Щоб не плакать, вона сміялася: 8 книг про Лесю Українку

Щоб не плакать, вона сміялася: 8 книг про Лесю Українку

25 лютого Леся Українка святкує свій день народження. І спеціально до цієї події ми зібрали підбірку книг про ту, що «на гору круту крем'яную пісню веселу могла співать».

Валентин Бадрак  «Успішні жінки в чоловічому світі»

Якщо жінка чогось хоче, то потрібно їй це дати, інакше вона візьме сама. «Успішні жінки в чоловічому світі» – це історії про переконливі перемоги жінок над тими обставинами, що пропонувало їм сучасне до них суспільство, про жіноче обличчя успіху. Їхній досвід може використовуватися для моделювання власних досягнень. Справді, героїні з різними долями й життєвими траєкторіями виділяються нестандартним мисленням і вражаючими результатами.

Що спільного у стратегіях Клеопатри та княгині Ольги, Катерини Другої та Марії Склодовської-Кюрі, Лесі Українки й Коко Шанель, Агати Крісті та Мерилін Монро або Маргарет Тетчер? Як їм удалося стати успішними й досягти всесвітньої слави? Про це й можна дізнатися з книги. А ще – вибудувати власну стратегію успіху. Бо нині хоча світ і змінився, проте жінці буває так само важко зайняти гідне місце в суспільстві.

Оксана Забужко «Notre dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій»

Хто ми — Україна чи Малоросія? Європа чи Росія? Чи українська релігійність — це те саме, що візантійське православ’я? Чи й справді українці — «селянська нація»?Яку таємницю берегли «таємні товариства» малоросійських дворян ХІХ століття? Звідки в «Лісовій пісні» зашифрована легенда про Грааль? Що є демократія, а що — хамократія? У чому полягав модерний «український проект», і чи вдалося нам його реалізувати?..

Одна з найвідоміших книг Оксани Забужко, вперше видана 2007 року й відзна­чена багатьма престижними нагородами, пропонує читачеві вражаючу інтелек­туальну подорож крізь віки, культури й конфесії в пошуках «України, яку ми втратили». Ключем до неї стає міф Лесі Українки — найгірше прочитаної і найдра­матичніше недооціненої письменниці з пантеону наших національних класиків. Це не лише фундаментальна історико-культурна праця та вишукана філологіч­на екзегетика. Це ще й книга-попередження про наше сьогодення — про те, як жор­стоко ми розплачуємося за втрату й забуття багатовікової лицарської культури.

Тамара Скрипка «Спогади про Лесю Українку. Том 1»

Перший том двотомного видання «Спогадів про Лесю Українку» укладено за принципом родинної ієрархії – нестандартний і застосований вперше у вітчизняній мемуаристиці підхід. Це свого роду зведення фамільного архіву, яке не лише подає живий образ письменниці, а й розповідає історію великого і славного роду Драгоманових-Косачів у його традиціях, духовних цінностях, що передавалися з покоління у покоління.

Родинний компендіум матеріалів, суджень і вражень показує особистість поетеси – цілісну, привабливу, представлену в живому історичному контексті громадсько-політичного, культурного життя України, побачену і змальовану в найрізноманітніших ситуаціях і під різними кутами зору – крізь призму сприйняття її рідними і близькими. Серед тих, чиї голоси звучать у книзі, – мати Лесі Українки Ольга Косач (Олена Пчілка), рідні сестри Ольга Косач Кривинюк, Ізидора Косач-Борисова, Оксана Косач-Шимановська, чоловік Климент Квітка, брат і сестри у других – Світозар Драгоманов, Лідія Драгоманова-Шишманова, Аріадна Труш, Оксана Драгоманова, братова Наталія Косач, племінниця Євгенія Косач-Мільська, дочка сестри у третіх Олена Садовська, вихованка названих батьків К. Квітки Марія Собіневська-Бешкурова.

Головний акцент зроблено на оприлюднення маловідомих або друкованих уперше у повному обсязі (без лакун) спогадів про Лесю Українку. У книзі подано унікальні фотоматеріали з фондів Музею видатних діячів української культури, Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ та з приватних колекцій.

Катерина Бабкіна, Марк Лівін «Сила дівчат»

«Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків» - збірка п’ятдесятьох життєписів видатних українок, до якої увійшли оповіді про Катерину Білокур, Лесю Українку, Лілію Пустовіт, Ліну Костенко, Ольгу Харлан, Софію Яблонську тощо.

Авторами текстів стали Катерина Бабкіна та Марк Лівін, ілюстрацій ? Анна Сарвіра та Юлія Тверітіна. Книжка створена, «щоби захоплюватися не завжди простими життями та не завжди справедливо оціненими досягненнями українських жінок та дівчат усіх часів, їхнім професіоналізмом, вірністю своєму покликанню, їхньою працею на користь усього людства».

Комплект  «Листів» Лесі Українки (видавництво «Комора)

З ким товаришувала Лариса Косач, ким захоплювалася і з кого кпила, що читала, де бувала, чим журилася і про що мріяла, як народжувалися задуми її творів… Із листів, написаних до рідних, близького оточення і «товаришів по зброї», перед нами постає молода, енергійна, блискуче освічена українська аристократка, яка активно відстоює свої погляди, творить нові смисли і змінює світ.

Уперше опублікований без вилучень, зі збереженням авторського правопису, епістолярій Лесі Українки відкриває читачам можливість по-новому побачити одну з найяскравіших постатей української культури межі XIX-XX століть.

Марія Кармазіна «Леся Українка»

Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці ( 1871-1913). На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності.

Книжка – це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляють герої її творів. Розрахована на тих, кого цікавить розмаїта проблематика національного минулого, зокрема питання становлення української інтелектуальної еліти.

«Леся Українка. З людської намови. Проза»

Почавши із традиційного народницького письма, Леся Українка творила майстерну психологічно напружену модерністську прозу, цікаву розкриттям переживань людини (найчастіше — жінки) в буденних і в неординарних ситуаціях. «Леся Українка закінчує історію українського реалізму в надзвичайно цінній формі, яка фактично виводить літературу далеко за межі реалізму, а українську літературу робить — вперше – літературою світовою», – писав Дмитро Чижевський. «Леся Українка. З людської намови. Проза» – томик найкращої белетристики письменниці, що «ВЦ «Академія» видав у серії класиків українського модернізму In crudo (з лат. «без прикрас»). 

Монографія Галини Левченко «Міф проти історії. Семіосфера лірики Лесі Українки»

Ця праця розкриє нові горизонти тим, хто цікавиться семіотикою художнього тексту і стильовими пошуками раннього українського модернізму. Авторка монографії відкриває в метатекстах Лесі Українки нові значення, що роблять їх такими виразними. Йдеться про тлумачення проблеми міфологізму, метафізичних мотивів у творчості письменниці та її стильової еволюції. Все це доповнює розуміння не лише творчості Лесі Українки, а й її світоглядних поглядів і самонастанов.

Авторка підбірки - Юлія Формос

Ілюстрація - https://platfor.ma/