Герої і злодії в українській та кримськотатарській літературах

Герої і злодії в українській та кримськотатарській  літературах

Подумайте про останню книгу, яку ви читали. Або загалом про будь-яку книгу. Подумайте про свої почуття до персонажів. Ви завжди співпереживали тим, кого можна назвати позитивним, так званим «героям». Проте якщо поглянути на того ж «героя» з протилежної точки зору, він здаватиметься швидше злодієм. Саме про цей антагонізм ми говорили сьогодні, у другий день форуму, з Кебуладзе Вахтанґом, Алієвим Алімом та Левковою Анастасією.

«Герої - це завжди й злочинці». Ось основний посил, який учасники дискусії намались донести. Справжня читацька зрілість - це насамперед розуміння того, що не існує білих або чорних постатей в історії чи літературі. Дослідник постколоніальної літератури Вахтанґ Кабуладзе привів приклад історичних конфліктів між татарами та турками, в яких, до речі, частіше суддями виступають російські історики та дослідники. За словами наших спікерів, література радянського періоду «не відображає поглядів жодного кримського татарина».

Важко зрозуміти, хто в якій ролі виступає в тій чи іншій ситуації ще й тому, що не завжди можна поділити людей на своїх чи чужих. Так, до прикладу, анексували Крим росіяни, які для Кебуладзе, є своїми з точки зору сповідуваної ними релігії, проте кримські татари, що сповідують по більшій мірі мусульманство, виступають за ті ж ідеали, що й автор. А отже не є чужими.

Говорили також про історичний роман Юсуфа Болата «Алім». Важливо додати, що це кримськотатарська проза, перекладена українською мовою. Тут оповідається про дитинство і юність Аліма, який пізніше став знаменитим захисником селян Криму – таким собі кримськотатарським Устимом Кармелюком. І хоч така література є своєрідним знаком нашого часу, ставитись до неї варто критично.

Анастасія Левкова згадала також про наших військових, які виступають не лише об'єктами української літератури, коли їх описують як героїв, а й суб'єктами. Їхня участь в творенні сучасних українських книг неоціненна, бо залишаються в історії ті, хто має голос.

Подія не стала найбільш відвідуваною на форумі, проте теми, які були підняті, точно достукалися до кожного слухача.

Автор статті - Кравчик Вікторія