Курс на самовизначення: кластери і спецпроєкти 27 BookForum

Курс на самовизначення: кластери і спецпроєкти 27 BookForum

Головний культурний фестиваль країни відбудеться онлайн 16-20 вересня. Цьогорічна програма включає уже 15 тематичних кластерів і спецпроєктів. 27 BookForum стане глобальним культурним онлайн-майданчиком. 

Фокусна тема 27 BookForum — «Перепис населення: знати, хто ми є». Програма* налічує уже 15 тематичних кластерів і спецпроєктів. Це «Війна», «Права людини», «Жінка в темі», «Філософія», «Екологія», «Освіта», «Свобода слова», «Наука і технології», «Фантастика», «Комікси», «Стиль життя», «Діти», «Українська візуальна книга», «Здоров’я», а також фокус-програма «Анкета: самовизначення». 

Фокус-програма 27 BookForum

Фокус-програму «Анкета: самовизначення» куруватиме літературознавиця і критикиня Ганна Улюра. Це шість подій у форматах дискусії, круглого столу і відкритої розмови.

«Що більше людей на нас схожі, то більше нам хочеться від них відрізнятися. І як тільки заговорюють про те, що нас об’єднує, тут же заходиться мова про те, що нас роз’єднує. Це зветься практиками розрізнення. Кожна офіційна анкета буде містити узагальнюючі очевидні пункти, і за кожним з них переховується індивідуальна неповторна історія. Як зробити перепис не громадян, а їхніх історій? Анкета — це презентація. Наші відповіді в таких анкетах — самопрезентація. Про це здебільшого і поговоримо», — анонсує фокус-програму Ганна Улюра. 

Дискутуватимуть про те, де межа між тим, що ми хочемо знати про цей світ і про людей в світі, і тим, що ми мусимо про них знати; що таке індивідуальна інформаційна безпека, чи буває забагато новин і кого невігластво рятує. 

Обговорять, як малим культурам вигідно презентувати свою унікальність. Чи справді гуртом виживати легше? Чи дійсно самоізоляція рятує? Як ми визначаємо себе щодо небезпечних нашому життю ситуацій, і кого відтак оцінюємо як джерело небезпеки? Ці теми порушить відкрита розмова у межах фокус-програми. 

Окрема дискусія присвячена тому, як нас визначають писані і неписані дрес-коди. Говоритимуть також про роль романтичних стосунків під час катаклізмів. У фокусі опиниться і табуйована тема стратегій віку.

Сьомий рік війни

Кластер «Війна» включає три панельні дискусії. Куруватиме тему воєнна кореспондентка і письменниця Євгенія Подобна. Ветеран(к)и, письменники і письменниці, журналіст(к)и і літературознав(и)ці, психологи та експерт(к)и з соціальних комунікацій говоритимуть про літературу як відображення всього того, що відбувалося з нами протягом останніх шістьох років; про те, якою має бути література під час війни, про роль книги в інформаційній війні, про правду і її відтінки в воєнній літературі; про ветеранську літературу як феномен сучасного літературного процесу, а також про місце і роль жінок на війні та у воєнній літературі. 

«Війна — це глибока трансформація суспільства, переосмислення цінностей та самоідентифікації. І, попри весь жах війни, це унікальний життєвий досвід її учасників та очевидців. За останніх шість років ми змінились. І змінилась література», — говорить кураторка Євгенія Подобна.  

Понад усе

Тетяна Терен та Український ПЕН куруватимуть спецпроєктом «Права людини», який запропонує аудиторії дві оптики – глобальну і локальну – аби разом поглянути на нашу нову реальність і поставити головне питання про те, чи лишиться у ній місце для прав людини. Відбудеться дві дискусії. Перша присвячена українським ідентифікаціям, що визначають нашу унікальність і допомагають об’єднуватися між собою у  близькі за цінностями і переконаннями спільноти. Учасниці та учасники шукатимуть відповідей на питання про те, що може об’єднати нас усіх в єдину спільноту під назвою Україна. 

У фокусі другої дискусії — питання про вибір між свободою та безпекою. Спікер(к)и обговорюватимуть,  що відбувається із правами людини у часи криз. 

У межах BookForum Український ПЕН також організує правозахисний письменницький марафон на підтримку українських заручників Кремля. Подія відбуватиметься третій рік поспіль. Два роки тому серед тих, кому присвятили подію, був письменник і режисер Олег Сенцов. Торік – письменник і журналіст Станіслав Асєєв. Цьогоріч разом з іншими письменниками і письменницями, музикант(к)ами, актор(к)ами, журналіст(к)ами вони читатимуть листи до рідних, стенограми виступів у суді та фрагменти щоденників українців, ув’язнених через їхні переконання.

