Місце для прав людини: де кордони нової реальності?

Місце для прав людини: де кордони нової реальності?

21 століття щодня диктує нові правила співжиття із сотнями/тисячами людей навколо нас. Нові часи змінили уставленні поняття про приватне життя, свободу висловлювання, вільне пересування та мирні акції та зібрання.

Саме тому під час спецпроєкту «Права людини» у межах 27 BookForum ми спробуємо зрозуміти, що нас, таких різних, таких непоступливих, таких непослідовних у своїх виборах і прагненнях, – об’єднує? І чи залишилося місце для прав людини у новій реальності? Пропонуємо вам підбірку п’яти книг, які допоможуть осмислити проблеми нашого століття. 

Я і Конституція

«Я і Конституція» — пізнавальна книга для дітей, яка вийшла у Видавництві Старого Лева. Авторами книги стали Лариса Денисенко, Олександр Ільков, Андрій Стельмащук, Альона Шуліма, а ілюстраторка Женя Олійника доповнила її яскравими малюнками. 

Чи знаєш ти, що таке Конституція України? І як в одній книзі може поміститися все наше життя і життя всієї країни? Адже Конституція — це не просто набір правил про державу, про вибори, права і обов’язки суспільства та кожного громадянина. Це найвищий закон, який встановлює та визначає державний устрій, контролює владу, нагадує про повагу і який, наче компас, дозволяє тобі почуватися у безпеці та здійснювати усі свої мрії. Конституція як компас? Так! Бо у ній про те, хто ти як особистість і хто ми як народ на карті світу, яка наша точка відліку і який керунок маємо обрати, щоб іти у правильному напрямку.

Відеоогляд на книгу «Я і Конституція».

«Я змішаю твою кров із вугіллям». Зрозуміти український Схід

У межах спецпроєкту «Права людини» ми спробуємо зрозуміти, хто ми, який наш статус, яка наша історія, і чи у ній таємниця нашого об'єднання. Книга «Я змішаю твою кров з вугіллям» Олександра Михеда, яка вийшла друком у 2020 році у видавництві Наш формат, допоможе осмислити історію Сходу та його неоднорідності. 

Ще наприкінці 2016 року Олександр Михед вирушив у подорож шістьма містами Донецької та Луганської областей, досліджуючи тамтешнє життя, а також історії, заховані в архівах. Проте найважливіше для автора — почути голоси місцевих жителів. Розкопуючи пласти історії та нашарування міфів, письменник розповідає дивовижну історію Сходу, приборкати який намагалися британські й бельгійські інвестори, імперські та радянські правителі. Як одна з найстаріших черепах у світі пов’язана із заснуванням Донецька? Якою ціною дається кожна тонна видобутого вугілля? І які історії заховано у вільних степах Дикого поля? 

До того ж у книзі автор ділиться унікальними розмовами з відомими письменниками, митцями, істориками, які народилися на Сході: Сергієм Жаданом, Алевтиною Кахідзе, Ігорем Козловським, Романом Мініним, Володимиром Рафєєнком та Оленою Стяжкіною. Людьми, які від часу війни допомагають осмислювати жах нової повсякденності та зрозуміти багатоголосся українського Сходу.

Загублений острів

У цілому щонайменше 94 українці нині ув’язнені в Росії і Криму за політичними мотивами, серед них — 70 кримських татар. А як змінився Крим за роки анексії, чим він живе і яку історію творить?

Книга Наталі Гуменюк, надрукована цьогоріч у Видавництві Старого Лева, є голосом Криму сьогодні. «Загублений острів» — це збірка репортажів з окупованого Криму, куди відома журналістка Наталя Гуменюк їздила упродовж 2014–2019 рр. У книжці — справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось — просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами відверто розповідають свої історії: одні діляться тихим, глухим болем, інші — просто втомилися мовчати й боятися.

Хлібне перемир’я: п’єса

Під час перепису населення людей починають ділити на «своїх» та «чужих», але як віднести когось до певної категорії? І чому навішані ярлики так впливають на наше суспільство.

У видавництві MERIDIAN CZERNOWITZ цього року побачила світ нова прозова книга Сергія Жадана «Хлібне перемир’я: п’єса». У ній автор пробує зрозуміти, що робити, коли не довіряєш навіть найближчим рідним? Як вибиратися з пастки, до якої сам себе загнав? Кому можна розповісти про найважливіше, якщо мову зламано, а вміння слухати й розуміти залишилося в довоєнному минулому? 

Події п’єси «Хлібне перемир’я» відбуваються влітку 2014 року. Історія однієї смерті поступово перетворюється на історію цілого покоління, на історію стосунків між дітьми та батьками, на історію зради й недовіри, сповнену комічних слів і трагічних сенсів, поєднувати які так досконало вміє Сергій Жадан. Війна триває, і жодне перемир’я не здатне загоїти завданих ран: вони й далі нитимуть, назавжди змінюючи життя людей, які зовсім не збиралися воювати. 

Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР

Книга «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР» Вахтанга Кіпіані вийшла друком у 2019 році у видавництві Vivat. Василь Стус за своє життя не зміг побувати на презентації жодної книжки, бо його книжки мали право виходити хіба як самвидави, а публікували їх лише за кордоном.  Участь у русі незгідних з русифікаторською й антиукраїнською політикою, активна правозахисна позиція двічі приводили Стуса на лаву підсудних — за статтею «Антирадянська агітація і пропаганда».

 У книжці зібрано документи з шеститомної кримінальної справи, яка зберігається на полицях колишнього архіву КДБ УРСР у Києві (нині — Галузевий державний архів СБУ). Як і за що було заарештовано поета? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі? До матеріалів 1980 року додано кілька публікацій, з яких читачі дізнаються про маловідомі факти життя, ув'язнення та загибелі одного з найбільш визначних не тільки українських, а і європейських поетів ХХ століття.

У книжці вміщено архівні документи зі справи Василя Стуса (протоколи обшуків, допитів, листи, статті і т. д.), фотографії, статті Вахтанга Кіпіані, а також відомих дисидентів — Василя Овсієнка, Леоніда Бородіна. Додано останні прижиттєві нотатки Стуса — «З таборового зошита», таємно передані з табору на волю.

Українська ютуб-блогерка Вишневий Цвіт про книгу «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР».

27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.