Форум видавців продовжує серію інтерв’ю із молодими видавництвами. У попередніх розмовах своїми цілями вже поділилися видавництва "Легенда" та "Pabulum". "Читаріум" - молоде дитяче видавництво м. Харкова. Про його перші досягнення, плани на 2018 рік розповіла головний редактор Наргіс Гафурова.
Чому видавництво “Читаріум” своєю нішею на книжковому ринку обрало саме дитячу літературу?
Мабуть, тому що ми в першу чергу мами. Шість років тому в нашому житті з’явився магазин дитячих книжок. Тоді стало особливо помітно, що багато світових хітів, які перекладені багатьма мовами світу, відомі українському читачеві або в оригіналі, або, найчастіше, в російському перекладі. Так і виникла спочатку мрія, а потім і основна ціль – заснувати видавництво.
Видання дитячих книг безумовно має свою специфіку. У чому вона полягає та із якими труднощами Ви зустрілися як дитячі видавці? Як вдається їх вирішувати?
Видання дитячих книжок – це дуже велика відповідальність. Адже добрий смак формується у дитинстві. Не завжди яскраво – це красиво. В дитячих книжках все повинно бути на найвищому рівні – сюжет, малюнки, поліграфічне виконання.
Вже скоро маленькі читачі творитимуть майбутнє. Тобто вони житимуть не в минулому, а в майбутньому. Допомогти дитині увійти в це майбутнє, з усіма його проблемами і можливостями - місія дитячої книжки. Це і є головний критерій, що визначає хорошу дитячу книжку.
Але більшість українських споживачів дитячої книжки поки ще залишаються досить консервативними, чекаючи від книжки традиційної подачі змісту текстів та малюнків. Книжки-картинки досі сприймаються багатьма як книги «де нема чого читати». Але це все складнощі перехідного періоду. Книжковий ринок України стрімко розвивається, з'явилося багато маленьких (поки що!), але сміливих, сучасних, креативних видавництв. І це не може не радувати.
Якими є книжкові підсумки 2017 року видавництва “Читаріум”, які із книг були найуспішнішими?
Це був наш перший «дорослий» рік. Ми видали майже 30 книжок загальним накладом 65 000 примірників. Найуспішнішими стали книжки Джулії Дональдсон та віммельбухі з серії «Шукай і знаходь».
Якщо порівнювати закордонні книги для дітей із українськими виданнями, то який досвід ми можемо перейняти?
Не боятися експериментувати!
Які тенденції сьогодні можна відслідкувати у сфері дитячої літератури? Над чим плануєте працювати у 2018 році?
Я можу відслідковувати тенденції лише з точки зору «Читаріума». У нас добре купують книжки-картонки для найменших читачів, книжки-картинки для читачів 4+, серії для дітей, які починають читати самостійно, а також нон-фікшн для дітей, книжки – повісті 6+.
У 2018 року обіцяємо багато цікавих і важливих книжок, як перекладних, так і сучасних українських авторів.