19-23 вересня 2018 року відбувся 25 BookForum – головний культурний фестиваль країни.
Фокусна тема: Ринок свободи
Основна візуалізація BookForum: Михайло Москаль
«У межах фокусної теми ми говорили про те, як кожен із нас «торгує» своїми уявленнями про свободу під тиском обставин: щоразу підвищуючи або знижуючи ставки. Про те, як визначається ціна на свободу, залежно від умов торгівлі та суб’єкту, який стає її споживачем. Про спекуляції поняттями свободи, які активно використовуються у пропаганді. І про те, як важливо пам’ятати у наш час, чого коштує наша свобода», – зазначає програмна директорка Софія Челяк.
Основні заходи 25 BookForum:
25. Національний книжковий ярмарок
24. Церемонія вручення премії «BookForum Best Book Award» (раніше – «Найкраща книга Форуму видавців»)
21. Ніч поезії і музики non-stop
15. Фестиваль дитячого читання “Книгоманія”
13. Міжнародний літературний фестиваль
9. Всеукраїнський бібліотечний форум
7. Благодійна акція «Третій вік: задоволення від читання»
Ініціатор та головний організатор заходу – неприбуткова громадська організація «Форум видавців».
Cпіворганізатори: Український інститут книги, Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація.
Спеціальні гості фестивалю: Аґата Тушинська (Польща), Анджей Франашек (Польща), Антуан Кассар (Мальта), Аскольд Мельничук (США), Біруте Джонушайте (Литва), Бов Б'єрґ (Німеччина), Владімир Балла (Словаччина), Генрі Марш (Велика Британія), Іза Хруслінська (Польща), Майкл Катакіс (США), Марко Андрейчик (США), Марко Поґачар (Хорватія), Марцін Щигельський (Польща), Міхал Гворецький (Словаччина), Мухарем Баздуль (Боснія), Пітер Воттс (Канада), Раян ван Вінкл (Шотландія), Сіябонга Мпунгоза (ПАР), Фредерік Беґбедер (Франція), Холуд Шараф (Сирія), Януш-Леон Вишневський (Польща), Яцек Дукай (Польща) та інші.
Почесні гості фестивалю: Енн Епплбом(США), Ігор Померанцев (Чехія), Марсі Шор (США), Марта Богачевська-Хом’як (Україна).
Традиційно свої книжки на форумі презентували відомі українські автори: Юрій Андрухович (“Коханці юстиції), Сергій Жадан (Поетична збірка “Антена”), Андрій Любка (“Твій погляд Чіо-Чіо Сан”), Макс Кідрук ( “Де немає Бога”), Андрій Кокотюха (“Таємні таємниці”), Андрій Бондар (“Церебро”), Дара Корній (“Сузір’я дів”), Андрій Курков (“Сірі бджоли”), Юрій Винничук (“Сестри крові”), Ірен Роздобудько (“Прилетіла ластівочка”), Христя Венгринюк (“Народжуватися і помирати взутим”) та інші.
На важливі теми дискутували: Міністр культури Євген Нищук, Міністр освіти Лілія Гриневич, Віце-прем'єр-міністр України В‘ячеслав Кириленко, екс-директор Польського Інституту книжки Гжегож Гауден та інші.
Кількість відвідувачів заходів – понад 22 тис. осіб.
Найвідвідуваніші заходи:
- Урочисте відкриття за участі президента України Петра Порошенка – 900 осіб
- Презентація книжки “Щоденник Лоли”, авторка Ольга Купріян, видавництво Книголав – 3 тисячі осіб
- Ніч поезії та музики нон-стоп – 800 осіб
- Презентація книги Сергія Жадана “Антена”, видавництво Meridian Czernowitz - 700 осіб
- Аудіо-вистава «Чужі» за оповіданням Олени Андрейчикової – 450 осіб
- Церемонія вручення премії «BookForum Best Book Award» – 450 осіб
- «Артефакти з життя: Ернест Гемінґвей». Презентація книжки, розмова про письменника, Видавництво Старого Лева – 330 осіб.
