Кордони-рубежі-межі: презентація книги Ігоря Чорновола "Компаративні фронтири: світовий і вітчизняний простір"
16 вересня наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка відкрила свої двері для усіх поціновувачів історії.
Серед доповідачів були безпосередньо автор - львівський історик Ігор Чорновол, професор ЛНУ ім.Франка Леонід Зашкільняк, відповідальний редактор видавництва "Критика" Андрій Мокроусов і професор Дмитро Білий, автор наукових творів про українців Кубані.
За словами пана Зашкільняка, Ігор Чорновол має неповторний характер письма з відчутною долею іронії, а також рисами детективу.
Леонід Зашкільняк: "Чим відрізняється Ігор Чорновол як історик від інших істориків? Тим, що він вміє гарно писати. Він виробив особливий стиль письма, який водночас суворий щодо фактів та джерел і легкий для сприйняття."
"Компаративні фронтири" - це книга про порубіжжя, контактні зони, взаємодію культур та народів. Андрій Мокроусов зізнався, що, не зважаючи на спеціалізацію видавництва "Критика", тема праці виявилася досить незвичною, вона знаходиться "на межі строгого академізму й інтелектуального есеїзму". Відмінною рисою видання є колосальний об'єм ілюстративного матеріалу, що не лише доповнює тези автора, а й надає додаткову інформацію, необхідну для розуміння концепції фронтиру. Книга містить 208 ілюстрацій, 70 з яких запропоновані паном Чорноволом.
Леонід Зашкільняк: "Ми нині часто говоримо про Україну між Сходом і Заходом, сподіваючись, що це може пояснити наше становище, але насправді ідея взаємодії спільнот не є оригінальною. По всьому світові, у кожному народі існують такі контактні зони, де через зіткнення культур виникають нові якості. Ігор Чорновол спробував узагальнити ці якості і певною мірою експонувати їх для української історії."
Ігор Чорновол стверджує, що фронтир - це завжди анти-кордон. Зональність фронтирів протиставляється лінійності кордонів. З цією теорією автор познайомився завдяки книзі Фредеріка Джексона Тернера, яку за дивним збігом обставин знайшов у саме цій бібліотеці, де за дванадцять років презентує свою працю. На його думку, теорія фронтирів допомагає зрозуміти чимало історичних явищ через висвітлення процесів, що відбуваються з людиною у змішаному середовищі.
Ігор Чорновол: "Фронтир - це місце, де зустрічаються різні культури. Але крім того це завжди процес, що спонукає до карколомних змін усередині самого суспільства".
У продовження цієї тези Дмитро Білий зазначив, що теорія фронтирів важлива для розуміння Донбасу. Симбіоз якостей, що виникає у контактних зонах, може бути використаний силами, які мають намір збудувати на цих територіях певний капітал. Тому наразі для України важливим завданням є зрозуміти специфіку світогляду людей на східних територіях, і тоді Донбас зможе перетворитися на один із центрів української державності.
Леонід Зашкільняк: "Будь-яке пограниччя, будь-яка взаємодія культур породжує амбівалентність свідомості. Ми маємо знати, як ставитися до такої роздвоєності, як її опанувати."
Дмитро Білий: "В умовах Дикого Поля людина залишена сама на себе. Державність працює слабше, коли людина спирається на себе і своїх рідних. Водночас з'являється простір для анархічності. В умовах хаосу людина думає про виживання, й ідеологеми нації та держави не мають значного впливу."
Пан Зашкільняк влучно підсумував презентацію словами про новаторство Ігоря Чорновола і його дослідження: "Це перша ґрунтовна компаративна праця про фронтири в історичному контексті. Беручи цю книгу до рук, ви маєте приємність для ока і поживу для розуму."
Олександра Брунова, прес-центр Форуму видавців