Як нас обманюють біографії

Як нас обманюють біографії

Цей жанр стає все популярнішим, а пройти повз стенд з яскравими фото відомих людей в книгарні досить складно, погодьтесь. Справді, останнім часом біографічні книги заполонили домашні бібліотеки багатьох.

Чому так? Адже мало хто, насправді, любить читати довгі життєписи. Відповідь проста: всім нам подобається з кимось себе ідентифіковувати. 

Цей простий факт підвів наших спікерів, , до ще одного важливого питання. Наскільки важливий багаторівневий фактчек для біографічної книги? Може хорошої, але трохи додуманої оповіді буде досить, щоб задовільнити читача?

У цієї медалі 2 сторони: для читача, який має доступ до іноземної літератури з тої ж тематики та орієнтується на позитивні відгуки при виборі книги, фактчек критично важливий. Якщо ж говорити про виключно україномовного споживача, для якого доступний досить обмежений вітчизняний ринок, може бути досить і хорошого художнього тексту. Проте в обох випадках відповілальність за якісний твір падає в першу чергу на видавця.

Все ж таки, біографії часто близькі до журналістського дослідження, яке проходить ретельну перевірку та відбір джерел.

Існує тенденція писати твори цього жанру лише про діячів окремих галузей, наприклад політиків. Проте все ще залишаються тисячі зовсім не описаних професій. Це тому, що набагато простіше розповісти про насичене життя державного діяча, ніж передати емоції та деталі з біографії хіміка чи навіть музиканта. 

Жанр біографії знаходиться на перетині нонфікшину та художньої прози. Він унікальний в своїй сутності, бо писати про когось означає відображати його реальність. Сподіваємось, що спільними зусиллями авторів та перекладачів, на український літературний ринок потрапить більше таких книг. А ми з вами чекатимемо їх вже на 27 Bookforum.

Текст - Вікторія Кравчик