум – суцільні розмови. Моя історія, яку писала, про повну втрату голосу. Коли ти говориш, говориш, говориш… Навчився навіть не затинатись. Може бути таке, що твої зв′язки не витримають».
Іван Малкович: «Моя оповідь зовсім не про книжки, але трапилася на Форумі Видавців. Це було неймовірне відкриття українського футболу, українського Львова. «Карпати» грали з «Борусією». То був фантастичний футбол. Я пішов туди з Тарасом Чубаєм і з Віктором Морозовим».
У книжці є 66 історій, але багато людей не захотіли долучитися. Тому «Фомулогія» має список «боржників», в який можна заглянути і розпитати тих людей про їхній досвід на літературному фестивалі.
Автор - Марія Масюк
Фото - LUFA