Жінка в темі

Кластер «Жінка в темі» цьогоріч пропонує погляд на тих, хто часто залишається в тіні, поза межами загальновживаного наративу. Дискутуватимуть про те, чи чути голоси письменниць, чи потрібна чоловікам гендерна рівність і про кого не пишуть у книжках. Кураторками кластера є правозахисниця і письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо «Культура» і письменниця Ірина Славінська. 

«Карантин і самоізоляція створили дуже цікаві та нові онлайн обставини. Чи можливість дистанційного онлайн доступу створили інклюзивні умови для рівної участі суб’єктів різних походжень? Чи всі голоси звучать однаково голосно? Саме тому центральне запитання кластеру «Жінка в темі» звучить так: хто говорить? Послухаємо разом і зробимо висновки. В центрі уваги і тема самоідентифікації, і ярликів, що можуть виникати довкола них», — говорять кураторки.  

Спільний знаменник

Одним з фронтів під час пандемії стала освіта. Про нові виклики для галузі дискутуватимуть у межах однойменного тематичного кластера вчителі й освітні експерт(к)и, діячі та діячки культури й державні управлінці.

Освіту розглядатимуть як протидію пропаганді та запоруку національної безпеки, розглядатимуть освітні тренди, говоритимуть про читання як здоровий спосіб життя та критичне мислення, а також розкажуть, як говорити з сучасними дітьми їхньою мовою. Програму кластера «Освіта» куруватимуть Наталія Каташинська та Олена Павлова з команди «Освіторії».

Наука і технології

Дарія Кузява, членкиня команди журналу «Куншт», готує на 27 BookForum спеціальну науково-популярну програму. У межах кластера дискутуватимуть про те, ким ми були, хто ми є і ким станемо — про Великий вибух, те, як генетика здатна пояснити нас як вид і штучний інтелект як кращу версію нас.  

Куратори сподіваються надихнути відвідувачів на нові ідеї та розуміння своєї ролі в цьому заплутаному й хаотичному русі. 

«Прийняття себе і свого минулого – це основа руху до чогось кращого в майбутньому. Але коли ми говоримо про людство загалом, чи взагалі реально правильно інтерпретувати минуле, а зрозуміти сучасність – і поготів? Яка роль науки в цьому? Відомі випадки, коли десятиліттями наукові ідеї були теоретичною основою для злочинів чи расистських політик. Але наука – це наш єдиний метод достовірного пізнання», — розповідає  кураторка.

Історії з відра

Яким буде життя на Землі, коли справдяться найпесимістичніші прогнози науковців? Тематичний кластер «Екологія» збере в одному колі антропологів і кліматологів, письменників і читачів, мам і тат, покупців й маркетологів, експертів та активістів — усіх тих, для кого важливим є стан довкілля й хто готовий діяти задля його збереження. Говоритимуть про глобальні проблеми через призму звичайного сміття. 

«Ми розвиватимемо історії просто з відра. Zero Waste — це концепція-близнючка кругової економіки — нового економічного ладу, де речі здизайновані так, щоб бути максимально ресурсоощадними при виробництві, користуванні, ремонті та переробленні. Саме ця модель має шанс врятувати нас від природних та техногенних катастроф у майбутньому. На BookForum можна й пофантазувати, або ж по-нон-фантазувати», — розповідає кураторка тематичного кластера «Екологія», співзасновниця Zero Waste Lviv Ірина Миронова. 

Це фантастика

Спецпроєкт «Фантастика» куруватиме письменник Володимир Арєнєв. У програмі — три дискусії. Першу присвятять науковій фантастиці, якої не вистачає широкому колу читачів. Друга сфокусується на тому, як вигадані світи оповідають про наше минуле. Учасники третьої дискусії обговорюватимуть соціальний і світоглядний виміри сучасної підліткової фантастики. Мова піде про популярність антиутопій, «дорослішання» підліткової літератури та її серіалізацію. 

«Культурне різноманіття, увага до голосу іншого, звернення до власного коріння – все це сучасні вектори розвитку світової фантастики. А ще, звісно ж, особливо прискіпливий погляд, спрямований у майбутнє: чого нам чекати найближчим часом, як глобальні зміни в політиці, екології, інформаційних технологіях вплинуть на повсякденне життя? Зміни ці стрімкі, і їхнє моделювання у творах масової літератури допомагає хоча б частково здолати можливий шок від майбутнього», — говорить Володимир Арєнєв.   

