Кураторство в Інтернеті: вдала регуляція чи наступ на свободу слова?
19 вересня у конференц-залі Львівського палацу мистецтв відбулася дискусія щодо кураторства в Інтернеті та свободи вибору користувачів. Серед учасників дискусії були: Віталій Мороз та Отар Довженко.
Одне із ключових питань дискусії - заборона російських сайтів в Україні. Більшість громадян сприйняли цю урядову регуляцію як наступ на свободу слова. Майже кожен виявився «досвідченим» правозахисником. Реакція на регуляцію викликала тимчасовий супротив. Проте, і він є необгрунтованим: люди не задумуються про найголовніше – безпеку власних даних. Керівник ГО «Детектор медіа» Отар Довженко розповів:
У суспільстві без регуляції не можна бути. Ми почали запізно про це думати, на відміну від зарубіжжя. Якщо говорити про заборону доступу до російських соціальних медіа, то це був дуже сміливий крок для нашої влади. Разом з тим, реакція на це була дуже млявою».Тож, ця заборона не така вже й важлива для людей. Разом зі зникненням російських соцмереж відповідно суттєво зменшилося їх використання. Відкритого протесту не відбулося. Виявляється, людям достатньо маленької перепони для того, щоб змінити свої звички. І просто перестати користуватися платформою. Так сталося із соцмережею Вконтакте. Вона випала із десятки найпопулярніших сайтів України. Після «зміни правил» в Україні виникли подібні мережі, як Nimses та The Ukrainians. Попит на ці платформи не зростав. Тому з часом вони просто занепали. Перехід на Facebook та Google став виграшним саме для цих мереж. Керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз- Україна» Віталій Мороз стверджує:
Роль індивідума – бути маркетинговою одиницею. Ти даєш демографічні дані, ділишся інформацією – це все передує бізнесу. Ми є канатами, дротами, за які постійно хтось смикає.Facebook можна вважати комерціалізованим. Він – єдиний, хто виграв від цих заборон. Проте, це є позитивним зсувом. Від переходу на Facebook виграла і сама Україна. Відбулося падіння залізної завіси. Відкрилося більше можливостей, налагоджувати зв’язки стало легше у новій мережі. Відповідно, недоступ до російських сайтів став одним із найкращих способів нейтралізації тої ж російської пропаганди. Зараз на сучасних веб-порталах її вистачає. Автор - Вінніченко Анжеліка Фото - Гринчук Катерина