#на_почитай: підбірка книжкових новинок з історії

#на_почитай: підбірка книжкових новинок з історії
Спеціально до 25 Book Forum видавництва підготували чимало книжкових новинок з галузі історії.

Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани | Умберто Еко. Видавництво «Фоліо»

  Проект «Історія європейської цивілізації» охоплює період від античних часів до ХХ століття і поділений на три основних блоки: Античність: Рим, Греція, Близький Схід; Середньовіччя: Раннє середньовіччя, Високе середньовіччя, Пізнє середньовіччя, XV століття; Сучасність: XVI—XХ століття. При створенні цього надзвичайного проекту його упорядник — видатний італійський вчений-філософ, літературний критик, письменник Умберто Еко (1932—2016) — керувався мультидисциплінарним принципом: історія, філософія, міфологія та релігія, образотворче мистецтво, література, наука і техніка, музика. Статті до розділів написані провідними італійськими фахівцями у кожній галузі. Том «Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани» охоплює величезний період — від падіння Західної Римської імперії до епохи Ренесансу. Саме в цей період були закладені підвалини латинської культури в культури тих народів, котрі поступово залюднили імперію. Латинська мова стала базисом для тих мов, якими зараз розмовляє половина світу, а потужний вплив християнства сформував те життя, яке ми сьогодні називаємо європейським. У виданні зачеплений солідний перелік тем: занепад і нове зростання міст, розвиток торгівлі і комерції, медицина й освіта, досягнення науки і техніки, духовні пошуки, повсякденне життя, піднесення римо-католицької церкви, література й історіографія, театр і музика та ін. Також воно доповнено багатим ілюстративним матеріалом: всесвітньо відомими шедеврами, першодруками із багатьох музеїв світу та ін.

Князь Святослав | Сергій Пєтков. Видавництво «АртЕк»

  У нарисі розглянуто один із міфів, пов’язаний з історією Середньовіччя на території Східної Європи. Міф про особистість Великого київського князя Святослава Ігоровича, згідно з яким: – його образ не зафіксувався в народній пам’яті, не збереглося легенд і переказів про діяльність Великого князя; – правитель Русі, швидше за все, літописний, книжковий персонаж, аніж народний герой; – діяльність Великого князя Святослава Ігоровича – вигадка, що ґрунтується на переказах давньогрецького героя Ахілла, і легендах, пов’язаних із походами Олександра Македонського. Чи так це було насправді? Запитання, загадки, версії дають можливість кожному читачу відчути себе дослідником і першовідкривачем стародавніх таємниць. Для всіх небайдужих і тих, хто шукає, сумнівається і мислить, творить і йде шляхом знань.    

Симон Петлюра у боротьбі за самостійну Україну | Сергій Литвин. Видавництво «Смолоскип»

  Перед вами – комплексне дослідження життя і діяльності Голови Директорії і Головного Отамана військ Української Народної Республіки – Симона Петлюри. Значний масив історичної літератури, мемуаристики, періодичних видань та раніше невідомих архівних матеріалів, залучений до цієї розвідки, дав змогу авторові ширше і повніше за попередніх дослідників представити максимально об’єктивні і підтверджені часом оцінки особистості С. Петлюри, яскравіше висвітлити його постать на тлі національно-визвольної боротьби українського народу 1917–1921 рр. Усвідомлюючи, що постать С. Петлюри й дотепер залишається контроверсійною в історіографії та у сприйнятті суспільства, автор поставив собі за мету спростуватичисленні міфи та стереотипи і донести сучасникам і майбутнім поколінням правдиві свідчення. Полемічний характер викладу різних, часто суперечливих, поглядів на діяльність С. Петлюри робить це видання ціннішим, а висновки – переконливішими. У книжці наведено багато цікавих фактів про тогочасні відносини України з Росією, Польщею, країнами Антанти, і схожості історичних паралелей із сьогоденням доводиться лише дивуватися. Розраховано на всіх, хто цікавиться історією України.