Обумовлені ідентичності

Філософська програма на 27 BookForum представить цикл дискусій про засоби формування самовизначень як в індивідуальному, так і суспільно-колективному вимірі, у локальних і глобально-світових масштабах. Спікер(к)и говоритимуть про комунікативне самовизначення в глобальному світі, владу як виняток і виняток як владу — італійського філософа Джорджо Аґамбена та його homo sacer — а також про істотність різниці.  

Тему куруватиме засновник Club of Creative Philosophy, популяризатор філософії та член правління Українського філософського фонду Олександр Комаров. 

Мальописи

Програма спецпроєкту обʼєднає усі події та учасників, повʼязаних з індустрією мальованих історій в Україні.  

«Довгий час мальописи були не те, щоб непомітними – в кращому випадку їх вважали ілюстрованими книжками. Девʼяте мистецтво опинилось на марґінесі видавничої справи. І ось зараз, коли постійно зʼявляються нові видавництва, що видають виключно мальовані історії, коли кількість назв щороку росте з геометричною прогресією, коли українські мальописи успішно презентують за кордоном, виникають питання. Яке місце мальописи посідають на видавничому ринку? Що це власне таке? Ким є люди, які їх творять? І куди це все рухається?», — коментує концепцію письменник і видавець Богдан Кордоба.  

Тема об'єднає три події. Говоритимуть про мальопис як інструмент самоідентифікації автора, про жанр  у видавничій справі і якою є роль видавця — шукача чи навігатора для шукачів.

Стиль життя

Про письменництво зсередини. На відвідувачів головного культурного фестивалю країни онлайн у спецпроєкті письменниці і поетки Гаськи Шиян чекають «Письменницькі інсайти». Це серія розмов із письменниками з Європи, організована у партнерстві з Літературною Премією Європейського Союзу та Креативною Європою. Так проєкт сприяє промоції сучасної європейської літератури і стане пітчингом творів лауреатів премії українським видавцям. 

«Відкриття нових імен, пошук суголосних тем та больових точок у загальносвітовому контексті — так ми зможемо вкотре проговорити і озвучити цінності гуманізму і свободи слова, які безперервно і повсюдно піддаються загрозі», —  говорить Гаська Шиян. 

Свобода слова

Третій рік поспіль у межах BookForum відбудеться кластер «Свобода слова». Тему куруватиме членкиня Комісії з журналістської етики, голова ГО «Асоціація «Жінки в медіа» Єлизавета Кузьменко.

У межах кластера заплановано три події. Перша розкриває тему журналістики та окупації — як не ставати солдатами інформаційної війни і продовжувати працювати в Криму та на Донбасі. Друга сфокусована на національних меншинах в українських медіа. Під час третьої обговорюватимуть регуляцію, співрегуляцію та саморегуляцію — який сценарій чекає на українську журналістику. 

«Кожне медіа хоче знати й краще розуміти своїх споживачів, тому існує поняття «портрет аудиторії», який дає інформацію про стать, вік, територію, освіту, рівень доходу, наявність домашніх тварин і навіть автомобіля. Водночас, наразі в Україні спостерігається падіння довіри до медіа. Головними причинами цього є недотримання професійних та етичних стандартів: подання інформації з одного боку, відсутність посилань на факти та замовний характер, заангажованість новин, вплив власника на редакційну політику. Посилення ролі якісних медіа для розвитку суспільства, особливо у рік проведення місцевих виборів, неможливо без підвищення якості журналістики», — говорить Єлизавета Кузьменко.

Діти на BookForum

«Цього року усі опинилися у непередбачуваних обставинах. Карантин дуже вплинув на життя усіх, зокрема батьків і дітей. Уроки через зум, постійне перебування вдома, стресові ситуації через новини, носіння масок і використання антисептиків, спілкування з рідними і друзями через скайп чи іншу онлайн-програму — усе це, безумовно, закарбувалося в пам’яті.

Як про це говорити з дітьми, як діти це переживають, як за допомогою читання книжок втамовувати дитячу допитливість, пояснити їм, що це за страшні віруси і бактерії, як, незважаючи на все, веселитися і тримати настрій на висоті, відволікти увагу на щось радісне - ось головний фокус цьогорічної дитячої програми на BookForum», — розповідає кураторка кластеру Оксамитка Блажевська. 

27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

*Програма доповнюється. Стежте за оновленнями на офіційному сайті archive.bookforum.ua.