Human Rights First: акції, книжки, фільми

Human Rights First: акції, книжки, фільми
Сьогодні увесь світ відзначає День прав людини (Human Rights Day), офіційно встановлений на Пленарних зборах Генеральної Асамблеї ООН у грудні 1948 року. Ця дата була обрана на честь прийняття Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року Загальної декларації прав людини (Universal Declaration of Human Rights, UDHR) — документа, в якому були проголошені невід'ємні права, які є у кожної людини незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного або соціального походження, майнового, станового або іншого становища. Розповідаємо вам про історії, книжки, фільми та важливі акції.

Історія

До поняття «Права людини» людство прийшло не відразу. Вперше про права особистості заговорили французькі просвітителі Вольтер і Жан Жак Руссо. Пройшло ще майже два сторіччя, перш ніж людство дозріло до поняття і прийняття загального кодексу прав людини. В цьому році відзначається 70-я річниця прийняття Декларації. Цей Документ прийнятий майже відразу ж після Другої світової війни, яка порушила всі можливі права, в тому числі і право на життя мільйонів людей.  Кожного року обирається окрема тема, якій присвячена ця річниця. У 2018 це "Борись за права людини / stand up for the human rights". Декларація включає в себе широкий перелік політичних, громадянських, соціальних, культурних та економічних прав. Більше того, її переводять частіше, ніж будь-який інший документ у світі: текст існує більш ніж 500 мовами.  При цьому саме на основі Декларації здійснювалася розробка інших міжнародних угод. https://www.youtube.com/watch?v=nDgIVseTkuE  

Що почитати?

Я – Малала |Видавництво Наш формат

Картинки по запросу я малала наш формат Доля жінки в Пакистані визначена наперед: бути покірною дружиною, догоджати чоловікові й виховувати дітей. Але 1997 року народилася «інакша» дівчинка. Вона хотіла ходити в школу, носити яскравий одяг і не ховати обличчя. В цей час владу в її рідних краях, в долині Сват, захопив «Талібан». За найменшу провину перед «законом» терористи карали людей побоями і навіть смертю. Героїня і авторка цієї книжки розуміла важливість освіти і боронила права жінок, за що й отримала кулю в голову... Її звуть Малала. І це тільки початок її історії...      

Довга дорога до свободи. Біографія Нельсона Мандели | Видавництво Наш форматКартинки по запросу Довга дорога до свободи. Біографія Нельсона Мандели наш формат

Нельсон Мандела увійшов до пантеону найвизначніших постатей сучасної історії завдяки відданій боротьбі за свободу свого народу. Саме їй великий політик присвятив усе своє довге повне випробувань життя, вершиною якого стало президентство в оновленій демократичній, вільній від апартеїду Південно-Африканській Республіці та Нобелівська премія миру 1993 року, яку він отримав разом з останнім білим президентом ПАР Фредериком де Клерком «за роботу з мирного повалення режиму апартеїду та закладання підвалин нової демократичної Південної Африки». Життєвий досвід та погляди Нельсона Мандели як ніколи актуальні в контексті нинішніх українських реалій, бо «правда полягає в тому, що ми ще не вільні, ми просто здобули свободу бути вільними, право не бути пригноблюваними …справжнє випробування нашої відданості свободі лише починається». За аналогією із подіями, описаними в автобіографії африканського лідера, українці зробили не останній, а перший крок на довшому й важчому шляху до справжньої свободи, адже бути вільним – це не просто скинути кайдани, а жити так, щоб поважати й збільшувати свободу інших.  

Безчестя Джон Максвелл Кутзее | Видавництво Клуб сімейного дозвілля Безчестя

У звичайній прозі, в якій, проте, вирують почуття, Кутзее створив дійсно величний твір: роман, що за своєю нав’язливістю й потужністю нагадує «Стороннього» Альбера Камю. The Wall Street Journal
Джон Максвелл Кутзее — південноафриканський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури, двічі лауреат Букерівської премії, автор тринадцяти романів, численних збірок автобіографічних і документальних есеїв.    

Туфлі до вручення "Оскара", Меліна Камерич | Видавництво Фоліо

О`Генрі колись написав, що для повноти життя людина повинна пережити бідність, любов та війну. У книжці "Туфлі до вручення "Оскара" усе це є в достатній кількості, тож її можна вважати експрес-курсом із пізнання життя. Ця книжка національна і жіноча, й водночас достатньо міцна для великого світу. У цій книзі багато пошуків ідентичності та ще більше любові. Вона схожа на дихання. Вона належить до тих книжок, після яких уже не будеш таким, як раніше.

Про тиранію. Двадцять уроків ХХ століття

"Про тиранію" - це актуальний та лаконічний екскурс в історію ХХ століття. У своїй книзі Тімоті Снайдер звертає увагу на світові тенденції підваження демократії та пише про громадянську відповідальність за теперішні історичні процеси, створюючи інтелектуальний посібник для широкого кола читачів.

