«Ти мені довіряєш?» – дискусія про актуальну проблему
21 вересня в рамках 26 Львівського міжнародного BookForum пройшла лекція «Ти мені довіряєш?»: коли виникає довіра в спільнотах і як ми її втрачаємо» у кінотеатрі «Коперник». У дискусії брали участь письменники Ігор Померанцев, Андрій Курков, Войцех Яґельський (Польща) та Дорж Бату, який зараз працює у Центрі керування польотами НАСА.
Лектори з долею гумору обговорили питання довіри у численних її проявах, в тому числі в журналістиці, політиці, екології, ліриці та прозі. У форматі «питання-відповідь» відвідувачі заходу спілкувались з авторами і також підняли багато цікавих тем.
Робота журналіста – це постійна перевірка. Все потрібно перевіряти. Читачі мусять довіряти журналістам. Нема довіри - нема журналістики. Одним з найскладніших випробувань є перевірка історій біженців і жертв
Окремо був зроблений акцент на те, що в українському суспільстві є багато джерел недовіри. Існує серйозне протистояння політкоректності та традиції, що також заваджає формуванню довіри. Довірі перешкоджає інформаційне забруднення, центром якого є соціальні мережі. Також під час дискусії підняли питання українсько-польських відносин.
Україна і Польща постійно дивляться в минуле, в Європі такого поняття немає. Ми заручники минулого. Необхідно любити свою історію, але потрібно залишити її позаду і рухатись вперед, не зациклюючись на ній. Час не лікує сам по собі
Письменники розмірковували також про концепцію «іншого», який інтегрується в суспільство і завоювання довіри. Адже це стає серйозним викликом. Окрім того автори ділились власним досвідом завоювання довіри в новому соціумі.
Цитуючи відомі твори української та світової літератури дискусанти продемонстрували, що, навіть, художня література може бути засобом впливу та маніпуляції.
Фундаментом будь-якої творчості має бути правда. Творчість може вирішувати соціальні проблеми
Текст - Маркіян Савка
Фото - Дарина Кухар