- Book Up Night, організатор – Український інститут книги – 250 осіб.
Загалом у книжковому ярмарку взяли участь 272 видавничих та книготорговельних структур, поліграфічних підприємств, громадських організацій, фондів, серед них
18 взяли участь вперше: МАДЖЕНТА АРТ БУКС, Човен, Сім кольорів, UA Comics, Нью Тайм, Вовкула, Шофар, ДивоГра, Книжкова база Альфа, FastAR Kids, Наша Ідея, СКАТ, ОВК, Типографія від А до Я, Стікс-Ко
, Казкар, Ісламський культурний центр, ENVAR NESRIYAT.
Ігор Зарудко, креативний директор видавництва «Vivat»: «Це були насичені зустрічами й презентаціями 5 днів. Це був той вибух емоцій, за яким щорічно їдеш на це свято книжки. Для мене особисто та для видавництва Vivat цьогорічний BookForum став ще одним приводом зустрітись зі своїм читачем та познайомитись з новим. І під час форуму, і після форуму стало зрозуміло, що нам, видавцям, треба об'єднуватись, знаходити спільні точки перетину для того, аби привернути ще більше уваги львів'ян до події.
Кожен з трьох китів BookForum: організатори, видавці та відвідувачі мають переглянути своє ставлення до такої масштабної всеукраїнської події і зробити правильні висновки. Адже найбільша подія осені має жити і щорічно процвітати. Це частина іміджу нашої країни, це гордість, що триває 25 років, і щиро хочеться, аби BookForum тривав ще з сотню років».
Книжки були представлені на 192 стендах у Палаці мистецтв, а також у 163 торговельних наметах у подвір’ї Палацу Мистецтв і Палацу Потоцьких і 72 наметах на проспекті Свободи.
Цього року було надано 28 безкоштовних торгових наметів для благодійників, учасників АТО та інших, загальною сумою на 90 тис. грн
Виставкова площа нетто у приміщенні Палацу мистецтв і галереї становить 1484 кв.м.
Всього зареєстровано 4264 учасника BookForum, серед яких: видавці, книготорговці, автори, перекладачі, ілюстратори, а також учасники Бібліофоруму.
Книжковий ярмарок в Палаці Мистецтв відвідало 34 872 особи, з них:
19 362 придбали квитки
15 510 особи, які скористалися правом безкоштовного входу, в тому числі:
9505 осіб пенсійного віку,
1982 особи пільгових категорій
1430 професійної аудиторії, а також працівників в сферах освіти та культури,
1539 гостей учасників ярмарку
1054 гостей форуму
Крім цього на книжковий ярмарок завітало
3 тис. дітей з областей.
Також не було пораховано потік відвідувачів на проспекті Свободи. Орієнтовно за весь період ярмарку там пройшло близько
50 тис. відвідувачів.
Основні факти:
У межах 25 BookForum відбулось 939 заходи: в т.ч. 402 заходів в межах тематичних кластерів та спецпроектів, 236 подій міжнародного літературного фестивалю, 17 заходів Бібліотечного форуму, 36 заходів благодійної акції «Третій вік: задоволення від читання», 15 заходів не відбулося.
Зокрема, відбулося 420 презентацій книг, 99 автограф-сесій, 137 зустрічей з авторами,177 дискусій, 41 лекція, 13 майстер-класів, 15 концертів, 25 вистав та перформансів, 5 кінопоказів, 12 виставки.
Соцмережі. За подіями BookForum стежили близько 50 000 підписників наших сторінок у соцмережах – Facebook, Instagram, Twitter.
Відвідувачі Форуму видавців мали змогу користуватись друкованою програмою заходів та програмою на сайті archive.bookforum.ua. За період з 18 по 23 вересня сайт BookForum відвідало
90 тис. користувачів. Кількість переглянутих сторінок налічує понад 1 млн 500 тис.
Події 25 BookForum висвітлював
800 акредитований журналіст із 350 ЗМІ.