“Русский мир” в Україні: на краю прірви | Лариса Якубова. Видавництво «Кліо»

  Системна ментальна, ідеологічна та методологічна криза, про яку йшлося в наукових колах десятиріччями, вивела назовні удавнені суперечності між носіями різноспрямованих філософських доктрин (і відповідно — життєвих стратегій) у найгострішій формі — збройного протистояння. Росії, що прагне вже не перший рік загнати Україну в пастку, лише здається, що вона повністю контролює ситуацію, що жертва в цій цивілізаційній війні — одна. Насправді Росія сама потрапила в заготовлену пастку. Причини окресленої ситуації зрозумілі всім, хто обізнаний із модерною історією обох країн. Випробування «русским миром» стане найважчим іспитом, який Україна має скласти, аби повною мірою набути державний суверенітет, проголошений у 1991 році. Попри колосальні економічні, моральні, інформаційні навантаження та світоглядний шок не варто сприймати ситуацію як безвихідну. Так, Україна стоїть нині на краю прірви, однак у цій патовій ситуації важливо, ким вона себе відчуває: загнаною у безвихідь істотою, що має впасти і розбитися, бійцем, що вистоїть, чи птахом, що може злетіти до неба. Для науковців, студентів і всіх, кому не байдужі історія і доля України.

Подняться после падения| Геннадий Афанасьев. Видавництво «Фоліо»

  Афанасьев Геннадий Сергеевич родился в 1990 году в Автономной Республике Крым, Украина. Закончив Таврический национальный университет им. В. И. Вернадского по специальности «право», получил степень магистра. Профессиональный фотограф. Крымский активист, во время аннексии Российской Федерацией Крымского полуострова участвовал в движении за единую Украину. В 2014 году был арестован в Симферополе и проходил по делу так называемых Крымских террористов. Незаконно удерживался в тюрьмах России как политзаключенный. На данный момент проживает в Киеве и является советником министра иностранных дел Украины, продолжает борьбу за освобождение украинских политзаключенных, незаконно удерживаемых на территории РФ. Что заставляет оставить уютную жизнь и, невзирая на смертельный риск, по зову сердца бороться за то, что любишь, когда на смену мирным будням приходит война? Что происходит с человеком, попавшим под каток репрессивной машины, стремящейся уничтожить, растоптать, превратить в пыль всё, что ему дорого? Эта книга – жестокая правда о нравах, царящих в сегодняшней Российской Федерации, стране, превращенной в ГУЛАГ, о пребывании в плену, когда прошлое разрушено до основания, а будущее заведомо уничтожено. Как, оставшись один на один с безжалостным врагом, найти в себе силы продолжать бороться? Подняться после падения можно, лишь разорвав цепи, сковавшие душу. Но хватит ли на это сил у человека, лишенного надежды? Это история о том, как на смену безысходности приходит вера, как юноша превращается в мужчину и делает вызов своим тюремщикам.

Чому Захід панує – натепер. Видання друге | Ян Морис. Видавництво «Кліо»

  Відомий американський історик захопливо й невимушено подає власну концепцію розвитку світової цивілізації. Його потрактування перебігу подій минулого цілком оригінальне й рясніє парадоксами, а прогнози на майбутнє здатні спричинити палку дискусію. Книжку призначено і фахівцям, і широкому загалові читачів, що цікавляться світовою історією. «Ян Морис повернув історії становище, що вона колись посідала. Він пояснює, звідки постав тіньовий поділ на Схід та Захід, чому він справді багато важить, і чим це може колись скінчитися. Його бачення вражає, його проза захоплює. Від Шефілду до Шанхаю, кожен, хто хоче знати не лише як вони стали тими, ким вони є, а й що чекає колись на їхніх дітей та дітей їхніх дітей, має прочитати цю книжку». Anthony Pagden [Етоні Пеґден], почесний проф. політології та історії Каліфорнійського ун-ту в Лос-Анджелесі "Це дивовижна книжка: сотні сторінок найновітнішої інформації про всі аспекти змін. Були часи, коли Європа могла ввібрати будь-яких і всіх прибульців. Тепер прибульці можуть нав’язувати свої умови. Захід, можливо, далі буде панувати, але правила можуть бути зовсім іншими". David S. Landes [Дейвід С. Лендес], автор книжки Багатство та злидні націй.  

