Тематичний форум Історія у межах 23 Форуму видавців у Львові
12 тематичних форумів відбудеться у межах 32 Форуму видавців у Львові, один з них присвячений історії. У програмі – круглі столи, дискусії, презентації, лекції та зустрічі з відомими авторами та істориками.
Основні локації тематичного форуму – Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка та Музей історії релігії.
Координатор програми – кандидат історичних наук, директор Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка Василь Кметь.
В центрі обговорень наступні питання: сучасні вектори українсько-російських та польсько-українських відносин, світовий і вітчизняний виміри Другої світової війни, відносини України та Грузії, питання історії та цензури, історія України – норма і/чи творчість та ін.
Зокрема відбудеться дискусія «Братня навала»: Україна – фронтир Європи чи авангард «руського міра?», «Кордони – рубежі – межі: презентація книги І. Чорновола «Компаративні фронтири: світовий і вітчизняний вимір»; круглий стіл «Між Заходом і Сходом: Україна–Польща/Україна–Росія», лекція-зустріч з Володимиром В'ятровичем «Невідома Друга світова війна та інші міфи історії» та ін.
Також серед центральних питань тематичного форуму – історія Донбасу та Криму. Відбудеться дискусія на тему «У пошуках смислів і Батьківщини: Донбас і Крим як порубіжні українські регіони», презентації книг, а також численні обговорення наукових видань, у яких звучить тема місця цих регіонів в умовах суспільно-політичних трансформацій України.
У межах 23 Форуму видавців також відбудеться презентація серії книг «Історія без цензури», присвячена дискусійним питанням історії України ХХ століття. Серед них – книга Вахтанга Кіпіані «Лицарі без жаху і без смерті. ОУН та УПА. Бібліотека «Історичної правди».
Свої думки історики також висловлять про постаті Івана Франка та Михайла Грушевського під час дискусії «Історик і влада: до ювілею Михайла Грушевського» та презентації збірника «На перехресних стежках: Іван Франко та єврейське питання у Галичині».
Серед книг, що презентуватимуться у межах тематичного форуму «Історія» – переклади видань із інших мов, а також найновіші дослідження українських науковців:
Світовий бестселер «Чому нації занепадають» Дарон Аджемоґлу, Джеймс Робінсон. Одна з найкращих книг 2015 року за версією Марка Цукерберга та входить у список mustread-літератури Білла Ґейтса. У книзі автори розповідають завдяки чому країни стають економічно незалежними та розвиненими.
Мемуари британського невролога Олівера Сакса «Стрімголов. Історія одного життя. Книга-спогад одного із найвідоміших лікарів світу, де він відверто та без цензури розповідає про своє життя.
Тимур Аласанія «На роздоріжжі». Автор – відомий грузинський дипломат, експерт з питань зовнішньої та внутрішньої політики, теорії міжнародних відносин, відповість на запитання про ситуацію в Україні і в світі, про державотворчі процеси, та поділиться досвідом проведення реформ у Грузії.
Сергій Плохій «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності». Автор книги професор Гарвардського університету, один з провідних спеціалістів світу з історії України та Східної Європи представить дослідження з історії нашої держави від часів Геродота до сучасних подій на Сході України.
Зенонас Норкус. «Непроголошена імперія». Монографія знаного історика, соціолога та філософа, професора Вільнюського університету Зенонаса Норкуса присвячена питанню Литовської держави. В центрі уваги питання імперської політики Литви.
Юрій Митрофаненко. «Українська Отаманщина». Розповідь про особливості формування і діяльності загонів отаманів на всій території України та проведення паралелей між отаманщиною ХХ століття і сучасними добровольчими батальйонами.
Роман Віталія Рогожі «Запороги. Петро Сагайдачний». Автор книги цьогорічний лауреат Премії Президента України «Українська книжка року».
Андрій Кокотюха «Багряний рейд». Роман – новинка від популярного українського автора та тему історії УПА.
Повна програма тематичного форуму Історія