Впродовж липня-вересня про Форум було опубліковано близько 1000 матеріалів, знято 250 сюжетів та записано понад 150 радіоефірів. Журналістський інтерес не вщухає і досі.
Прес-конференція з нагоди відкриття 25 BookForum відбулася 19 вересня.
У ній взяло участь 78 журналістів з
65 ЗМІ.
Прес-реліз тут.
Відкриття:
19 вересня відбулося урочисте відкриття 25 BookForum, на яке завітав Президент України Петро Порошенко.
«Я радий вітати вас у цій залі на відкритті 25 Форуму видавців. Події, яка стала знаковою не лише для усієї України, а й для Центрально-Східної Європи. 25 років – це досить поважний вік для літературного фестивалю, враховуючи те, що його становлення саме припало на час криз та перетворень. Україна змінюється і змінюється наш форум. Цього року він оновився і став – “Book Forum”. Це не просто нова назва, – це нова амбіція», – зазначив Президент України.
Урочисте відкриття Львівського міжнародного літературного фестивалю відбулось 19 вересня у Львівській національній опері за участі почесних гостей: американських історикинь – Марсі Шор, Енн Епплбом та чеського журналіста Ігоря Померанцева. З урочистими промовами виступали Міністр культури України Євген Ніщук, міський голова Львова Андрій Садовий, засновник та ідейник проекту “Ідея міста” Назарій Брезіцький.
Андрій Садовий вручив подяки та відзнаки працівникам ГО «Форум видавців»:
Подяку за особистий внесок у видавничу справу – Софії Челяк, програмній директорці ГО «Форум видавців»,
Золотий Герб м. Львова – Катерині Шевченко, виконавчій директорці ГО «Форум видавців»,
Відзнаку імені Олени Степанівни – Олександрі Коваль, президенту ГО «Форум видавців».
Відкриття завершилось феєричним виступом модерн-балету “Життя” (художній керівник Ірина Мазур).
Про конкурс:
20 вересня у Львівській національній філармонії відбулася
Церемонія вручення премії «BookForum Best Book Award» (раніше – «Найкраща книжка Форуму видавців»).
На конкурс було надіслано 508 книжок від 103 видавництв. Видання оцінювали малі журі у Львові, Києві та Харкові.
Ґран-прі було присуджено книжці
«Наш герб», автори Андрій Гречило, Богдан Завітій, видавництво «Родовід».
Спеціальні відзнаки за внесок у розвиток української культури отримали Марта Богачевська-Хом’як, Марко Андрейчик та Ігор Померанцев.
Спеціальну відзнаку у номінації
«Свобода» отримала книжка «В ізоляції. Дописи про Донбас», автор Станіслав Асєєв (Васін), видавництво «Люта справа».
Список лауреатів у номінаціях і спеціальні відзнаки тут. Список членів журі – на сайті.
Тематичні кластери і спецпроекти
Невід’ємною частиною програми стали 14 тематичних кластерів та 12 спецпроектів, які діяли під час форуму. Зручну навігацію та візуалізацію тематичних кластерів і спецпроектів розробив Андрій Лінік.
Тематичні кластери:
- Війна: кураторка Радослава Чекмишева;
- Територія Свободи: ЗМІ: кураторка Єлизавета Кузьменко;
- Політика: кураторка Валерія Коломієць;
- Освіта: куратори Яна Пекун, Львівський освітній кластер;
- Креативні індустрії+ Урбаністика: кураторка Олександра Сладкова;
- Бізнес, економіка: куратори Володимир Глащенков, KMBS;
- Non-fiction, Українська візуальна книга: куратори Павло Гудімов, Діана Клочко;
- Жінка в темі: кураторки Ірина Славінська, Лариса Денисенко;
- Історія: куратор Василь Кметь;
- Наука та технології: куратор журнал “Куншт”;
- Мови та переклад: кураторка Дзвінка Пінчук;
- Філософія: куратор Олександр Комаров;
- Здоров'я: кураторка Олеся Винник.Спецпроекти:
- Ринок Свободи: кураторка Катерина Яковленко;
- Українсько Єврейська Зустріч: куратор Андрій Павлишин;
- Стиль життя: кураторка Гаська Шиян;
- Ніч поезії та музики нон-стоп: куратор Мох Перкалаба;
- Історії Іншості: куратор Остап Сливинський;
- Програма для культурних менеджерів: куратор організація «Сulture сreativity association»
- Спецпроект журналу “ШО”: куратор Юрій Володарський;
- Фантастика: куратор Володимир Арєнєв;
- Третій вік: задоволення від читання: кураторка Марія Попик;
- Український бібліотечний форум: організатор – Українська бібліотечна асоціація;
- Голоси свободи: куратор Офіс «Львів- місто літератури ЮНЕСКО»;
- Професійні заходи для представників видавничої сфери.