Past Continuonus. Історична політика 1980-х — 2000-х: Україна та сусіди | Георгій Касьянов. Видавництво «Laurus»

Касьянов Георгій Володимирович, доктор історичних наук, професор, завідувач відділом новітньої історії та політики Інституту історії України Національної академії наук України ставить такі питання: Як і для чого політики використовують історію? Як конструюється те, що називають «історичною пам’яттю»? Хто її «конструктори»? Як історія і колективна пам’ять стають громадянською релігією, знаряддям маніпуляції свідомістю? Як війни пам’яті транслюються у війну реальну? Ці та інші проблеми розглядаються у книзі в рамках явища, яке називається «історична політика». Автор подає панораму масштабних зсувів у сфері історичної політики в Україні, на посткомуністичному просторі і в Європі у 1980–ті — 2000-ні роки. Проаналізовано дії головних áкторів історичної політики: держави, громадських організацій, міжнародних інститутів, засобів масової інформації, істориків. На прикладі України, внутрішніх «боїв за історію» та конфліктів з найближчими сусідами проаналізовано конфліктогенний потенціал історичної політики. Видано за фінансової підтримки Київського офісу Інституту Кеннана.  

Архіви консульських установ іноземних держав як джерело до вивчення української історії XIX – початку XX століть | Колективна монографія за ред. Вадима Ададурова. Видавництво УКУ

  У виданні аналізуються укладені в різні проміжки «довгого» XIX століття звіти консульських установ Франції, Іспанії, Австрії та Великобританії у портах Північного Причорномор’я, насамперед в Одесі. Систематично здійснювані іноземними консулами описи контексту їхнього перебування розглядаються як цінне джерело до вивчення історії економічного, демографічного, кліматичного, інфраструктурного, соціального, політичного розвитку південних і центральних регіонів сучасної України в «часі довгого тривання».      

Після визволення… 1944–1956| Барбара Скарґа. Видавництво «Книги ХХІ»

  Ця книжка – своєрідний репортаж зі сталінських таборів. Заарештована 25-річною дівчиною за зв’язки з польським підпіллям, Барбара Скарґа (1919–2009) пройшла всі етапи радянського “перевиховання”: тюрма, трудові табори, заслання. Хоч події в книзі описано з віддалі трьох десятиліть, авторка дуже живо відтворює збережені в пам’яті деталі й сюжети з побуту зеків, образи людей по цей і по той бік колючого дроту, свої тогочасні думки й відчуття. Це непроста мандрівка спогадами, але, як пише авторка: «Є речі, варті не просто бути зафіксованими. Про них треба б кричати так голосно, щоб той крик почули всі. Бо вони й досі актуальні, й досі наче камінь на нашій долі».      

Комунізм та дилеми національного визволення: Національний комунізм у радянській Україні 1918 – 1933 | Джеймс Мейс. Видавництво «Комора»

  Століття тому спроба реалізувати український національний проект у межах СРСР могла здатися досить вдалою: політика українізації зумовила швидке зростання рівня письменності, поширення української мови в містах, надзвичайне піднесення культури, а уряд УСРР мав широкі повноваження в галузі економіки. Але так було недовго: всеохопна насильницька колективізація та штучний голод у регіонах, населених українцями, арешти, розстріли й цькування українських політиків та інтелігенції, стрімке повернення до російськоцентризму та поширення шовіністичних настроїв засвідчили: СРСР – та сама Російська імперія під новою назвою. У класичній розвідці Джеймса Мейса читач знайде концентрований, послідовний і захопливий огляд ідей та подій 1918–1933 років — досвіду, що зараз актуальніший, ніж будь-коли.