Це має бути зручно і читабельно: презентація кириличного шрифту для дітей з дислексією
За статистикою, від 10% до 20% людей у світі відчувають труднощі пов'язані з дислексією. Найбільш поширеним і відомим є сплутування букв сусідніх слів, які можуть звучати однаково. Це особливість, через яку, дітям важко опановувати навички письма і читання.
19 вересня в рамках проведення 26 BookForum відбулася презентація першого українського кириличного шрифту для осіб, які мають труднощі з розпізнаванням друкованих знаків, у тому числі для дітей з дислексією. Новий український шрифт «Inclusion UKR» створив відомий український художник Олег Петренко-Заневський за підтримки ЮНІСЕФ в Україні та у партнерстві з ГО «Соціальна синергія».
Учасниками зустрічі були: Маріанна Онуфрик, керівниця ГО «Соціальна синергія», експертка з прав дітей з інвалідністю; Богдан Ярема, Керівник освітніх програм Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні; Володимир Брискін, експерт з питань розвитку інклюзивної освіти ГО «Соціальна синергія», видавець; Олег Петренко-Заневський, художник та ілюстратор.
Цікавим є те, що серед дислетеків дуже багато історичних і відомих постатей: Леонардо да Вінчі, Альберт Ейнштейн, Ганс Христіан Андерсен, Уолт Дісней, Білл Гейтс та Стів Джобс.
За кордоном давно розроблені та використовуються спеціальні шрифти, що допомагають долати подібні труднощі.
Щоб кожна дитина в Україні відчула себе частиною інклюзивної спільноти, саме такого кириличного шрифту нам бракувало,– прокоментувала Маріана Онуфрик
Місія організації ЮНІСЕФ: відстоювати права дітей і створювати можливості для того, щоб кожна дитина могла розвиватися відповідно до її потенціалу. Цього року світ відзначатиме 30 років з часу підписання конвенції ООН, яка зокрема фіксує право кожної дитини жити в інклюзивному безпечному середовищі.
Процес створення шрифту
Рік тому організація ЮНІСЕФ із ГО «Соціальна синергія» вирішили створити електронний інструмент-порадник для вчителів початкових класів. Він би допоміг вчителю вдумливо вести спостереження в навчальному процесі дитини. Одержувати практичні поради щодо того, як краще адаптувати середовище, щоб воно було зручним для кожної дитини.
Під час обговорення зрозуміли, що є проблема у відсутності шрифту для дітей із дислексією. З'явилась ідея створити його. Шрифт мав бути зручним для всіх, але разом із тим - не відлякувати дітей, яким складно читати.
Етапи дослідження
Відібрано з поміж 1500 гарнітур (накреслень шрифтів) кілька десятків, сприйняття яких доцільно аналізувати надалі.
Перший етап - анкетування
- Зрозуміти, як сприймаються вже відібрані шрифти. Чи є він для дітей прийнятним і зручним для читання.
- Пошук приємних і легких графем (одиниця писемної мови).
- Зібрати бажаючих для тестування шрифту. Це стало одним із найбільших труднощів, бо не всі батьки були готові брати участь у дослідженнях.
Другий етап - тестування
Усього за весь період опитано 71 дитину із дислексією (як основною особистістю, або як супроводжуючою синдрому дефіциту уваги, або інших порушень розвитку). Порівняно із міжнародними дослідженнями, це досить великий показник опитаних людей.
Дослідження допомогло зрозуміти, що саме цей шрифт підходить для читання. Приціл був на дітей і на той вік коли вони вчаться читати.
Ми для свого дослідження брали екстримальні точки, тобто тих, кому дуже важко. Уявімо, що ми знаходимося в групі 10-ти дітей, але двом незручно читати, вони не можуть і випадають. Ідея була така: як зробити так, щоб всім було все одно, а тим двом особливо добре. І вони стали частиною великого, – поділився Богдан Ярема
Текст – Ірина Ковальчук
Світлини - Фотоагентство LUFA