«Вихід назовні: до 130-ліття з народження Шмуеля Йосефа Агнона»: панельне представлення проекту, присвяченого життю й творчості Агнона
У межах Україно-єврейської зустрічі відбулася зустріч «Вихід назовні» до 130-ліття єврейського письменника, вихідця з Галичини Шмуеля Йосефа Агнона. Під час цієї лекції було відбулося представлення книги «Ключі в кишені» та тизеру до фільму «Нічний гість», за мотивами роману Агнона.
Книга «Ключ в кишені» — це збірка есе, авторами якої стали Євгенія Сенік, Андрій Любка та Софія Андрухович. Кожен із них жив впродовж тижня пізнавав Бучач, знайомився з його історією та культурними осередками. Чому Бучач? Це є рідне місто письменника Шмуеля Агнона, де він народився, ріс та творив. Кожен автор побував у природньому для письменника середовищі, наче побував у його тілі.
На думку організаторів такого літературного експеременту, зокрема голови Літературного Центру у Бучачі імені Ш. Й. Агнона, Мар’яна Максим’юк, прочитавши цю книгу, кожен зможе «відчути себе Агноном».
До того ж, під час зустрічі представили короткий фільм, таку маленьку відеопоезією, що має логічний початок і кінець. Цей тизер «Нічний гість» є адаптацією однойменного роману Агнона. Режисером фільму став Олександр Фразе-Фразенко. Усі сцени знімали безпосередньо у Бучачі, щоб передати атмосферу міста та ритм тамтешнього життя, стерти будь-які часові межі.
«Все, що ви побачите у фільмі без часових меж. Воно ніби якби зараз, ніби якби колись, ніби якби тут, ніби і не тут. Воно як загальна матерія. Важливий момент є те, коли персонаж (не будемо його називати) фільму приходить до своєї останньої зупинки, відкриває шафу, в якій лежить ключ. І опісля відбувається повторення: персонаж заходить у кімнату знову і знову», - розповів про фільм режисер. Залишається тільки додати, що вже організатори надіються, що фільм якомога швидше зможуть переглянути всі, а поки триває робота над адаптацією книги «Ключі в кишені» на англійську мову та іврит.
Автор - Формос Юлія
Фото - LUFA