Спеціально до 25 BookForum у Львові курсували
#читайтрамваї. У кожному трамваї були розклеєні спеціальні наліпки з кодами, за якими пасажири могли знайти цікаві історії з книжки «Форумологія», написані учасниками форуму.
Цього року ми запустили низку ініціатив, які підняли в Україні дискусію про важливість читання. Разом з компанією PlusOne ми записали 25 відео з відомими видавцями, авторами, музикантами, громадськими діячами. Переглянути усі
відео-історії можна
тут.
Для популяризації читання до 25 BookForum було запущено
флешмоб #5books. Ідея дуже проста – ми попросили людей поділитись в соцмережах 5 книжками, які вони радять прочитати усім. В перші дні до ініціативи долучились сотні людей, серед них – відомі політики, музиканти, актори, автори та інші.
Для привернення уваги до читання книг були розміщені
білборди, стилізовані під політичну рекламу. Переглянути візуалізацію можна
тут.
Важливою складовою цьогорічного фестивалю стали акції на підтримку
Олега Сенцова та українських політв’язнів. Щодня відвідувачі мали змогу долучитися до флешмобу від українського PEN-клубу та отримати наліпку з цифрою, що відповідала дню голодування Олега Сенцова. Під час офіційного відкриття у Львівській національній опері усі присутні долучилися до підтримки політв’язнів та підняли відповідні таблички з фразою #
SaveOlegSentsov.
Спеціально до ювілейного фестивалю було підготовано альманах
«Форумологія» , до якого увійшли 66 історій від учасників Форуму, а також хронологія від Олександри Коваль.
Вперше на 25 BookForum говорили не лише про перемоги і успіхи видавців, авторів та перекладачів, а й про невдачі. Вперше відбулася Book Up Night, організатором якої став Український інститут книги. Своїми історіями ділилися Ірина Славінська, Іван Малкович, Оксана Забужко, Іван Семесюк, Антон Мартинов і Олексій Тарасов.
Цього року ГО «Форум видавців» став членом престижної всеєвропейської поетичної платформи Версополіс (Versopolis), яка популяризує молоду поезію та об’єднує 13 фестивалів з 13 країн Європи: Словенії, Словаччини, Македонії, Хорватії, Великої Британії, Бельгії, Італії, Польщі, Франції, Німеччини, Австралії, Швеції та Литви. Це важливий крок для культурної дипломатії та величезний крок для молодих авторів, адже їхня творчість буде видана різними європейськими мовами за кордоном.
На 25 BookForum відбулися читання молодих авторів: Мартін Ван дер Графа (Нідерланді), Алена Брлека (Хорватія), Валентіни Нері (Італія), Сандіп Пармар (Велика Британія). Також було видано поетичні збірки з перекладами віршів.
