Галина Крук: «Коли людина називає книгу «Доросла» - це свідомий вибір, а не тикання у випадкову назву»
Відома поетка Галина Крук презентувала свою нову книгу «Доросла» на Форумі видавців у «Львівській копальні кави». Авторською родзинкою у «новоспеченій» збірці поезії є її назва, яка має два наголоси.
Галина Крук – письменниця, літературознавець та перекладачка з російської, польської та білоруської мов. У її творчому доробку чотири збірки, кожна з яких виходила із певними перервами. Ці своєрідні «паузи» авторки є однією з її творчих особливостей.
«Доросла» — це збірка віршів, котрі Галина Крук писала протягом 2013-2017 років. У книзі авторка роздумує над темою дорослішання, про його плюси й мінуси, про те, що ми втрачаємо і набуваємо.
Залу кав'ярні повністю заповнили поціновувачі сучасної, ніжної й оригінальної поезії Галини Крук. Під час презентації учасники поговорили про назву книги, історію створення та її особливості, зокрема про переносний наголос у назві, який кожен може асоціювати спеціально під себе.
«Коли людина називає книгу «Доросла» – це свідомий вибір, а не тикання у випадкову назву. В певний момент, я помітила, що коли говорять про дорослих, коли десь хтось є дорослий, то я не завжди це в першу асоціюю із собою, – підкреслила авторка. – В такий момент мені завжди хочеться озирнутися на когось ще. У рокову хвилину написання книги, я зрозуміла, що бувають ситуації, коли вже немає на кого озиратися, що життя може завершитися досить швидко. І насправді це дуже отвережує, не лише підхід, а й погляд до життя. Заставляє думати, що цей момент вже настав, саме тому ця книга носить таку назву, – продовжила літературознавчиня. В книзі є й історії інших дорослих, але також є про самоусвідомлення себе, як тої ланки, яка мусить відповідати чітко на питання, не озираючись на батьків чи інших старших людей».
Модератором події був Тарас Прохасько, який не лише розповідав про Галину Крук, її творчість зі сторони, а й ставив їй запитання, на які авторка неодмінно швидко відповідала. Поміж них були: «Про що твоя нова книга, про яку дорослість? Як щодо манери написання, наскільки відрізняється від попередніх книг? Що для тебе є зрілим, а що інфантильним?»
Галина Крук розповіла, що ця книга – про усвідомлення іншої дорослості, не такої, коли ти раптом відмовляєшся від себе як від своєї внутрішньої дитини, а такої дорослості, коли ти приймаєш і таке, який ти всередині, і таке, який ти буваєш назовні.
Книжка з такою назвою виникла тому що авторка збірки поезії «Доросла» вважає, що дитинне —не інфантильне, а власне дитинне сприйняття світу без якихось стереотипних уявлень, без дорослих фільтрів, які ми отримуємо, – воно буває набагато чесніше, новіше й креативніше.
«Перед тим у попередніх книгах я не задавала собі таких запитань, не дивилася на себе збоку, але я завжди відчувала у собі це дитинство, бо воно було для мене важливим. Мені ніяким чином не хотілося відчувати себе дорослою, щоб не втратити оцієї свіжості сприйняття, можливості дивуватися, поводитися, не так як від мене очікують, - додала поетеса»
Також Галина Крук розповіла про манеру написання цієї збірки. «Якщо говорити про манеру цієї збірки поезії, то якщо хтось звик до моїх попередніх книжок, де є багато гри словесної, дуже багато фразеологізмів, то тут цього нема. Мені тут йшлося про фіксацію, – підкреслила авторка книги «Доросла». – Я максимально на рівні мови хотіла досягти того, щоб вона мені не заважала. Намагалася писати буденною мовою, забувши про філологічні, художні засоби, свідомо уникаючи їх, - розповіла літературознавчиня. – Взагалі останнім часом я дуже важко реагую на поезію з великою кількістю метафор, вона мені здається якимось «штукарством». Хоча й вона виглядає красивою, але мені в даний час ближча проста мова».
На закінчення заходу сучасна поетеса прочитала декілька віршів із «новоспеченої» поезії, робила світлини із своїми шанувальниками та дарувала їм свої автографи.
Автор: Боднар Лілія
Фото: Цибран Анастасія