Марсі Шор їде на 25 Book Forum Lviv

Марсі Шор їде на 25 Book Forum Lviv
Марсі Шор — американська історикиня, викладачка Єльського університету, дослідниця історії Східної Європи, авторка книги про Майдан вже 19-23 вересня стане однією з почесних гостей 25 Форум видавців у Львові, найграндіознішої книжковох події в Україні. Марсі Шор отримала ступінь магістра в університеті Торонто (1996), захистила докторат у Стенфордському університеті (2001) і здобула постдокторантську стипендію у Колумбійському університеті; викладала історію та єврейські студії в Індіанському університеті. У 2006 опублікувала книгу, «Ікра і попіл», присвячену польським письменникам міжвоєнного періоду зачарованим комуністичною ідеологією. Праця була відзначена багатьма нагородами, включаючи престижну Fraenkel Prize, яка присуджується авторам видатних творів з галузі новітньої історії. Остання книжка «The Ukrainian Night: An Intimate History of Revolution», присвячена подіям Революції гідності.  У свої праці Шор проаналізувала хід Євромайдану та його наслідки, пише The Economist. Авторка починає з Помаранчевої революції 2004, описує президентство Віктора Януковича, Революцію гідності, анексію Криму та війну на Донбасі:
Майдан мене вразив. Він став справжнім поштовхом до перетворення людських душ. Індикатором людського потенціалу та можливості виходити за його межі й створювати щось краще. Свідченням того, що відповідальність українців за своє життя і за життя інших вийшла на зовсім інший рівень. Те, що це сталося, доводить мені, що українське суспільство не безнадійне. А ті, хто каже «ми живемо в посттоталітарній країні, а отже, назавжди уражені минулим і не можемо створити нічого кращого», помиляються.
Саме на Майдані, каже авторка, вона відчула, як фізично вимірюється час. Перед тим, як наступала ніч, люди боялися заснути, щоб не прокинутися у зовсім іншому світі, згадує Марсі:
Мене дуже цікавить цей досвід, як змінюється час. Як революція змінює досвід тимчасовості. І так багато людей мені казали, що вони втратили відчуття різниці між днем та ніччю, перестали відчувати порядок подій, що трапилось вчора, що сьогодні, що минулого тижня. Бо це вже не мало значення, - каже Марсі Шор.
Дослідниця ніколи не планувала писати книжку про Майдан. Утім, коли в час революції гідності давала інтерв’ю західним медіа, зрозуміла, що про Україну зсередини потрібно інформувати більше. Американські оглядачі називають її «книжка про революцію зсередини». Авторка каже, що писала лише про тих, кого могла зрозуміти, тому тут немає про Януковича та його прихильників. Марші Шор згадує найемоційніший для її самої момент книжки:
У книжці йдеться про одного студента, його звати Міша, він з Києва. Він – не із заможної родини, єдиний чоловік у сім’ї. У нього є бабуся, мама і 10-річна сестра. Міша – худорлявий, молодий хлопець, такий собі книголюб. Він готувався до своєї докторської і зовсім не виглядав, як боєць. І він йде на Майдан, де стріляють. Йому дзвонить мама, благає прийти додому. Йому дзвонить бабуся, просить прийти додому. І він думає в цей момент, що напевне його зараз вб’ють. Настає момент, коли беркутівець цілиться у нього. І в цей момент втручається натовп. І моє серце розбивалось за його матір. Хоча мої двоє дітей значно молодші, я думала, що на її місці я б втратила розум.