Третій вік: задоволення від читання
У межах 25 BookForum відбулися соціальні та благодійні заходи, зокрема: благодійна акція для пенсіонерів «Третій вік: задоволення від читання», кураторкою якої стала Марія Попик. Учасники акції безкоштовно відвідали літературні та освітні заходи, лекції, майстер-класи, екскурсії, концерт найкращих хорів. Фіналом акції став святковий гала-концерт за участі народних артистів України Тараса Петриненка і Тетяни Горобець. Родзинкою акції став конкурс “Моя книжкова полиця”, в межах якого пенсіонери писали есе і мали змогу виграти поїздку на 25 BookForum, а також отримати сертифікати на придбання книжок. Ознайомитися з іменами переможців можна на
сайті.
Програма Третього віку загалом налічувала 36 заходів.
У межах акції пенсіонери мали можливість безкоштовно відвідати книжковий ярмарок і будь-які заходи та скористатися знижкою на книжки від 74 видавництв, які підтримали цю акцію. А завдяки сприянню Львівської обласної державної адміністрації пенсіонери мали змогу відвідати безкоштовно театри та музеї.
Найбільш відвідувані заходи програми “Третій вік: задоволення від читання”:
1. Гала-концерт народних артистів України Тараса Петриненка і Тетяни Горобець – 500 відвідувачів.
2. Концерт найкращих хорів – 400 відвідувачів.
3. Розмова-психологічний тренінг ''Що ми знаємо про щастя та де його шукати?”, що проводила Ірина Кривенко, викладачка кафедри психології та психотерапії УКУ) – 40 відвідувачів.
Всього на форум завітало 9505 пенсіонерів.
ПОДЯКИ:
Особлива подяка за оперативний контроль та дотриманням громадського порядку і безпеки на всіх локаціях: Управлінню Служби безпеки України у Львівській області, Управлінню превентивної діяльності головного управління Національної поліції України, Головному управлінню Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області, Львівському обласному центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Співорганізаторам: Український інститут книги, Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація.
За підтримку: Міністерство культури України, Міжнародний фонд «Відродження», фундація “Українсько Єврейська Зустріч”
Офіційному партнеру: Ідея міста
Офіційному логістичному партнеру: Поштово-логістична група «Meest Group»
Офіційному партнеру з поселення: готель “Леополіс”
Офіційний партнер з харчування: Холдинг емоцій «!Fest», «Кумпель Груп»
Офіційному банку-еквайреру: Ощадбанк
Офіційному інтернет-партнеру: Уарнет
Офіційному технічному партнеру: Комп’ютерний Всесвіт
Офіційному аудиту: Контракти аудит
Партнеру: ТМ «ЛІМО»
Квитковому партнеру: 2Event
Фудкорту: Фестиваль вуличної їжі «Street Food So Good»
За сприяння: Національний лісотехнічний університет України, Audi Центр Львів на Липинського, ГО "Територія ініціативної молоді", ГО "Львівський молодіжний клуб", ЛКП «Львівелектротранс».
Партнерам з проведення заходів: Музей етнографії та художнього промислу НАН України, Наукова бібліотека ЛНМУ ім. Д. Галицького, Перша Львівська медіатека, Львівська обласна бібліотека для дітей, Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка, Львівська обласна універсальна наукова бібліотека, Львівський академічний театр ім. Леся Курбаса, Готель "Леополіс", CoMMuna, Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука, Книгарня Є, Книжковий Лев, Дзиґа, Купіца, Старі мури, Інститут Івана Франка НАН України, Центр імені митрополита Андрея Шептицького, Львівський академічний обласний театр ляльок, Готель "Жорж".