Східно-Західна вулиця, Філіп Сендс | Видавництво Старого Лева

Картинки по запросу "Східно-Західна вулиця" Філіп Сендс Коли відомий юрист-міжнародник Філіп Сендс отримав запрошення прочитати для студентів-юристів лекцію у Львові, то вирішив, що це також нагода відкрити місто свого дідуся, який не любив розповідати про минуле. Чому Львів став точкою відліку сучасного міжнародного права? Який стосунок до цього мають найвидатніші юристи-міжнародники Лаутерпахт і Лемкін, чиї зусилля призвели до того, що терміни «злочини проти людяності» та «геноцид» включили до суду у Нюрнберзі? Вибудовуючи потужну подорож-медитацію, у якій на шляху пам’яті злочини й провини залишають шрами у поколіннях, з прогалинами, що завжди будуть таємницями інших, автор врешті знаходить й для себе несподівані відповіді на питання про свою сім’ю. У цій книжці - спроба поговорити про минуле, в ній відчитаєте водночас історичну детективну історію, історію родини й законний трилер, у якому Філіп Сендс подорожує між минулим і сьогоденням, переплітаючи кілька історій в одне ціле.    

"1984" Джордж Орвелл | Видавництво Жупанського 

Картинки по запросу "1984" Джордж Орвелл купити«1984» – один з найголовніших і вже точно найважливіший роман минулого сторіччя. Важко пригадати якийсь інший літературний твір, який би без зайвої манірності, настільки ж чітко, правдиво і жорстко поставив перед загалом таку ж важливу проблематику. А саме: що таке влада? Яка її природа? Куди прямує сучасне суспільство? Що таке справжня смерть, і яка саме смерть є справжньою – фізична смерть індивіда, а чи смерть його внутрішнього єства, при збереженні фізичного тіла? Що таке свобода, і як вона співвідноситься з владою? Чи можливий бодай найменший прояв свободи, нехай навіть у вигляді можливост і мати свої власні глибоко приховані, вільні від примусу думки, в умовах абсолютної тоталітарної влади?        

ЄГИПЕТ: ХАРАМ, ХАЛЯЛЬ | Видавництво «Човен»

  Польський репортер, для якого Александрія стала домом, ізсередини відкриває потаємний, нетуристичний Єгипет. Свій і чужий водночас, автор вправно препарує єгипетську дійсність, викриваючи болюче, суперечливе, однак і прекрасне теж. Салафіти й секуляристи, копти й суфії, професори, феміністки й бунтівні підлітки — як вони мислять, які переконання обстоюють? З відвертих бесід із героями і власного досвіду Пьотр Ібрагім складає барвисту мозаїку єгипетського сьогодення.              

Що подивитися?

“Ангели із залізними щелепами” (2004)

Режисер: Катя фон Гарнієр Країна: США Молода дівчина Еліс Пол, яка щойно завершила аспірантуру Пенсільванського університету, розпочинає в 1912 році у Філадельфії політично-громадську боротьбу за право жінок голосувати на виборах. Споконвіку чоловіки бачили призначення жінки між кухнею, церквою та дітьми. Тому жінка на виборах якось не виринала в уяві чоловіків. Боротьба молодих принципових суфражисток проти американського президента Вудро Вілсона надихає. Еліс Пол таки вдалось зорганізувати рух, який домагається своєї мети, ризикуючи своїм життям та здоров'ям. Фільм заснований на реальних подіях.

“Зима у вогні” (2015)

  Режисер: Євген Афінєєвський Країна: Україна, США, Британія Фільм розкриває хроніки Революції Гідності на Майдані Незалежності. Про думки, пережите розповідають протестувальники, активісти, медичні працівники, митці та представники духовенства, які представляють різні соціальні прошарки, покоління, релігії та національності. Автори фільму задокументували навіть свідчення 12-річного хлопчика-волонтера, який знаходиться в епіцентрі збройного конфлікту у пікові часи подій Майдану. У 2015  “Зима у вогні” увійшла до списку 15 номінантів на Оскар в номінації "Документальний фільм".

“Звичайне серце” (2014)

  Режисер: Раян Мерфі Країна: США У першій половині 1980-х лікарі розводили руками, адже ніхто не міг зрозуміти, що це за рак руйнує імунну систему людей. Письменник, гей-активіст Нед Уїкс та доктор Емма Брукнер із Нью-Йорка об'єднуються довкола вивчення нової хвороби, намагаючись змусити владу звернути увагу на епідемію СНІДу. Однак вони зустрічають тільки холод і нерозуміння як у владних коридорах, так і серед ЛГБТ-спільноти, яка не хоче вірити, що вірус передається статевим шляхом.

