Відбувся «cтрашний суд» над книгами BookForum 2019
Увечері 22 вересня в Пороховій Вежі пройшла подія від Української візуальної книги — «Страшний суд» — найкращі та найгірші книжки BookForum 2019.
Головним суддею був Павло Гудімов — арт-менеджер, засновник культурного холдингу «Гудімов арт-проект», куратор та співзасновник Української візуальної книги. А його помічником став Олександр Биченко — дизайнер візуальних комунікацій та незалежний арт-директор.
Як заявив Павло Гудімов, на закуску BookForum варто трохи поговорити про книжки з точки зору візуальності, а не їх змісту. На жаль, частину книг, які були присутні на виставці від Української візуальної книги, видавці вже забрали. Тому експерти обговорювали лише ті книги, які були наявні, щоб кожен з присутніх чітко розумів, про що йде мова.
Не зважаючи на те, що був недільний вечір і завершення BookForum, на подію прийшло чимало зацікавлених слухачів.
Спочатку експерти обговорили загальний стан українського візуального дизайну книг, про його формування, радянський та зарубіжний вплив і основні проблеми розвитку дизайну книг в Україні.
Першою під суворий розбір суддів потрапила книга «Де кураторство» видавництва «IST Publishing», над дизайном якої працювала Варвара Перехрест.
Олександр Биченко сказав, що він бачить в цій книзі демократичний підхід до дизайну, який дехто плутає з економією, але насправді зробити таку книгу вартує багато коштів і зусиль. Він заявив, що нічого поганого про цю книгу сказати не може.
Після цього судді перейшли до вердикту для книги «Місцеві» видавництва «ArtHuss» та авторства Олександра Бабака.
Насамперед, вони заявили, що на обкладинці розташоване нечітке фото. Але згодом критики погодились, що складні фото, зроблені на телефон з поганою якістю, додають книзі цікавого ефекту. Це сміливість, яка Олександру дуже сподобалась.
Наступною перед «страшним судом» постала монографія Людмили Соколюк «Михайло Жук: мистець-літератор».
Олександр заявив, що це приклад дизайну, який не є сучасною візуальною мовою. Це дуже якісний зразок, але, на жаль, нудний. Він порівняв цю книгу з методичкою.
Тоді слово перейшло до Павла Гудімова, який підмітив, що велика кількість елементів на обкладинці перетворило її на шум. Всі ілюстрації однакового розміру, немає акцентів, і це ріже око читачу.
Ми не можемо настільки монотонно розповідати про художника, який сам говорив на контрастах і емоціях. Скажемо відверто: книга не дотягує до геніальності митця», — Павло Гудімов
Потім під руку критикам трапилась книга «Чому в українському мистецтві є великі художниці», над дизайном якої працювала Альона Соломадіна.
Олександр Биченко сказав, що вважає Альону найкращим дизайнером в Україні і йому не має за що її критикувати.У книзі, за його словами, чітко видно особистий почерк дизайнера.
Вона не просто має свій почерк, а кайфує від своєї роботи. Я отримую велике задоволення від підбору матеріалу. Видно чітку архітектуру видання. Це дійсно сучасна книга», — Павло Гудімов
Згодом судді перейшли до книги «Кримськотатарська кухня» видавництва «Їzhak», дизайнером якої була Олена Старанчук.
Олександр Биченко: «Ця книга — це приклад масової, але дуже якісної літератури. Видно, що багато часу і сил покладено в фотографію. Також наявні цікаві ілюстрації
До обговорення «Кримськотатарської кухні» долучилась і відвідувачка заходу, яка дала свої зауваження стосовно непрактичності кулінарної книги, бо вона доволі складно відкривається.
Наостанок судді поговорили про альбом «Наш герб.Українські символи від княжих часів до сьогодення», авторами якого є Андрій Гречило та Богдан Завітій.
Критики зазначили, що це дуже красива книга. Хоча дизайн достатньо простий, але зібраний матеріал є дуже якісним. Також експерти похвалили майстерну корекцію кольору.
Павло Гудімов запевнив, що «Родовід» — це видавництво,в якому є повний баланс. Вони були лідерами 10 років тому і залишаються ними досі. Така послідовність викликає повагу. Також судді заявили, що ця книга є прикрасою їх книжкових полиць.
На завершення з залу пролунало питання про брак уваги українських видань до шрифту. Олександр Биченко висловив свою думку стосовно цього питання і запевнив, що шрифт — це основа будь-якого дизайну.
У кінці події Павло та Олександр подякували усім за хороший вечір, а відвідувачі мали можливість подивитись та самим оцінити книги, про які сьогодні почули.
Текст - Капко Марта
Світлини - Фотоагентство LUFA