Тому, що я – жінка: 8 книжок, аби зрозуміти жінок
Напередодні 8 березня радимо вам ознайомитись з 8 книжками про жінок, які змогли зруйнувати консервативні патріархальні стереотипи щодо ролі жінки у суспільстві і зробити надзвичайні речі.
«Друга стать», Симона де Бовуар (видавництво «Основи») Ця знаменита книжка приголомшила, розлютила, сполошила мільйони читачів та читачок. Вона стала класикою світової філософської думки й водночас — першою хвилею фемінізму після Другої світової війни.
«Жоден чоловік не погодився би стати жінкою, проте всі чоловіки хочуть, аби жінки були».
«Жінка приречена бути аморальною, адже саме мораль диктує їй роль надприродньої істоти — сильної жінки, чудової матері та еталону усіх чеснот. І як тільки вона починає думати, мріяти, спати, дихати, бажати чогось, не дотримуючись встановлених правил — вона руйнує ідеал, створений чоловіком».
«Неймовірні: 15 жінок, які творили мистецтво та історію», Бріджит Квінн (видавництво «ArtHuss») Історично жінки майже не мали місця у великому мистецькому каноні. Зважаючи на поступове зростання ролі фемінізму в сучасній культурі, авторка «Неймовірних» пропонує заповнити ці прогалини. Захопливо, дотепно, а часом і доволі в’їдливо, американська дослідниця історії мистецтва Бріджит Квінн оповідає про життя і творчість 15 неймовірних художниць і мисткинь із різних країн та епох – від XVII століття і дотепер. Це повчальна і вельми цікава книжка, доповнена репродукціями робіт, а також сучасними портретами героїнь розповідей, які створила надзвичайно популярна американська ілюстраторка Ліза Конгдон. Книжка буде цікавою поціновувачам історії, мистецтва та найширшому колу читачів.
«Фемінізм», Соломія Павличко (видавництво «Основи») У книжці вперше зібрано статті, дослідження, бесіди та інтерв’ю 1990-х років відомого літературознавця Соломії Павличко, присвячені проблемам фемінізму в суспільному житті та в літературному дискурсі. Дослідниця сміливо, а часом і ризиковано аналізує складні явища та духовні феномени сучасності й недавнього минулого. Для широкого кола читачів.
«Я вважаю, що в нашій культурі є дуже багато таких традиційних цінностей, втрата яких – просто благо, – і це мене обнадіює. Бо якщо вважати традиційною цінністю те, що в селі майже кожен чоловік б’є жінку, й вона, бідолашна, не знає куди подітися, а в неділю вони удвох ідуть до церкви, гарно вбрані, то мені такі цінності просто огидні».
«Жіноча доля – лише частина суспільної долі. Коли я думаю про жіночу долю в Україні, то вона формулюється для мене одним словом – «несправедливість». Щоб зламати цю несправедливість, потрібні роки, величезні інтелектуальні і соціальні зусилля, воля передовсім самих жінок».
«Під скляним ковпаком», Сильвія Платт («Видавництво Старого Лева») «Під скляним ковпаком» — єдиний роман американської письменниці Сильвії Плат (1932–1963), знаної насамперед як поетка. У романі, значною мірою автобіографічному, описано досвід молодої жінки, яка намагається подолати великий депресивний розлад (так фахівці ретроспективно класифікують її захворювання). Книжка побачила світ 1963 року, через десять років по часі дії та за кілька тижнів до самогубства Плат. Українською роман видано вперше.
«Це зробила Вона» (видавництво «Видавництво») Це перша ілюстрована книга про видатних українок. Їхні історії захоплюють, їхній внесок вражає, їх приклад надихає. Видавництво «Видавництво» привідкриває завісу таємничості, щоб показати справжню роль українських жінок в науці, політиці, культурі України. Пліч-о-пліч з чоловіками вони творили нову Україну. Пліч-о-пліч з чоловіками вони йшли до своєї мети. «Це зробила вона». Це зможете зробити і ви.
«Valse melancolique», Ольга Кобилянська (Видавництво «Книги – XXI»)
«Значить: не будемо, приміром, жінками чоловіків або матерями, лише самими жінками. Ти розумієш? Будемо людьми, що не пішли ані в жінки, ані в матері, а розвинулися так вповні... Я не кажу, що йду саме до того ідеалу. Я живу штукою, і вона вдоволює цілковито мою душу; може бути, що й віддамся, не знаю, але коли не віддамся, то певно не буду застрашеною птахою, що мов цілий світ просить о прощення, що мужа не має... А ти?».
«Я не така»/ «Not That Kind of Girl», Ліна Данем
Ліна Данем — письменниця, акторка, сценаристка серіалу «Girs».
«Але я хочу і, навіть більше, повинна розповісти про себе, інакше я втрачу ґлузд. Розповісти про те, як через “я боюсь” і “мені противно” я звикала до того, як змінюється моє тіло. Як дозволяла лапати себе за дупу на стажуванні, щоб почуватись впевненішою поміж старих п’ятдесятирічних дядьків. Свідомо терпіла від чоловіків те, що не варто було терпіти. Хочу розповісти про маму, бабусю, про першого хлопця, якого полюбила (який виявився геєм), і про першу дівчину (яка cтала моїм ворогом). І якщо мій досвід якось вбереже, полегшить вам чорну роботу чи вбереже від стосунків з людиною, під час сексу з якою не хочеться знімати кросівки, а деколи більше — просто хочеться втекти, — значить, всі мої помилки були не даремними».
«Я — Малала», Малала Юсуфзай і Крістіна Лем (видавництво «Наш формат»)
«Чоловік ходить на роботу, заробляє гроші, а повернувшись додому, їсть і спить. Займатись чимось іншим він взагалі не зобов'язаний. Наши чоловіки впевнені, що влада належить тим, хто заробляє гроші і віддає накази. Їм не спадає на думку, що насправді влада належить жінкам, які займаються господарством і виховуюють дітей».
Використані джерела: https://politikan.com.ua/2/2/0/280923.htm https://loveread.ec/read_book.php?id=54419&p=12