Програмним партнерам: Versopolis, Посольство США в Україні, Посольство Канади в Україні, Міжнародний Фонд Відродження, Посольство Франції в Україні, Посольство Латвії в Україні, Посольство Швейцарії в Україні, Польський інститут у Києві, The Polish Book Institute, Wrocławski Dom Literatury, Генеральне консульство Польщі у Львові, Goethe Institute, GIZ, Французький Інститут, Альянс Франсез Львів, Литовський інститут культури, Чеський центр в Києві, Literarny klub, LIC, Словенське міністерство культури, Датський фонд культури, Ісландський фонд культури, Шотландський фонд культури, Ірландський фонд культури, MERIDIAN CZERNOWITZ, Журнал «ШО», Арт-центр Павла Гудімова «Я Галерея», Кримський дім, Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка, Філософський клуб, Проект «Зоряна фортеця», Arzinger, Інститут просторового розвитку, Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами НУ «Львівська політехніка», Національне Бюро програми ЄС "Креативна Європа", Українській осередок Міжнародного ПЕН-клубу, Літературне роз'єднання "грАнь", ГО "Патронус" та Меморіальний музей тоталітарних режимів "Територія Терору", Український інститут книги, Інститут стратегії культури, ОБСЄ, Журнал «Куншт», HD Partners, Центр Сучасного Мистецтва «ДАХ», Києво-Могилянська Бізнес Школа, ССА (Україна)
Партнерам з поселення: готель “Жорж”, готель “Вінтаж Бутік”, готель “Вілла Станіславський”, готель Modern, готель “Джем”, готель “Львів”, готель “Ірена”.
Благодійна акція “Третій вік: задоволення від читання” проводилася завдяки фінансовій підтримки іноземної компанії та Львівської міської ради.
Партнерам благодійної акції “Третій вік: задоволення від читання”: Львівський будинок органної та камерної музики, Львівська національна філармонія, Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької, Музей народної архітектури та побуту ім. Климентія Шептицького, Музично-меморіальний музей ім. С. Крушельницької, Державний меморіальний музей Михайла Грушевського, Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка, Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького", Львівський історичний музей, Львівська обласна універсальна наукова бібліотека, Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки, Майстерня втілення змін ‘’Ябко’’, Студія медитації та йоги ‘’Mantra HOUSE’’, Туристично-екскурсійна спілка «Geoattractions», Музична майстерня ‘’Гурба’’, Школа аргентинського танго ''Barrio de Palermo'', Галерея сучасного сакрального мистецтва ICONART, Чайний проект ‘’Tea Room’’, ГО ‘’Золоті роки’’, ГО ‘’Ваш Зір’’, ГО “Розвиток Громади”, IT компанія ELEKS, Кафедра психології та психотерапії УКУ, Інститут суспільних ініціатив, Організація української молоді ‘’Спадщина’’.
Медіапартнерам:
Генеральним: 1 + 1, UA:Перший, Радіо Культура, Український тиждень, День, Еспресо
Офіційним: UA:Львів, Громадське радіо, Львівська Хвиля, Твоє місто, Фокус,
Gazeta.ua, журнал «Країна», Mind.ua, Медіахолдинг ZIK, Газета по-українськи, Дивись інфо,
Rabota.ua, GISMETEO.
Офіційному медіапартнеру благодійної акції «Третій вік: задоволення від читання» – газеті «Порадниця».
Медіапартнерам: Львівське обласне радіо (UA: Львів), ФМ Галичина та Gazeta.lviv.ua, Хіт FM, НТА, Вголос, Ратуша, Львівська пошта, КиївПост, Детектор медіа, Букви, L'Officiel Ukraine, Журнал Афіша міста Львів
Спеціалізованим: БараБука, Читомо, Marketing Studio FAJTA, інтернет-компанія Biblyuk.com.
Небайдужій молоді: студентам з усієї України, членам громадських організацій – Дмитрові Донченкові – ГО “Територія ініціативної молоді” та Данилові Сороковому – ГО “Львівський молодіжний клуб”.
Більше інформації на сайті archive.bookforum.ua і на сторінці у facebook.com/lviv.bookforum
26 BookForum відбудеться 18-22 вересня 2019 року.
До зустрічі!
З повагою і любов’ю,
Команда 25 BookForum | Форуму видавців у Львові: Олександра Коваль, Катерина Шевченко, Любов Борщова, Софія Челяк, Уляна Татух, Анна Батищева, Павло Скрипник, Оксана Плечій, Марія Кравченко, Дарина Шалова, Юрій Романів, Марія Попик, Данило Сороковий, Дмитро Донченко.
Прес-секретар,
Марія Кравченко
тел. 0990545905
[email protected]