Кластер «Війна» на 25 Book Forum

Кластер «Війна» на 25 Book Forum
Кластер «Війна» покликаний осмислити тему війни не лише як питання політики, безпеки й соціальної сфери, але й як предмету рефлексії у культурі загалом й літературі зокрема.
  1. Презентація книги «У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту». За участю авторів (20 вересня, Палац Мистецтв, конференц-зал)
У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років).
  1. Війна і книговидання: як змінюється книжковий ринок? (21 вересня, Палац Мистецтв, конференц-зал)
У межах дискусії заплановано обговорити:
  • Як держава стимулює книговидання і книгорозповсюдження?
  • Якою є стратегія щодо розвитку книговидання?
  • Якою є роль громадянського суспільства у заохоченні до читання?
  • Книговидання в Україні є бізнесом чи волонтерством?
Учасники дискусії: Олександра Коваль – український громадський діяч. Президент ГО «Форум видавців», організатор Національного книжкового «Форуму видавців у Львові»; Олександр Сушко – український історик, журналіст, громадський діяч; Євген Бистрицький – українськийвчений-філософ,доктор філософських наук; з 1991 року завідувач відділу філософії культури, етики і естетики Інституту філософії НАН України; з 1998 р. — виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Джорджа Сороса; Олександр Афонін – український громадський діяч у сферікниговидання, член Комітету з присудження щорічної преміїПрезидента України «Українська книжка року»; Олександр Красовицький – український видавець, генеральний директор і основний власник видавництва «Фоліо»(Харків); Мар’яна Савка – українськапоетеса, дитячаписьменниця, літературознавець, публіцист, головний редактор і співзасновник «Видавництва Старого Лева», перекладач, громадський діяч, член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, віце-президент літературної премії «Великий Їжак». Член Асоціації українських письменників та Національної спілки письменників України. Від 2018 року член ПЕН-клубу.
  1. Андрій Цаплієнко та Мар’яна Савка. Руйнуючи стіни: про досвід журналіста на війні і в літературі та про роман «стіна». Учасники: Андрій Цаплієнко, Мар’яна Савка (21 вересня, Геокупол)
Андрій Цаплієнко – відомий тележурналіст (канал «1+1»), військовий кореспондент, а також письменник. Автор роману «Стіна» розповсіть, як його досвід роботи у гарячих точках, зокрема під час війни на Сході України, трансформовувався у художній текст. У фантастичному романі Андрія Цаплієнка перед читачем постають два постапокаліптичні суспільства, одне з яких упевнено торує прогресивний шлях розвитку, а інше — просто деградує. Автор переконаний, що ментальність і тяглість традицій дуже мало змінюються впродовж століть. Герої роману — українці та росіяни, носії яскравих національних рис — перебувають у постійному напруженому антагонізмі. Війна між ними йде відразу на кількох рівнях — від збройних сутичок до зіткнень душ та внутрішніх переконань. А Дикі Поля, які залишаються після великих і малих протистоянь, — це як незагойні рани, ракові пухлини: вони продовжують кровоточити, демонструючи людству, що війна породжує тільки війну.
  1. Від Ґемінгвея до ... - війна у сучасній світовій літературі. Розмова Андрія Куркова і Сергія Жадана.  (м. Львів, вулиця М. Коперника, 17, Палац Мистецтва, Конференц-зала (другий поверх)
Ернест Ґемінгвей, відомий американський письменник, який сам брав участь у воєнних діях, традиційно асоціюється із романістикою на тему війни. Європа після Першої світової війни пережила не менш криваву Другу світову війну, багато авторів описували її у своїх творах. Як сучасна література осмислює тему війни і чи зв'явився у світовій літературі новий Ернест Ґемінгвей. Про це вестимуть діалог два відомі українські письменники Андрій Курков і Сергій Жадан.
  1. Прощавай,зброє: війна і культура (22 вересня, МО «Дзиґа» (другий поверх))
Рефлексія щодо теми війни, неминуче веде за собою вироблення громадянської позиції. В умовах анексії Криму, збройної агресії на Сході України, голодування українського режисера Олега Сенцова і ув'язнення на політичному підґрунті десятків інших українців у тюрмах Росії, - митець не може бути поза політикою. «Прощавай, зброє: війна і культура» - це не просто літературні читання українських письменників Олекси Бика, Антона Колумбета, Олега Короташа і Євгена Положія, не просто виставка робіт українського художника, Андрія Єрмоленка, чиї роботи про Донецький аеропорт, ув'язнення Олега Сенцова і чемпіонат світу з футболу, облетіли весь світ. «Прощавай, зброє: війна і культура» - це певною мірою маніфест і звернення до митців й літераторів із закликом про неможливість ігнорування того, що нині коїться.

Повна програма кластеру.

Кураторка кластеру «Війна» – Radoslava Chekmysheva, координаторка з питань комунікації Міжнародний фонд «Відродження»  .