Якщо ви не ідете до бібліотеки, то бібліотека іде до вас
Світ змінився, але це не означає, що книгарі програли. «Українська цифрова бібліотека» — новий напрям у діяльності Українського інституту книги. Мета бібліотеки – надати можливість українцям читати сучасні книжки на смартфонах — комфортно, легально і там, де їм зручно.
У межах 26BookForum керівник відділу підтримки книговидання - Юрій Марченко - розповів, як «Українська цифрова бібліотека» буде співпрацювати з бібліотекарями задля задоволення потреб читачів та яким чином видавці зможуть під’єднатися до системи.
«Держава в смартфоні, повинна початися з книжки в телефоні», - прокоментував пан Юрій.
Роль бібліотеки: бути не роботом, а консультантом.
Українська цифрова бібліотека - це мобільний сервіс легального читання сучасних українських книжок. Звернемо увагу, що бібліотека – це місце звідки беруть і куди повертають книги.
Чому це має бути легально? Інститут книги хоче поламати уявлення про Україну, як про піратську країну. Стосунки бібліотекарів з видавцями будуть чесні і прозорі. Видавці дають книги, на яких у них є права, і, відповідно, бібліотека їм чесно платить за те, що їхні книжки читають. Інститут візьме не себе зобов’язання, щоб книги були захищені від втручання і копіювання.
Чому цифрова бібліотека – це сервіс, а не книгарня? Бібліотека лише майданчик між читачем і видавцем. Читач отримує книгу в тимчасове користування, завантаживши її. Він буде брати публікацію на певний час і повертати її назад до бібліотеки. Читачів бібліотеки об’єднає те, що у кожного з них є смартфон.
Люди хочуть користуватися, а не володіти. Бібліотека не буде магазином. Тут не треба книгу купувати, її достатньою взяти в тимчасове користування.
Звичайно, що фінансово нічого безплатного у світі не буває. Людина, яка буде користуватися послугами бібліотеки, має за це задоволення заплатити. Сервіс проектується, як платний. На початку буде платити за цей проект держава, для того, щоб користувачі у 2022 -2023 роках змогли оцінити його зручність.
Що вже зробили? Сформували набір книжок для тестування.
Що планують зробити до кінця 2019 року?
- Закінчити програмування мінімальних версій і викласти на маркетах мобільні застосунки для читання під Андроїд.
- Залучити першу тисячу читачів.
- Продемонструвати видавцям, що системи захисту та обліку працюють в належний спосіб.
З 2020 року запрацює режим виплати компенсацій правовласникам за прочитання їхніх книжок (за умови фінансування з державного бюджету), триватиме залучення якнайбільшої кількості нових видань в фонд Української цифрової бібліотеки, заохочення до цифрового читання та поширення інформації про цю можливість.
Текст – Ірина Ковальчук