Суфражистка Картинки по запросу Суфражистка фільм

Режисер: Сара Гаврон Країна: Великобританія Жінки найрізноманітніших верств суспільства від дружин і матерів до злочинниць і втікачок приєднуються до руху за рівність жіночої статі з чоловіками і надання їм таких же привілеїв і виборчих прав. Борці за права жінок стали відомі як суфражистки і привели до реальних змін свідомості громадськості у Великобританії на стику 19-го і 20-го століть.

 

Читець Картинки по запросу читець

Країна: США, Німеччина Режисер: Стівен Долдрі Екранізація бестселера німецького письменника Бернхарда Шлінка. Юний Міхаель, хлопчисько 15 років, по дорозі зі школи знайомиться з 36-річною Ханною Шміц, що працює контролером в трамваї. Юнака з незрозумілої причини тягне до дорослої жінки, і між ними зав'язується таємний роман. Коханці проводять разом дні безперервно, і час від часу неписьменна Ханна просить Міхаеля почитати їй книжки. А через кілька місяців жінка раптово зникає. Через вісім років, вже будучи юристом, Міхаель зустрічає її в суді. Його колишня коханка звинувачується в тому, що працювала наглядачкою в концентраційному таборі Освенцим.

Що ще важливого?

Акція: «You are not alone» від PEN America 

Американський ПЕН-клуб запрошує  доєднатися до акції солідарності «You are not alone» й написати листи підтримки письменникам-політв'язням. Цього року листи потраплять до українського письменника й режисера Олега Сенцова, єгипетського письменника й активіста Ваеля Аббаса (Wael Abbas), іранської адвокатки Насрін Сотоудех (Nasrin Sotoudeh) та журналістів із М'янми – Ва Лона (Wa Lone) і Кйо Со У (Kyaw Soe Oo).

Щоб написати листа, треба зайти на сайт Pen America і заповнити форму, обравши того, кому ви хочете надіслати його.

Марафон написання листів від від Amnesty International. 

Марафон — щорічна глобальна правозахисна подія, що проводиться напередодні Міжнародного дня прав людини та об'єднує мільйони небайдужих людей у всьому світі. Цього року Марафон присвячений жінкам-активісткам та правозахисницям. Окрім цього по всій країні відбуваються акції на правозахисну тематику. Деталі на сайті акції – marathon.amnesty.org.ua.  Світлина від Amnesty International Ukraine.

Акції: #SaveOlegSentsov

10 грудня світ відзначатиме 70-річчя Загальної декларації прав людини, яка гарантує кожній людині свободу та особисту недоторканність. Символічно, що 12 грудня премію Сахарова будуть вручати найвідомішому заручнику Кремля. Сам Олег Сенцов зустрічатиме ці події за гратами. А разом із ним близько 70 політв’язнів, більше сотні полонених та захоплені нещодавно в полон 24 українські моряки. 9-12 грудня відбудуться глобальні акції #SaveOlegSentsov в різних містах світу. 8 грудня на сторінці #SaveOlegSentsov з’явився перелік опцій, які кожна людина може зробити індивідуально, і тим самим зробити свій внесок в просування вимог акції.  Таким чином ви можете взяти участь в онлайн-флешмобі та зробити п’ять простих кроків:
1. Вибрати будь-яку статтю із Загальної декларації прав людини zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015 2. Вставити текст статті (можна тільки першу фразу) після наступних слів: Для Facebook 10 грудня світ відзначатиме 70-річчя Загальної декларації прав людини. Символічно, що 12 грудня заручнику Кремля Олегу Сенцову будуть вручати премію Сахарова. Він зустріне ці події за гратами. А разом із ним близько 70 політв’язнів в Росії та окупованому Криму, більше сотні полонених на Донбасі та захоплені в полон 24 українські моряки. Я вимагаю виконання Загальної Декларації з прав людини та звільнення усіх заручників Кремля. Тому що … (далі текст обраної вами статті Декларації). #SaveOlegSentsov Для Twitter 10 грудня ювілей Загальної декларації прав людини. Олег Сенцов та інші заручники Кремля досі за гратами. Я вимагаю виконання Декларації та їх звільнення. Тому що (далі текст обраної вами статті Декларації). #SaveOlegSentsov 3. Виставити допис у себе в соціальних мережах із хештегом #SaveOlegSentsov 4. Вибрати в якості картинки фото будь-якого із політв’язнів в Росії/окупованому Криму, полонених на Донбасі або захоплених у полон українських моряків. Якщо ви не знаєте, яке фото хочете поставити, то можна взяти загальну картинку кампанії tinyurl.com/yd2wbzwf 5. Тегнути в дописі не менше 3-х друзів, дати лінк на пост /текст з умовами участі та передати їм естафету для продовження флеш-мобу.
Світлина від Форум Видавців.